Jste zde

Jak se zbavit vos? Z domu je dostane česnek, citronová vůně i chilli

detail vosy Zdroj: Bigstockphoto
Co si budeme nalhávat – hmyz nás dokáže pěkně otrávit a zkazit i sebelépe naplánovanou zahradní party. Jak bojovat proti vosám? Vyzkoušejte osvědčené babské rady i tipy odborníků!

30. 4. 2022

Pokud k vám vosa zabloudí jen sem tam, není potřeba její občasné návštěvy řešit. Problém nastává, pokud se jí u vás zalíbí natolik, že si tady začne stavět hnízdo. To můžete objevit na zahradách, kůlnách, v zemi, na stromech, na půdě nebo ve zvířecích norách.

A tady je potřeba zpozornět. Zatímco jedna vosa žádnou větší neplechu nenadělá, roj už může být nebezpečný. Může se totiž stát, že dítě nebo kdokoliv dospělý na vosí hnízdo šlápne a tím vosy probudí. V tu chvíli se mohou proměnit na opravdové zabijáky. Co s tím? 

bigstock-wasp-and-hornets-nest-on-a-yel-425705930.jpg

vosí hnízdo
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud se na odstranění vosího hnízda necítíte, pak povolejte odborníky. Zaplatíte zhruba 1500 Kč.

Zlikvidujte hnízdo

Pokud už na hnízdo vos narazíte, je nejúčinnější (a často taky jedinou) možností, jak se ho jednou provždy zbavit, jeho bezpečná likvidace. I v tomhle případě ale platí určitá pravidla, která by vás měla ochránit před bolestivými bodnutími. Důkladně se na odstraňování připravte, dostatečně se oblékněte, vezměte si dlouhé kalhoty a minimalizujte odkrytá místa na těle.

Hnízdo odstraňujte buď brzo ráno, nebo pozdě večer. To totiž vosy spí a nejsou tolik aktivní. Pozor ale na světlo, pokud na ně budete svítit baterkou, můžete je vzbudit a podráždit.

Nejlevnějším a nejrychlejším způsobem, jak zlikvidovat hnízdo v zemi, je zalít ho vroucí vodou, případně pokusit se ho ucpat drny či vlhkým jílem. Pokud je hnízdo ve výškách, zkuste ho lapit do pytle a ten pak vysypat daleko v lese.

Náš tip: Pokud si na likvidaci hnízda netroufáte, nebo jste na vosí bodnutí alergičtí, nechte tenhle úkon na specializovanou firmu. Ta si za likvidaci vosího hnízda řekne zhruba 1 500 Kč. 

Vyzkoušejte babské rady

Už naše babičky věděly, že vosy nesnáší silné a aromatické vůně. Aby je od obydlí odehnaly, často po místnostech rozmisťovaly hromádky s nastrouhanou citronovou kůrou a nadrceným hřebíčkem. Pomůže prý i svíčka s citronovým aroma nebo chilli.

Pokud se vosy stahují ke konkrétnímu stromu na zahradě, existuje velká pravděpodobnost, že si tady budou v budoucnu stavět hnízdo. Proto na tento strom zavěste dřívka potřená vodou s chilli a česnekem. Taky prý pomáhá potřít parapety oken a prahy dveří kyselinou octovou.

bigstock-a-wasp-drinks-water-from-a-spo-445638215.jpg

vosa, co pije
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vosy lákají sladké nápoje, ale i zvětralé pivo. Ideální návnada, pokud se rozhodne vyrobit past.

Otestujte lapače

Pokud přírodní odpuzovače nepomáhají, zkuste vosy polapit do podomácku vyrobených nebo koupených pastí. Obvykle vám postačí láhev s úzkým hrdlem naplněná něčím, co vosy neodolatelně přitahuje (např. zbytek piva, med rozmíchaný ve vodě s kapkou octa apod.). 

Dovnitř se sice vosy dostanou, ven už ale cestu nenajdou. Často se totiž v tekutině utopí nebo se jednoduše vyčerpají tak, že uhynou. V tom momentě máte vyhráno! Abyste se proti dalším nezvaným návštěvám pojistili, pořiďte si falešné vosí hnízdo. Vosy totiž nechtějí sídlit tam, kde už jiné vosy bydlí a raději se místu zdaleka vyhnou.

Použité zdroje:

  • https://www.dewolf.cz/blog/jak-se-zbavit-vos-srsnu-likvidace-hnizda/
  • https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/vosi-hnizda-zlikvidujete-nejlepe-vypalenim-hnizda-ci-insekticidy.A110613_130425_hobby-zahrada_bma
  • https://www.hubeni-skudcu.cz/blog/pristehovaly-se-k-vam-vosy--zbavte-se-jich-bezpecne-a-jednou-pro-vzdy/