Jste zde

Jak se zbavit vosího hnízda: Pomůže zápach česneku i papírová maketa

vosí hnízdo na zahradě Zdroj: www.bigstockphoto.com
Uhnízdily se ve vaší blízkosti vosy? Jednejte, dokud hnízdo nedosahuje velkých rozměrů! Poradíme vám, jak vosy vyhnat a jak jim zamezit v dalším budování.

14. 5. 2020

Jaro je období, kdy osamělé vosy začínají hnízdit. Hledají vhodné místo pro budování svého hnízda, kde následně nakladou první vajíčka a vybudují početnou kolonii, která koncem srpna může čítat až pět tisíc jedinců. Proto jednejte, než se vosy přemnoží! Víme, čeho si všímat a poradíme vám, jak se zbavit vosího hnízda svépomocí. 

Dbejte na prevenci a nedovolte vosám, aby se u vás uhnízdily!

Jarní měsíce jsou ideálním obdobím pro preventivní opatření, která vám pomohou udržet váš domov i vaši zahradu v bezpečí. Skvěle může zafungovat octový zápach, svíčka s citronovou vůní, směs nastrouhané citronové kůry, rozdrceného hřebíčku a chilli nebo maketa vosího hnízda. Vosy jsou totiž extrémně teritoriální a nikdy si nepostaví své hnízdo v blízkosti jiného

Buďte na pozoru! 

Všímejte si chování vos ve vašem okolí. Pokud nějaká vosa pravidelně zalétává do nějaké skulinky, zbystřete a škvíru jí ucpěte! Pokud se zvýší výskyt vos, pátrejte po vosím hnízdě a zničte ho, dokud má velikost golfového míčku a čítá jen několik málo jedinců! Za pár týdnů už si s ním totiž pravděpodobně sami neporadíte. 

Co dělat, když objevíte vosí hnízdo?

Malá vosí hnízda můžete odstranit svépomocí. Pokud si však netroufnete nebo jste alergičtí, pak nechte odstranění hnízda na odbornících!

Při odstraňování hnízda pamatujte vždy na záložní plán a důkladně se oblečte. Ideální je lyžařská bunda i kalhoty, vysoké boty, šála i rukavice. Žádná část těla by neměla zůstat odkryta! 

Hnízdo odstraňujte v noci nebo časně z rána, kdy nejsou vosy aktivní a mají zpomalené reakce. Nerozsvěcujte a nemiřte na hnízdo baterkou, abyste vosy neprobudili. 

Hnízdo v zemi

Vosí hnízdo vybudované v zemi můžete zničit hned několika způsoby. Vždy však pamatujte na to, že hnízdo má pravděpodobně více vchodů, a pokud ucpete pouze jeden, můžete vosy spíše podráždit. Do hnízda proto raději nalijte vroucí vodu nebo použijte hořlavé sirné knoty, které zakoupíte v drogerii. 

Visící vosí hnízdo

U zavěšeného hnízda máte hned několik možností, jak s hnízdem a vosami uvnitř naložit. Vosy můžete zahubit tím, že jejich hnízdo shodíte do pytle a ponoříte ho přes noc do kýble plného vody, nebo je můžete v pytli přesunout daleko od lidí. Můžete se je však pokusit i vyhnat – kouřem nebo nepříjemným zápachem česneku. Pod hnízdo stačí umístit kýbl plný vody s několika palicemi česneku nebo pod ním rozdělat gril a z dostatečné vzdálenosti pozorovat, jak vosy začnou hnízdo opouštět. 

A samozřejmě nesmíme zapomenout i na pesticidy ve spreji, které mají velký dosah, nebo insekticidní prášky, které se na nohou a křídlech vos dostanou až do samotného středu hnízda. 

Mám těch hnízd v solárku (5x10m) asi 5 ks. Nevyháním je, nikdy mě nenapadly/nepíchly-létají kolem mě a vždy se vyhnou...Je pravda, že nejsem na ně alergický....Píchnou vás jen když na ně zaútočíte/stisknete-když je chlad schovávají se kde se dá...Myslím, že jsou užitečné- loví hmyz. Jen na podzim se dají do sladkého ovoce...

Dobrý den, obdivuji kreativitu autora. V titulku jsou vosy a na fotkách postupně sršeň, patrně zástupce žahalkovitých a nakonec vosíků (nikoli vos!, vosíci jsou užiteční, není důvod je hubit).

Značně prosím čtenáře,aby vosí hnízda neničili,neboť vosy jsou pro naše zahrady užitečným pomocníkem. Živí se housenkami,mšicemi a dalšími tvory,kteří ničí naši úrodu,nepohrdnou sladkými nápoji a pokrmy z lidského jídelníčku.

Nejjednodušším řešením je použití acetonoveho ředidla v postřikovači. Za soumraku jsem vystřikal celé hnízdo spodním otvorem(vosim otvorem). Za okamžik všechny vosy padaly na zem.. Hnízdo mělo již tak 30 cm v průměru...