Jste zde

Kam se starými pneumatikami? Bezplatně je odevzdejte nebo vyrobte dekorace

pneumatiky jako prolézačka Zdroj: Shutterstock
Čas přezutí na "letní gumy" se blíží a mnozí řidiči u starších kousků řeší, jak se těch starých, co dosloužily, ekologicky a legálně zbavit. Poradíme, kam se starými pneumatikami a přidáme i pár tipů na jejich kreativní využití.

30. 3. 2023

Napadlo vás pohodit staré pneumatiky do lesa nebo je dokonce spálit? Na to raději hezky rychle zapomeňte! Pneumatika se totiž v přírodě rozkládá několik stovek let. Při jejím hoření navíc vzniká nespočet toxických látek. A pokud vás ani výše uvedené neodradilo, pak riskujete pokutu, která se může vyšplhat až do desetitisíců.

Stáhněte si chytrou „appku“

Při pořizování nové pneumatiky si už automaticky platíte za její následnou likvidaci. Pneu totiž můžete odnést na místa zpětného výkupu. Pokud nevíte, kde se nachází nejbližší takové místo ve vašem okolí, stáhněte si chytrou aplikaci „Kam s ním?“ nebo navštivte web Ministerstva životního prostředí.

shutterstock_1785346553.jpg

houpačka ze staré pneumatiky
Zdroj: 
Shutterstock
Ze starých pneumatik se dá poměrně snadno vyrobit třeba houpačka pro děti. Jen ji pečlivě očistěte.

Mezi nejčastější místa zpětného výkupu pneumatik patří nejen pneu a autoservisy, ale také některé sběrné dvory, svozové společnosti nebo ostatní zpracovatelé pneumatik.

Zatímco u pneu a autoservisů platí, že musí staré gumy převzít automaticky a bez poplatku, u ostatních je potřeba dopředu zjistit, zda gumy opravdu přebírají a neúčtují si za ně poplatek. Ten se obvykle pohybuje od 25 Kč do 100 Kč/ks.

Využijte pneumatiky kreativně

Staré pneumatiky ale nemusí končit jenom v odpadu. Snadno je můžete proměnit v originální dekoraci nebo praktický kus nábytku. Skvěle poslouží jako nejrůznější taburety, sedáky, stolky nebo křesílka, které můžete umístit třeba do garáže, či klubovny.

shutterstock_1212381259.jpg

pneumatiky jako květináče
Zdroj: 
Shutterstock
Pneumatiky poslouží i jako originální květináče. Jen ale pozor na hranici mezi vkusem a kýčem.

Za pomocí pevného lana z nich vyrobíte i jednoduchou houpačku k zavěšení na strom. Stát se z nich mohou součásti venkovní posilovny, kde poslouží třeba jako cvičební pomůcka v rámci kruhového tréninku.

Pokud pneumatiku v polovině seříznete a doplníte ji o ohoblovanou desku, může posloužit jako jednoduchá houpačka pro nejmenší. Pneumatiky můžete zasadit i do země a vytvořit z nich překážkovou dráhu nebo nejrůznější prolézačky.

Po natření barvou z ní potom vyrobíte originální květináč nebo stojan na zahradní dekorace. A skvěle poslouží taky jako pelíšek pro vašeho chlupatého mazlíčka. Stačí pneumatiku vyčistit, natřít ji oblíbenou barvou, do vnitřního prostoru umístit třeba polštář nebo deku a ukázat chlupáčkovi, kde je jeho nové místečko.

Proměnit je můžete i v netradiční věnec, do kterého zasadíte živé nebo sušené květiny a další dekorace. Pokud naskládáte více pneumatik na sebe a volný prostor uprostřed vyplníte hlínou, získáte hluboký záhonek pro ředkve nebo jinou hluboce kořenující zeleninu.

Použité zdroje:

  • https://kutilove.eu/kreativni-vyuziti-starych-pneumatik-na-zahrade/
  • https://pneuporadna.cz/magazin/pneumatiky-jinak-kreativni-inspirujici
  • https://bydlimeutulne.cz/kreativni-vyuziti-stare-pneumatiky-nechte-se-inspirovat-originalnim-napadem/
  • https://www.tipito.cz/Kreativni-vyuziti-starych-pneumatik-na-zahrade-A_126
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/inspirujte-se-jak-kreativne-vyuzit-stare-pneumatiky-v-zahrade-28083.html