Jste zde

Jak usušit květy hortenzie: Řežte těsně před odkvetením. A pozor na slunce i vodu!

sušené květy hortenzie Zdroj: Shutterstock
Těšte se z nádherných květů hortenzií po zbytek roku! Víme, kdy je nejlepší čas pro jejich řez, a prozradíme vám, jak je správně usušit, aby neztratily nic na své kráse.

6. 9. 2023

Hortenzie patří mezi velmi oblíbené okrasné rostliny, které okouzlí každého zahrádkáře. Existují v mnoha barevných kultivarech, kvetou od července do září a jejich mohutná květenství jsou krásná nejen čerstvá, ale také po usušení. Zásadní je však vystihnout správný moment jejich řezu!

shutterstock_2268496723.jpg

usušená hortenzie
Zdroj: 
Shutterstock
Před sušením odstraňte ze stonků veškeré listy. 

S řezem nespěchejte! 

K sušení se hodí pouze zdravá, nepoškozená a dokonale vyzrálá květenství, která nejeví známky hniloby. Pokud budete netrpěliví a květenství utrhnete předčasně, po usušení ztratí svou barvu a jednotlivé okvětní plátky se zkroutí. 

shutterstock_1120250048.jpg

květy hortenzie
Zdroj: 
Shutterstock
Květenství nikdy nesbírejte po dešti nebo časně zrána, kdy jsou mokré od ranní rosy. Vždy musí být zcela suchá!

Květenství sbírejte, když začnou odkvétat, respektive když začnou měnit barvu. Bílé a růžové květy začnou zelenat, modré šednou a červené varianty hortenzií začnou hnědnout. 

Květy sušte pozvolna a bez přímého slunce

Způsobů, jak sušit květenství hortenzií, existuje několik a každý způsob má svá pro a proti. 

Zavěsit květenství tzv. hlavou dolů v dobře větrané a tmavé místnosti, kde se teplota pohybuje minimálně okolo 20 stupňů Celsia, patří mezi tradiční a osvědčené způsoby. Květy si zachovají svůj tvar i barvu, ale jsou extrémně křehké. Při manipulaci s nimi buďte proto velmi opatrní! 

shutterstock_2135411499.jpg

přesušené hortenzie
Zdroj: 
Shutterstock
Při sušení se vyhněte přímému slunci, aby květy neztratily svou barvu a nezačaly se rozpadat. 

Plně vyzrálá květenství můžete také usušit rovnou ve váze, ve které vám budou následně dělat radost. Vždy jim však zajistěte pevnou oporu, aby nedocházelo k jejich ohýbání, a ve váze jim ponechte pouze 1 cm vody. Uschnou však i bez vody. 

Pokud chcete s květy dále pracovat, stabilizujte je glycerinem, který naředíte s vodou v poměru 1:2. Stonky hortenzií seřízněte a ponořte je nejméně na 5 dnů do vzniklého roztoku. Sušené květy budou ohebné a vláčné, ale ztratí svou barvu. Velmi snadno je lze však obarvit. 

Tip: Věděli jste, že silikagel, který z květin absorboval vlhkost, můžete opětovně použít? Stačí ho jen pár minut vložit do mikrovlnné trouby na střední teplotu, aby se vysušil. 

K sušení můžete také využít horký sklářský křemičitý písek nebo jemnozrnný silikagel, který dokáže pohltit vlhkost. Počítejte však s tím, že ho budete potřebovat větší množství a proces sušení bude trvat poměrně dlouho. Za trpělivost ale budete odměněni! Květy si zachovají svou původní barvu

Na závěr usušené květy hortenzií přelakujte bezbarvým matným lakem. Budou se vám snáze čistit a o něco déle vydrží. 

Zdroje:

  • https://living.iprima.cz/zahrada/okrasna-zahrada/hortenzie-suseni-glycerin
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-ususit-kvety-hortenzie
  • https://www.ireceptar.cz/hobby/snadne-suseni-kvetu-hortenzii-jake-triky-pouzivaji-profici.html
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/suseni-kvetu-hortenzii-30000811.html
  • https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/kvetum-hortenzie-snadno-prodlouzite-zivot-proste-je-ususte.A100913_114953_hobby-zahrada_mce