Jste zde

Jak prát černé prádlo: Perte jen nezbytně krátkou dobu a vezměte na pomoc ocet!

černé prádlo v bubnu Zdroj: Shutterstock
Vyvarujte se častým chybám při praní černého prádla! Máme pro vás několik rad a tipů, díky kterým neztratí svou barvu a bude vypadat stále jako nové.

2. 1. 2024

Černá barva, která nechybí snad v žádném šatníku, je sázka na jistotu a rozhodně s ní nešlápnete vedle. Jednoduše se kombinuje, zeštíhluje a je elegantní i sexy. Postupem času a vlivem špatné péče však bledne a rychle ztrácí svou sytost. Naštěstí existuje spousta věcí, které můžete udělat, abyste tomuto procesu zabránili. 

shutterstock_1543338740.jpg

štítek na oblečení
Zdroj: 
Shutterstock
Nejčastější příčinou šednutí černého prádla je špatné praní a sušení na přímém slunci. 

Prádlo pečlivě roztřiďte

Černé prádlo perte vždy odděleně! Zabráníte tím nejen nechtěnému obarvení jinak barevných kousků, ale také černé prádlo ochráníte před drobnými chloupky a jinými nečistotami, které se během praní uvolňují z ostatního prádla. 

shutterstock_1344635510.jpg

praní černého prádla
Zdroj: 
Shutterstock
Na praní černého prádla v žádném případě nepoužívejte prací prostředky určené na bílé prádlo, které obsahují bělicí složky!

Prádlo také perte naruby, aby se barva zbytečně neodírala, a místo univerzálního pracího prostředku vsaďte na prací gel vhodný pro černé prádlo, který se mnohem lépe rozpouští a na černém prádle nezanechá žádné zbytky. Vždy však dodržujte dávkování! Přemíra pracího prostředku způsobuje šednutí. 

Černé prádlo perte pouze nezbytně krátkou dobu

Pračku nastavte na nízkou teplotu praní a zvolte krátký prací cyklus. Pokud budete černé prádlo prát na teplotu vyšší než 30 stupňů Celsia a v pračce ho necháte delší dobu, velmi rychle zesvětlá. 

shutterstock_1344635645.jpg

pračka s černým prádlem
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud vaše pračka disponuje speciálním programem na černé prádlo, určitě ho využijte!

Buben pračky také nepřeplňujte, aby došlo k dokonalému vymáchání pracího prostředku, a vyprané prádlo ihned vyndejte. Nikdy ho však nesušte na přímém slunci, ale raději ve stínu nebo uvnitř. 

Pamatujte! Pokud do bubnu pračky vložíte příliš mnoho prádla, snížíte nejen účinnost máchání, ale také se prádlo dostatečně nevypere. Při plnění pračky se proto vždy snažte, aby se vám nad prádlo vešla ještě i vaše dlaň na výšku. 

Pračku udržujte v čistotě

Před praním tmavého prádla pračku alespoň propláchněte, abyste ji zbavili drobných chloupků či jiných vláken, které v pračce mohou zůstat po předchozím praní. 

Aby černá černou byla

Při praní černého prádla přidejte do přihrádky, kam běžně dáváte aviváž, vodu a 2-3 lžíce octa. Černá barva se lépe zafixuje!

Tip: Pokud je váš oblíbený černý kousek už spíše šedý, vyperte ho ve speciální černé barvě na textil. 

Zdroje: 

  • https://mujsvet-pg.cz/nase-znacky/lenor/5-tipu-diky-kterym-si-cerne-pradlo-zachova-svou-barvu
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/triky-jak-prat-cerne-pradlo-aby-neztratilo-barvu.html
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/cerne-pradlo-prani-chyby-30000413.html
  • https://www.dobrytextil.cz/blog/poradna/jak-prat-cerne-pradlo
  • https://www.akcniceny.cz/magazin/triky-jak-spravne-prat-cerne-pradlo-aby-barva-zustala-stale-syta/