Jste zde

Nevyhazujte sáčky s kuličkami silikagelu! Zachrání mobil, nářadí i potraviny

kuličky silikagelu Zdroj: Bigstockphoto
Na maličkaté poloprůhledné kuličky nejčastěji narazíme při nákupu obuvi, kožených kabelek nebo peněženek. Většinou sáčkům nevěnujeme pozornost a házíme je do koše. A to je věčná škoda! Jejich obsah totiž najde v domácnosti široké uplatnění.

27. 2. 2022

Co je to vlastně ten silikagel?

Obsahem zmíněných pytlíčků je silikagel – speciální chemická a zdravotně nezávadná látka vyrobená synteticky z křemičitanu sodného, která slouží k absorbování vlhkosti. Kromě výše uvedeného se používá také jako stelivo do kočičích toalet a v domácnosti najde spoustu dalších možností využití. S čím vším maličkaté kuličky pomůžou?

Zachrání telefon

Podařilo se vám utopit mobilní telefon ve vaně nebo toaletě? Ještě před tím, než začnete hystericky panikařit a shánět se po novém modelu, zkuste telefon zachránit. Vypněte ho, vyndejte baterii a paměťovou kartu, osušte ho a vložte do uzavíratelného sáčku, který vysypete silikagelem. Takto nechte přes noc a ráno zkuste telefon znovu nastartovat.

bigstock-silicagel-pellets-and-bag-on-w-234657982.jpg

pytlík se silikagelem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Silikagel nejčastěji najdete v krabici s botami, nicméně dá se snadno pořídit i ve větším množství.

Šperky jako nové

Nedáte dopustit na zlaté a stříbrné šperky? Pokud se vám nechce řešit příčinu přílišné vlhkosti a oxidace, vložte do šperkovnice několik pytlíčků se silikagelem. Ten absorbuje přebytečnou vlhkost a udrží šperky lesklé po delší dobu. 

Už žádné mlžení oken a zrcadel

Zvláště v podzimních a zimních měsících řeší řidiči neustálé zamlžování skel a s nimi spojený zhoršený výhled z automobilu. Aby se okna nemlžila, zkuste na palubní desku automobilu položit zavázanou ponožku naplněnou silikagelem. Stejný postup můžete aplikovat také u oken nebo zrcadel v koupelně. Ačkoli silikagel nezvládne zázraky, vlhkost v autě nebo prostoru alespoň výrazně sníží.

Potraviny v suchu

Silikagel můžete použít také u potravin nebo granulí pro vašeho chlupatého mazlíčka. Jednoduše lžíci kuliček (použít můžete i ty z peněženky nebo krabice s obuví) nasypejte do textilního sáčku a ten přilepte na dno nádoby. Snadno tak před zvlhnutím ochráníte třeba luštěniny, cereálie, čaj, kávu nebo sůl a cukr. Kuličky silikagelu dokážou snížit vlhkost až o 40 %! Jen nezapomínejte pytlíček čas od času vyměnit.

Už žádné rezavé nářadí

Přílišná vlhkost v komoře, zahradním domku nebo dílně působí taky na naše nářadí. Abyste nemuseli kupovat každý rok nové nebo věnovat nekonečné hodiny jeho neustálé údržbě, stačí do místnosti, kde máte nářadí uschované, umístit několik zavázaných ponožek naplněných silikagelem. 

bigstock-silica-gel-in-litter-box-dust-392968649.jpg

silikagel
Zdroj: 
Bigstockphoto
Silikagel dokáže pohltit až 40 % vlhkosti.

Sbohem, zatuchlino!

Že prádlo po vyprání nebo vyndání ze skříně nevoní? Nebo vás trápí zatuchlina, která je typická pro starší a hůře větrané chaty a další sezónní prostory? Zkuste trik se silikagelem! Do skříně (klidně i koše na prádlo nebo sportovní tašky) vhoďte několik pytlíčků se silikagelem, který přebytečnou vlhkost a případný zápach snadno absorbuje. 

Dokonale usušené květiny

Dostali jste překrásnou kytici květin, se kterou se nechcete jen tak rozloučit? Jednou z možností, jak květiny usušit, je i použití silikagelu. Připravte si plastovou misku, která bude o něco větší, než samotná kytice. Vysypejte její dno silikagelem a květiny na něj umístěte. Můžete je granulemi ještě jemně posypat, pak opravdu dobře uzavřete víko a nechte odpočívat týden i více. Květy sice zaschnou, uchovají si ale svou krásnou barvu.

Domácí osvěžovač vzduchu

Nemáte zrovna po ruce oblíbenou svíčku nebo směs potpourri? Pokud potřebujete rychle a účinně provonět prostor, opět se vám budou hodit maličké kuličky silikagelu. Nasypejte je do misky nebo svícnu a přidejte několik kapek oblíbeného éterického oleje. Tenhle domácí osvěžovač za pár korun vydrží vonět klidně i tři dny v kuse.

Čerstvá semínka pořád po ruce

Pokud patříte mezi vášnivé zahrádkáře, možná čas od času řešíte problémy s plesnivějícími semínky, která jste v dobré víře nakoupili a uložili je doma k budoucí výsadbě. Pokud máte v místnosti vlhko, semínka začnou uvnitř papírových sáčků hnít a plesnivět. Proto je po nákupu přesypejte do uzavíratelné plastové misky, kterou vysypete kuličkami silikagelu a důkladně uzavřete.

Ochrání fotografie i vzácné knihy

Vlhkost a knihy? To rozhodně nejde dohromady! Pokud vás u nich trápí typický zápach zatuchliny a chcete je ochránit před dalším poškozením, vložte je společně s 250 g silikagelu do plastového a uzavíratelného sáčku. Takto ponechte dva až tři dny. Po zápachu a vlhkosti už nebudou ani stopy. Velice podobně můžete ošetřit i rodinná alba, jejichž fotografie budou připomínat budoucím generacím vzácné okamžiky.

Použité zdroje:

  • https://prima-receptar.cz/8-tipu-na-vyuziti-vysousecich-gelovych-kulicek-do-bot/
  • https://www.kafe.cz/rodina-a-domov/silikagel-kulicky-vyuziti.html
  • https://www.prozeny.cz/clanek/zazracne-kulicky-s-cim-vsim-v-domacnosti-dokazou-pomoct-44950

Související články