Jste zde

Hortenzie: Citlivka, která mění barvu květů podle typu půdy

růžová hortenzie Zdroj: Bigstockphoto
Naučte se pěstovat hortenzie! Letní krásky, které se vám při správné péči odmění záplavou nádherných květů, jejichž barvu můžete velmi jednoduše změnit.

3. 9. 2021

Hortenzie patří mezi velmi oblíbené okrasné dřeviny. Mohutná květenství, která se tvoří od července do září a kvetou opravdu dlouho, zkrášlí nejen vaši zahradu, ale i terasu a balkon. Důležité je však dbát na zajištění správných pěstebních podmínek. 

bigstock-wonderful-blooming-white-hydra-413289013.jpg

zelená hortenzie
Zdroj: 
Bigstockphoto
Holandsko a Anglie jsou velmoci v pěstování hortenzií. Různé barevné variance hortenzií najdete doslova na každém kroku. 

Hortenzie hýří rozmanitými barvami

Druhů hortenzií existuje hned několik. Nejznámější a nejčastěji pěstovaná je hortenzie velkolistá, která rozkvétá v polovině července různobarevnými květy.

Sehnat ji můžete v bílé variantě i v nejrůznějších odstínech modré, fialové, růžové nebo červené. Kromě ní se však u nás můžete setkat ještě s popínavou hortenzií řapíkatou, s hortenzií latnatou, která vytváří květní kužely, nebo třeba s hortenzií stromkovitou, která jako jedna z mála snese bez problémů i přímé slunce. 

Pěstování hortenzií vyžaduje zkušenosti

Hortenzie jsou poměrně choulostivé a náročné rostliny. Jejich pěstování není úplně snadné, a pokud chcete, aby vám rostliny pravidelně a bohatě kvetly, musíte jim najít ideální stanoviště a zajistit jim vhodné pěstební podmínky. 

bigstock-blue-purple-hydrangea-in-a-gar-415079020_1.jpg

modrá hortenzie
Zdroj: 
Bigstockphoto
Květy hortenzií, které budete pěstovat ve stínu, budou vybledlé a nevýrazné. 

Vhodným stanovištěm pro pěstování hortenzií je polostín. Některé druhy však při pravidelné a vydatné zálivce snesou i přímé slunce. To však může být příčinou vybledlých a nevýrazných květů

V letních měsících hortenzie pravidelně a rovnoměrně zalévejte, protože nedostatek vody nebo střídání nadměrného přísunu vody s obdobím sucha hortenziím rozhodně nesvědčí. Po odkvětu zálivku snižte na minimum. Hortenzie zalévejte měkkou, ideálně dešťovou vodou

Tip: Hortenzie jsou skvělou květinou, kterou můžete použít do suchých aranžmá. Květy je však velmi důležité uříznout ve správném stádiu, abyste zachovali co nejvíce barvu i tvar květů. 

V zimních měsících, kdy teploty klesají pod nulu, pak myslete na to, že je nutné hortenzie chránit. Zejména rostliny v nádobě je nutné přemístit do místnosti, kde teploty neklesnou pod nulu, a menší hortenzie v záhonu, které nemají dostatečně rozvinutý kořenový systém, je potřeba chránit chvojím, spadaným listím, vrstvou mulče nebo netkanou textilií.

U hortenzií dbejte také na pravidelné hnojení. Pozor však na hnojiva, která obsahují vápník. 

Čím kyselejší půda, tím více modré květy

Nejlépe se hortenziím daří v prodyšné, humózní a slabě kyselé půdě s dostatkem vláhy. Velmi zajímavé je však, že úpravou pH půdy můžete ovlivnit barvu jejich květů. V kyselé půdě s pH okolo 4,4 až 5,5 se totiž květy zbarvují do modra, v půdě, která je neutrální, tedy má vyšší pH, si zase květy hortenzií získávají sytě růžovou až červenou barvu. 

Pro zvýšení pH půdy použijte popel nebo vápenec, a naopak pro snížení pH použijte dobře zetlelý hnůj, sypaný čaj, kávovou sedlinu nebo síran hlinitý. Pomoci si však můžete i speciálními hnojivy. 

Zdroje:

 • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pestovani-hortenzie
 • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-hortenzie-na-zahrade-i-jako-pokojovky#part=1
 • https://www.ireceptar.cz/zahrada/hortenzie-pestovani-30000817.html
 • https://cs.wikipedia.org/wiki/Hortenzie
 • https://living.iprima.cz/zahrada/hortenzie-kam-vysadit-kdy-strihat-jak-mnozit-modre-kvety
 • https://homebydleni.cz/zahrada/rady-a-tipy/nevsedne-krasne-hortenzie-a-jejich-pestovani/
 • https://living.iprima.cz/zahrada/krasna-a-citliva-hortenzie-5-pravidel-jak-ji-pestovat
 • https://www.kouzelnebydleni.cz/hortenzie-a-jejich-aranzovani/
 • https://www.ireceptar.cz/hobby/snadne-suseni-kvetu-hortenzii-jake-triky-pouzivaji-profici.html
 • https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/kvetum-hortenzie-snadno-prodlouzite-zivot-proste-je-ususte.A100913_114953_hobby-zahrada_mce
 • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-ususit-kvety-hortenzie
 • https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-zahrada/415705/pestujeme-hortenzie-jak-o-ne-pecovat-aby-bohate-kvetly-a-jak-je-namnozit.html
 • https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-zmenit-ph-pudy-30000629.html

Související články