Jste zde

Inspirace pro dokonalou zahradu: Proměňte ji v relax zónu nebo v domácí koupaliště

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Přemýšlíte, jak naložit se svou zahradou, aby vám sloužila a dělala radost? Možná dokonce máte svou první zahradu u vysněného domu a máte s ní velké plány. Jak na to, aby splnila vaše očekávání na sto procent?

29. 5. 2018

Většina lidí, kteří se radují ze zahrady, ať už nové, nebo třeba nově „utvářené“, má jasnou vidinu. Chtějí zahradu s bazénem! Než se ale pustíte do prvních úprav, dobře promyslete, co ještě na ni chcete umístit. Je totiž třeba rozvrhnout prostor i vhodné rozmístění prvků. Byla by škoda, kdyby vám z krásné zahrady vznikl přecpaný dvorek, na kterém si své volné chvíle neužijete, jak byste chtěli.

Má být praktická, nebo okrasná?

Určitě už máte představu, jestli chcete na zahradě odpočívat, nechat si na ní hrát děti a zvířata, nebo jestli budete striktně hlídat rostliny, které si tu vysadíte. Tohle rozhodnutí je základní. My se teď budeme věnovat prvnímu zmíněnému případu.

Je fajn mít na zahradě krytý přístřešek, pod který se chováte, když se přižene jarní nebo letní bouřka.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Co všechno můžete na zahradě mít?

Na zahradu toho můžete dát spoustu, ale pozor, abyste nezabili celý prostor několika nedomyšlenými kroky. Pokud je pro vás nejdůležitější zmíněný bazén, vyměřte mu jeho prostor. Je jedno, jestli půjde o bazén usazený do země, nebo jen ten obyčejnější, který na léto vytáhnete a pak ho zase uklidíte. K samotné ploše bazénu vždycky připočítejte taky místo na vylézání nebo pohyb v jeho bezprostřední blízkosti. U zakotvených bazénů tady můžete mít dlažbu nebo jakýkoli chodníček.

Máte děti nebo je plánujete? Pak si možná chcete ušetřit nějaké to místečko na pískoviště, klouzačku, houpačku nebo jinou příjemnou záležitost právě pro ně. Ať už začnete vybírat cokoli, myslete na prostor. Předem si stanovte, kolik místa můžete této dětské kratochvíli věnovat a myslete i na to, aby děti měly dost prostoru na pohyb kolem ní.

Vařit venku? Žádný problém! Zahradní kuchyně jsou dnes obrovský trend. My ale doporučujeme zastřešenou variantu.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pokud ve vaší rodině nesmí chybět pes a chystáte-li se ho mít jen venku, bude to chtít pořádnou boudu nebo kotec, kde se bude přes noc moct nerušeně a pohodlně vyspat. Volte podle velikosti psa. Možná jako spousta lidí nemáte to srdce, abyste psa nevpustili do domu. Nedivíme se a gratulujeme – starost s boudou vám může odpadnout, pokud mu ji nechcete zřídit jen tak, aby si měl kam zalézt a kde si užít svůj klid.

Kutilové zase budou nutně potřebovat boudičku na nářadí a větší náčiní, jako je sekačka, kolečko a další potřeby. Tedy v případě, že nemají dostatečně velkou garáž nebo technickou místnost coby součást domu.

Někde mít svůj kout... v tomhle případě jde o opravdu nádherný kousek zahrady, který svádí k lenošení. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Ohniště nebo místo na gril? Samozřejmě, protože příjemné teplé večery strávené u dobrého jídla i u jeho přípravy přece k zahradě neodmyslitelně patří! Už neplatí, že na ohniště potřebujete jednoznačně víc prostoru, protože dnes už se dají sehnat obří grily, a pokud máte zahradu velkou, dá se na ní zařídit klidně celá kuchyňská linka s grilem. Samozřejmě krytá a bez klasických spotřebičů.

S tím souvisí posezení. Můžete ho mít jen na občasné odpolední lenošení na zahradě po práci, ale jestli nechcete troškařit, klidně si promyslete celý komplex. Co byste řekli na velkou houpačku nebo houpací síť, pohodlnou lavičku, křesílka se stolkem, venkovní vaky, do kterých zapadnete jedna báseň, nebo dokonce zahradní bar? A chcete odpočívat a hostit návštěvy na verandě přímo u domu, nebo jim dáte křesílko, ať si ho na zahradě dají, kam chtějí? I na to myslete, až budete navrhovat rozmístění prvků.

Houpací síť můžete natáhnout mezi stromy. A když nejsou k mání stromy, můžete se na zahradu pořídit i takovou konstrukci.Zdroj: www.bigstockphoto.com

A pak taky nezapomeňme na porost, i když jsme si řekli, že budeme řešit praktické záležitosti, jako kam si sednout nebo kde si hrát. Pokud chcete mít jen trávník, je to bez větších problémů. Jestli ale toužíte po skalce nebo celém komplexu okrasných rostlin i s jezírkem, už to vyžaduje víc přemýšlení. Stejně tak je to se stromy a keři.

Přizvat odborníka, nebo ne?

Spousta lidí, kteří si splnili sen a mají vlastní dům, vyčerpá prostředky právě na něj a na řešení zahrady už jim moc nezbývá. Proto ji řeší laicky, po svém. Přitom se však dopouštějí chyb, které je mohou dohromady s napravováním vyjít mnohem dráž, než kdyby už v začátku požádali o pomoc odborníka. Ten totiž ze zkušenosti ví, který prvek by kde mohl nadělat víc škody než užitku, i další důležité věci.

Co by to bylo za zahradu bez možnosti opéct si buřty. navíc dnes jsou některá ohniště takovým malým designovým skvostem. Zdroj: https://bit.ly/2ISgvte

Tohle už je trochu vyšší dívčí, ale proč ne... Na zahradě může vzniknout i takový zahradní bar.Zdroj: https://bit.ly/2JdRLPL