Jste zde

Jak nazdobit vánoční tabuli? Tady jsou praktické i originální tipy

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Je čas oprášit sváteční servis, přepočítat příbory a vyleštit skleničky – Štědrý den zakončený sváteční štědrovečerní večeří se nezadržitelně blíží! Už jste přemýšleli, jak prostřete sváteční tabuli vy? Dáte přednost tradici nebo popustíte uzdu fantazii?

18. 12. 2016

Pro mnoho rodin patří štědrovečerní večeře k jedné z nejkrásnějších a nejvýznamnějších událostí z celého roku. Je spojena s celou řádkou zvyků a tradic. Věděli jste například, že od stolu nesmí vstát hospodyňka ani nikdo další, abyste se všichni po roce opět sešli? Tak pozor ať na něco nezapomenete! 

Bílou barvou ubrusu nic nezkazíte

Základem krásně prostřeného stolu je ubrus. Stůl díky němu působí slavnostněji. To jakou barvu zvolíte, je jen na vás. Zvolíte jednobarevný, nebo dáte přednost ubrusu s vánočními motivy? Tradiční barvou však stále zůstává bílá.  Působí elegantně a snadno se kombinuje. Ubrus také můžete doplnit o různě barevné běhouny, látkové ubrousky a prostírání. Zde vévodí tradiční červená a zelená barva v kombinaci se stříbrnou či zlatou. 

Nemusíte se nechat spoutat tradicí! Kouzelně působí i jiné barevné kombinace, než je klasická červená a zlatá.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tip: Na stůl umístěte i krajíc chleba. Nikoliv však k umlčení kručícího žaludku, ale jako první pomoc v případě, že by někomu zaskočila kost.

Tento sváteční den si také žádá perfektní servis. Je na čase zkontrolovat úplnost soupravy! Máte správný počet talířů co do počtu osob a chodů? Nezapomeňte také prostřít jeden talíř navíc, pro nečekaného hosta nebo jako vzpomínku na ty, kteří s námi ke společnému stolu už zasednout nemůžou. V barvě dominuje opět bílá, doplněná o zlatý či stříbrný proužek či jiný motiv. Samozřejmě by neměly chybět ani řádně vyleštěné skleničky na přípitek a vodu. 

V některých případech může být ubrus na škodu. Jste-li vlastníkem dřevěného stolu s masivní deskou, je dobré nechat vyniknout právě krásu dřeva.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tip: Záležet si dejte i na správném pořadí příborů. Vždy je řaďte od posledního k prvnímu chodu. 

Na stůl patří i adventní věnec

K dokreslení kouzelné atmosféry by na svátečním stole neměla chybět ani drobná výzdoba. Pokud je váš stůl dostatečně veliký, můžete si na stůl dovolit umístit větší adventní věnec, či vánoční vazbu z jehličí, jmelí a břečťanu. Pokud vám na stole moc místa nezbývá, nezoufejte!  

Peníze se vás budou držet po celý rok, nezapomenete-li pod každý talíř schovat kapří šupinu či minci. Položíte-li na stůl větvičku jmelí, váš domov bude zase plný spokojenosti a lásky.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Kouzelnou atmosféru vykouzlí i svícen či krásně kvetoucí vánoční hvězda. Třešničkou na dortu resp. na stole můžou být drobné hvězdičky či vánoční ozdoby ledabyle položené na stole. Při výběru barev a doplňků je však dobré myslet na to, že méně je někdy více. Vždyť přece v jednoduchosti je krása. 

A teď už nezbývá nic jiného než usednout se svými blízkými ke krásně prostřenému stolu, dát si štědrovečernímu menu, zapálit svíčku, pustit si koledy a popřát si dobrou chuť.