Jste zde

Aby chodník v zimě neklouzal: Místo agresivní soli sáhněte po pilinách nebo popelu ze dřeva

ledovka na chodníku Zdroj: Shutterstock
Co dělat, když se okolí vašeho domu promění v zimě v jedno velké kluziště? Pojďte s námi zjistit, čím ošetřit zledovatělé chodníky, abyste předešli nepříjemnému úrazu.

21. 1. 2023

Zimní měsíce jsou spojeny s vyšším počtem úrazů, které se stanou na zledovatělém chodníku. Správnou a včasnou prevencí lze však mnoha úrazům celkem snadno předejít. Pojďte s námi zjistit, čím ošetřit cestičky kolem domu, schody i příjezdovou cestu ke garáži.  

Posypová sůl škodí přírodě

Posypová sůl je nejčastěji používaný posypový materiál. Je levná a při lehčích mrazech i velice účinná. Má však jednu obrovskou nevýhodu! 

shutterstock_1869005515.jpg

pád na náledí
Zdroj: 
Shutterstock
Pohmožděniny, otřes mozku, úraz páteře a zlomená končetina. To jsou nejčastější úrazy, které vás mohou potkat při pádu na zledovatělém chodníku. 

Posypová sůl není ekologicky šetrná. Nejenže solení znečišťuje spodní vody a škodí stromům i rostlinám, ale také poškozuje tlapky vašich zvířecích mazlíčků, škodí karoseriím i podvozkům aut a zanechává nevzhledné bílé mapy na vašich botách i kalhotách. 

shutterstock_2105718500.jpg

posypová sůl na chodníku
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud teploty klesnou k minus 10 stupňům Celsia, přestává posypová sůl fungovat. 

Posypové materiály šetrné nejen k přírodě

Tip: Odstranit solné mapy z bot je poměrně jednoduché. Boty obvykle stačí otřít vlhkým hadrem. Pokud však sůl necháte do bot zažrat, je lepší si vzít na pomoc vodu smíchanou s octem ve stejném poměru, prostředek na mytí nádobí nebo mléko. Vždy se však řiďte materiálem, ze kterého jsou boty vyrobeny. 

Pokud chcete ušetřit životní prostředí i vaše boty, posypte chodníky kolem vašeho domu klasickým jemným pískem, pilinami nebo štěrkem.

Pamatujte však na to, že účinek těchto posypových materiálů vlivem nepřetržitého sněžení nebo mrznoucího deště rapidně klesá a materiál je potřeba opět dosypat. Navíc při použití většího množství můžete zanést kanalizaci

Řešením však může být ekologický posyp na bázi drceného keramického kameniva, který zajistí neklouzavost nejen při větších mrazech, ale také když znovu nasněží. Navíc lze na jaře velmi jednoduše zamést a v zimě opětovně využít

Šetrný k životnímu prostředí je také popel, ale pouze popel, který je z čistého a chemicky neošetřeného dřeva. V případě, že byste použili popel, který vzniká spalováním uhlí, uštědřili byste přírodě vysokou dávku těžkých kovů. 

shutterstock_1613271907.jpg

chlorid vápenatý jako posyp
Zdroj: 
Shutterstock
Chlorid vápenatý je méně škodlivý chemický posyp, který je účinný i při extrémních mrazech. Oproti klasické soli je však několikanásobně dražší. 

Při mechanickém odstraňování pozor na dlažbu

Vrstvu ledu můžete odstranit i mechanicky za pomoci škrabky na led. Kupte si však škrabku z kvalitního materiálu, aby se vám po prvním použití neohnula nebo neztupila a která vám rozhodně nepoškodí dlažbu. 

Zdroje: 

  • https://www.veselebydleni.cz/magazin/cim-posypat-chodniky-v-zime
  • https://m.magazinplus.cz/hobby/645-prihlasila-se-ledovka-vite-cim-nejlepe-osetrit-chodnik.html
  • https://www.blesk.cz/clanek/bydleni-dum-a-byt/662640/ekologicky-zimni-posyp-aby-chodnik-neklouzal-tlapky-nebolely-a-boty-se-nenicily.html
  • https://bydleni.instory.cz/3025-posypova-sul-na-chodnicich-je-ucinna-ale-nesetrna-nahradit-ji-lze-nekolika-materialy.html
  • https://www.nazeleno.cz/bydleni/domacnost/cim-posypat-chodnik-lze-nahradit-sul.aspx