16. 4. 2024
Radost, že si zkrášlíte bydliště a všechno bude vonět novotou, i panika z finanční zátěže a všech překážek, které se vám mohou během tohoto zdlouhavého procesu postavit do cesty. V dnešním článku vám hned dvě z možných překážek odstraníme.
Vyhněte se pokutě
Věděli jste, že PENB a rekonstrukce jdou často ruku v ruce? Pokud totiž rekonstruujete budovu a překročíte určité hranice, platí pro vás povinnost mít průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Možná jste to ani netušili, protože máte zaryto v paměti, že je to potřeba pouze pro novostavby. Od dubna 2013 se ale povinnost PENB vztahuje také na rozsáhlejší rekonstrukce domu. Co myslíme tím “rozsáhlejší”?
V tom je legislativa konkrétní. Nechat si vypracovat tento dokument musíte v případě, že jste hodláte pozměnit 25 % a více celkové plochy obálky budovy, což může v praxi znamenat zateplování všech stěn a/nebo třeba výměnu veškerých oken. Nedodržením této vaší zákonné povinnosti se vystavujete riziku pokuty, a to až do výše 200 000 Kč.
Jistě vás potěší, že získání PENB není časově ani finančně nákladná záležitost a i přesto, že to můžete vnímat jako zbytečnou starost navíc, přinese vám to výhody. Jaké?
Jaké výhody vám přinese PENB?
Průkaz energetické náročnosti budovy vám dává jasný obrázek o tom, kolik energie vaše nemovitost spotřebuje a ukáže, kde má největší energetické mezery. Když víte, kde přesně vaše nemovitost ztrácí, víte, kde a jak zasáhnout. Díky těm správným změnám ušetříte na nákladech za energie tolik, že si další rok budete moci zajet na fajn dovolenou.
Druhý, neméně podstatný fakt, je, že díky zpracovanému energetickému průkazu jej můžete po rekonstrukci využít pro účely prodeje a pronájmu. Správně by měl tento údaj být zmíněný už v případném inzerátu. Čím lepší energetická třída, tím lépe bude nemovitost v očích potenciálních kupců či pronajímatelů vypadat. A o to dráž ji můžete pronajímat či prodat.
A do třetice to nejlepší: Díky PENB si můžete zažádat o dotace. Jak?
Vstříc rekonstrukci s dotacemi od státu
Finanční pomoc od státu, která vám tíhu investice do rekonstrukce ulehčí, zní jako utopie. Je to však realita, a to hned v několika různých podobách.
O projektu Nová zelená úsporám jste již možná slyšeli – jedná se o jeden z nejznámějších programů, který podporuje energeticky úsporné projekty. Pokud hodláte rekonstruovat nemovitost s důrazem na ekologické a energetické aspekty, zažádejte si o něj. Od září 2023 je navíc možné v rámci této iniciativy využít také podprogram Oprav dům po babičce. Výhodou je, že celou dotaci obdržíte ze 100 % předem. Zároveň k dotaci budou moci využít zvýhodněný úvěr od stavební spořitelny, který pokryje rozdíl mezi způsobilými výdaji a vyplacenou dotací, a to bez nutnosti zástavy nemovitosti.
Jestliže jste vlastníkem bytu v bytovém domu velmi pravděpodobně dosáhnete se spoluvlastníci na dotaci v rámci podprogramu pro bytové domy.
Nové dotační programy mohou vznikat každou chvíli, proto se o nich nebojte informovat – u vašeho zpracovatele PENB. Prerekvizitou pro získání dotace je totiž právě vlastnictví PENB (průkaz energetické náročnosti budovy), který zhodnotí stav nemovitosti po energetické stránce. Následně si vyberete, který druh dotace na rekonstrukci je pro vás nejvhodnější a podáte žádost.
Myslet ekologicky se vám tedy může několikanásobně vrátit.