Jste zde

Jak pečovat o funkční prádlo: Zapomeňte na aviváž a pozor na přímé slunce

funkční prádlo v pračce Zdroj: www.bigstockphoto.com
V letních měsících zabrání přehřátí, v zimních naopak zahřeje. Víte, jak se starat o funkční oblečení a funkční spodní prádlo, aby si zachovalo své výjimečné vlastnosti?

8. 1. 2021

Funkční oblečení a funkční spodní prádlo je velmi oblíbené zejména mezi sportovci. Zatímco spodní vrstvy funkčního prádla udrží pokožku v suchu a poskytnou jí tepelný komfort při jakékoliv fyzické námaze, svrchní vrstvy naopak spolehlivě ochrání před větrem, zamezí ztrátě tepla a jsou nepromokavé, ale prodyšné

Aby však oblečení a spodní prádlo splňovalo své funkční vlastnosti, je potřeba se o něj správně starat

bigstock-closeup-female-hand-ironing-cl-394418789_1.jpg

žehlení funkčního prádla
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Funkční prádlo rychle schne, je pevné a většinou ho není potřeba žehlit, protože se téměř nemačká. 

Jak často prát funkční prádlo?

Četnost praní funkčního oblečení se odvíjí především od materiálu. Zatímco funkční oblečení z umělých materiálů je nutné prát po každém použití, prádlo z přírodních materiálů stačí většinou jen vyvětrat na čerstvém vzduchu. Je totiž přirozeně antibakteriální a ani po několikadenním nošení nezapáchá. 

U funkčního prádla, které slouží jako základní vrstva, je samozřejmě nutné častější praní. U funkční bundy nebo jiného oděvu, které není přímo na těle, je časté praní naopak nežádoucí, protože oblečení ztrácí své funkční vlastnosti. 

Cedulky na oblečení nestříhejte! 

Při praní prádla se v prvé řadě řiďte pracími symboly, které vám mnoho napoví. Symbol vaničky s číslem vám řekne maximální teplotu praní, popřípadě upozorní na šetrné praní, které vyžaduje jemnější prací program a mírnější odstřeďování. 

bigstock-woman-reading-clothing-label-w-381763814.jpg

symboly na oblečení
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Pamatujte, že při nerespektování pracích symbolů na oblečení, pravděpodobně neobstojíte s následnou reklamací. 

Funkční prádlo perte maximálně na 40 stupňů Celsia, aby nedošlo k poškození vláken, a na nízké otáčky. Pračku je také důležité nepřeplňovat, aby se dobře vymáchal prací prostředek a aby prádlo mělo dostatek prostoru na to, aby se mohlo v bubnu pračky převalovat. 

Při praní v ruce doporučujeme do umyvadla napustit vlažnou vodu a prádlo nechat několik minut nejprve odmočit, a pak jej opatrně vyprat. Z prádla velmi jemně vyždímejte přebytečnou vodu, pověste ho a zbytek vody nechte volně odkapat. 

Používejte speciální prací prostředky

Při praní nepoužívejte běžné prací prostředky, které obsahují bělidla a změkčovadla, ale pořiďte si speciální prací prostředek na funkční prádlo, který nejenže šetrně odstraní špínu a pachy, ale také pomůže zachovat funkční vlastnosti prádla. Zároveň dbejte také na to, abyste nepoužili více pracího prostředku, než je doporučené množství na obalu, a na závěr praní nikdy nedávejte aviváž

Aviváž představuje pro funkční prádlo opravdové zlo. Obalí vlákna textilu, ucpává póry a zůstává na oblečení i po několika vyprání. Kvůli ní prádlo ztrácí prodyšnost, savost a další funkční vlastnosti. 

Prádlo v pračce perte naruby

Před vložením do pračky prádlo otočte naruby, prohlédněte kapsy, roztáhněte stahovací systém a zapněte všechny knoflíky i zipy. Ostré zoubky by mohly poškodit látku, nápisy i reflexní prvky. 

Suché zipy zapněte do protizipů, aby se vám nepřichytily na jinou část oblečení a nepoškodily látku. 

Zapomeňte na sušičku!

Funkční prádlo nechte volně uschnout na sušáku uvnitř za oknem nebo venku na čerstvém vzduchu. Nikoliv však na přímém slunci, aby prádlo nevybledlo. Prádlo před pověšením dokonale protřepejte a natáhněte ho vždy ode švu ke švu, abyste ho nemuseli žehlit. Uschne velmi rychle.