Jste zde

Porovnání klasických a akumulátorových vrtaček: Tohle jsou jejich výhody a nevýhody

dělník s aku vrtačkou Zdroj: Shutterstock
Vrtačka obvykle patří do základní výbavy každého – byť i začínajícího kutila. Její multifunkční využití totiž nadchne všechny, kdo potřebují šetřit čas, peníze i prostor v dílně.

8. 5. 2023

Při výběru nového pomocníka se ale zpravidla budete rozhodovat mezi klasickou a aku vrtačkou. Jaký je mezi zmíněným nářadím rozdíl a jak si stojí výhody a nevýhody obou výše uvedených typů? Odpovíme a přidáme i několik historických zajímavostí!

Klasická vrtačka vás potěší cenou a výkonem, už méně ale kabelem

Klasická vrtačka je pochopitelně závislá na elektrické síti. To znamená, že při jejím využívání jste nuceni spoléhat na blízkost elektrické zásuvky. Do těla vrtačky je totiž napevno zabudován přívodní kabel, což může ale ve finále znesnadnit práci ve výškách nebo hůře dostupném terénu. 

Protože má ale každá mince dvě strany, i v tomto případě musíme zmínit také výhody klasických vrtaček, mezi které patří nepochybně stabilní výkon po celou dobu používání a nižší pořizovací cena.

Pokud tedy vrtačku neplánujete používat často nebo ve výškách a hůře přístupných prostorách, zároveň jste limitováni prostředky, které chcete do jejího pořízení investovat, je sázka „na klasiku“ jasnou volbou. 

Aku vrtačky jsou variabilnější a dostanete se s nimi všude

Přístrojů, které využívají energie z akumulátorů, přibývá. Oblíbenou kategorií jsou v této oblasti akumulátorové vrtačky, jejichž velkou přednostní je mobilita a možnost pracovat kdekoli bez nutnosti kabelu či elektřiny.

Aku vrtačky se skládají z vlastního těla vrtačky a odnímatelného akumulátoru. Napájeny jsou prostřednictvím akumulátorového článku, od kterého se řídí výkon a doba práce.

Absence kabelu zaručuje, že se s tímto praktickým pomocníkem dostanete i do hůře přístupných míst a práce ve výškách s ním proto bude mnohem komfortnější než v případě klasických vrtaček. Pamatujte ovšem, že pravidelným vybíjením akumulátoru klesá i výkon vrtačky. Proto je dobré zvážit pořízení náhradního akumulátoru. Aku vrtačky bývají také obecně dražší než jejich dříve narození kolegové. 

Pár zajímavostí o vrtačkách závěrem

Věděli jste, že první vrtačky se objevují již v neolitu, tedy mladší době kamenné, cca 6 tis. až 3,5 tis. před Kristem? Dodnes jsou dochovány důkazy o tom, že naši předci dokázali úspěšně vrtat do kamene a pro rozdělávání ohně využívali lukové a smyčkové vrtačky.

Na patent vrtačky, která velice vzdáleně připomínala přístroje, s nimiž dnes pracujeme, si ale musíme počkat až do 20. srpna 1889. Tehdy si jistý Arthur James Arnot nechal patentovat první elektrickou vrtačku na světě, která ovšem nebyla ruční a svou velikostí byla určena spíše pro těžební úkoly.

První ruční vrtačka byla představena o pár let později. Konkrétně šlo o rok 1895 a německou výstavu, kde tenhle přelomový vynález představil podnikatel a konstruktér Wilhelm Emil Fein.

První přenosná vrtačka určená pro práci jednou rukou, s názvem „Hole-Shooter“ pak vznikla v roce 1924. Perličkou na téhle historické cestě je potom firma Black and Decker, která v roce 1971 vyslala svoje akumulátorové vrtací kladivo a kompaktní vrtačku na měsíc v programu Apollo 15.