Jste zde

Zaměřeno na ženy: Jak se starat o krajkové spodní prádlo

žena v krajkových kalhotkách Zdroj: www.bigstockphoto.com
Krajkové prádlo je vyrobeno z těch nejjemnějších materiálů, a proto si zaslouží zvýšenou péči. Poradíme vám, jak spodní prádlo s krajkou prát a sušit, abyste ho nezničili!

24. 1. 2021

Krajkové spodní prádlo je u žen velmi oblíbené. Vypadá velmi dobře, je pohodlné a zaujme mnoho mužů. Aby si však prádlo zachovalo své vlastnosti a svůj krásný vzhled, je potřeba se o něj náležitě starat

bigstock-woman-chooses-red-lace-night-d-377332525.jpg

červené negližé
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Při praní krajkového spodního prádla se v prvé řadě řiďte pracími symboly na cedulce, které vám mnoho napoví! 

Pro krajkové prádlo je nejlepší praní v ruce

Krajkové spodní prádlo vyžaduje opravdu šetrné zacházení, které dovoluje pouze praní v ruce. Vyhněte se však klasickému způsobu praní, kdy se látka tře o látku! Krajkové spodní prádlo pouze jemně třete mezi prsty

bigstock-white-black-and-pink-women-un-346427881_1.jpg

krajkové kalhotky
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Spodní prádlo s krajkou nechte 5-10 minut odmočit ve vlažné vodě. Následné praní bude mnohem snazší.

V případě, že se přeci jen rozhodnete prát vaše krajkové spodní prádlo v pračce, použijte prací sáček a vyhněte se ždímání. Ochráníte nejen vaše spodní prádlo, ale i buben pračky, který může nepěkně poškodit například vyklouznutá kostice.

Bílé prádlo perte vždy samostatně

Před praním nezapomeňte prádlo roztřídit podle barev, zapněte všechny háčky i knoflíky a obzvlášť velký pozor dávejte na nejrůznější ozdoby, které mohou vaše jemné prádlo zatrhnout nebo dokonce roztrhnout.

Teplotu vody zkontrolujte teploměrem

Spodní prádlo s krajkou perte ve vlažné vodě do teploty 30 stupňů Celsia. Spodnímu prádlu s bavlněnou krajkou můžete dopřát teplotu o deset stupňů vyšší. Na vyšší teplotu však zapomeňte! Příliš vysoká teplota vody by mohla poškodit gumičky a pérovací lemy

Vhodnou teplotu vody vyzkoušejte teploměrem. Možná budete překvapeni, jak špatný máte odhad. 

Nepoužívejte aviváž

K praní používejte speciální prací prostředek a prádlo v něm nechte namočené několik minut. V žádném případě nepoužívejte agresivní čisticí prostředky a prací prášek, který nikdy nejde dokonale vymáchat. Mnohem vhodnější jsou tekuté prací prostředky, které posilují vlákna a pomáhají udržet elasticitu. Na závěr prádlo vymáchejte v čisté vodě bez použití aviváže!

Speciální prací prostředek velmi dobře nahradí i jádrové mýdlo nebo dětský šampón.

S aviváží se nesnese ani funkční oblečení: Jak pečovat o funkční prádlo: Zapomeňte na aviváž a pozor na přímé slunce

Zapomeňte na sušičku!

Po vymáchání prádla v čisté vodě nechte své krajkové kousky vykapat a volně uschnout. Prádlo neždímejte, nepokládejte ho na topení ani ho nesušte v sušičce. Mohlo by se zkroutit a srazit. 

bigstock-brassieres-of-different-colors-367710721.jpg

krajkové podprsenky
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Krajkové spodní prádlo nežehlete! Přežehlením krajek nebo gumiček na prádle si můžete zničit nejen prádlo, ale i žehličku. 

Sušení na slunci vyhovuje pouze bílému prádlu. U černého a barevného krajkového prádla riskujete vyblednutí barev. Před pověšením na šňůru prádlo vyrovnejte, aby si udrželo svůj tvar a správně tak plnilo své vlastnosti.