Jste zde

Jak na úklid bez chemie: Použijte kypřicí prášek, citron nebo sůl!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Zamysleli jste se někdy nad tím, jak velkou dávku chemie uštědříte přírodě, když při čištění odpadu použijete louh? Zkuste se jednou při úklidu vyhnout chemickým prostředkům a dejte přednost přírodním prostředkům, které jsou levnější a ekologičtější.

21. 12. 2016

Sůl, citron, prášek do pečiva i olivový olej – to vše vám může pomoci při čištění domácnosti. Stačí jen vědět, jak je používat.

Citron - voňavý, levný a ekologický …

Už naše babičky věděli, že citron má blahodárný účinky nejen pro náš organismus. Díky kyselině citronové může v domácnosti posloužit i jako vynikající antibakteriální a dezinfekční prostředek. Už půlka citronu dokáže zázraky. V koupelně vás zbaví vodního kamene a vyčistí dlaždičky. Skvěle si poradí i se zapáchajícím odpadem – postačí jen kůra nastrouhaná z celého citronu nasypaná do odpadu a zalitá horkou vodou.

Utekl vám první díl našeho uklízecího miniseriálu? Tady je! Jak na úklid bez chemie: Vsaďte na ocet a jedlou sodu

Citron upotřebíte nejen při rýmě, ale i při důkladném úklidu domácnosti.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Jeho čistící vlastnosti využijete i v kuchyni. Plátek citronu přidaný do horní přihrádky v myčce na nádobí vás zbaví zápachu. Skvěle si poradí i se skvrnami v plastových boxech na jídlo, se kterými si mnohdy chemický čisticí prostředek neporadí. Půlka citronu vyčistí a vybělí i varnou desku sporáku

Úklid je velké téma i pro učení Feng Shui. Zjistěte o něm víc: Feng Shui v předsíni: srovnejte boty a přineste rostliny

Sůl nad zlato

Ideálním pomocníkem při čištění domácnosti se může stát i kuchyňská sůl. Díky své struktuře může v domácnosti nahradit klasický písek na nádobí a pomoci vám při odstraňování nečistot z kachliček či nádobí. Pozor však na nádobí s nepřilnavými povrchy, aby nedošlo k jejich poškrábání. 

Uzavřete umělou květinu se solí do nádoby či sáčku a zatřeste. Jednoduchý trik, jak zbavíte umělou květinu vrstvy prachu a vrátíte jí zašlou krásu. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Sůl si také skvěle poradí s mastnotou. Zvládne pohltit mastné skvrny na kuchyňském prkénku, vařečkách či dřevěném nábytku. Zatočí s mastnotou i v hrncích či pánvi – stačí jen vnitřek vysypat solí, nechat působit a pak vymýt. 

Tak a teď si sáhněte do svědomí – kdy naposledy jste čistili vnitřek trouby? Že si to nepamatujete? Pak na vás v troubě jistě čeká velké překvapení, zvláště pokud jste v nedávné době pekli husu nebo kachnu, která vnitřek trouby dokáže pěkně zaneřádit. Pomocnou silou se může stát právě sůl. Pekáč naplňte solí, zapněte troubu a nechte sůl zhnědnout. Po vychladnutí trouby půjde mastnota hned lépe dolů. Sklo trouby můžete zase vyčistit za pomoci prášku do pečiva.  

Při mytí oken přidejte pár lžic citronové šťávy do vody. Citron usnadní konečné vyleštění a provoní celý byt.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Sůl s octem vás zbaví nevzhledných žlutých skvrn na vaně či v umyvadle. Z obou surovin vytvořte pastu, skvrny potřete a nechte minimálně patnáct minut, pak vydrhněte a je hotovo. 

Zašlou krásu vrátí i koberci. Stačí ji rozsypat na koberci, nechat působit přes noc a druhý den vyluxovat. 

Kypřící prášek je malý zázrak 

Při úklidu domácnosti můžete sáhnout i po kypřicím prášku. Už naše babičky věděly, že prášek do pečiva přidaný do klasického pracího prostředku pomůže vybělit prádlo. Nasypaný v misce a umístěný v ledničce zase pohltí pachy. A jeden sáček prášku nasypaný do odpadu a zalitý horkou vodou s octem pomůže s ucpaným odpadem. 

Sáček prášku do pečiva zalitý horko vodou zbaví vnitřek termosky skvrn od kávy či čaje.Zdroj: www.bigstockphoto.com

A na závěr olivový olej…

Olivový olej může doma zafungovat jako leštěnka. Hadřík napuštěný olejem zbaví dřevěný nábytek nejen prachu, ale krásně ho i vyleští. Trocha teplého oleje vetřená do nábytku z ratanu zase předejde jeho popraskání. Otřením nerezových povrchů – například dřezů – olivovým olejem předejdete ulpívajícím kapkám vody. 

CAPTCHA
Kontrolní otázka. Při kontrole textu nezáleží na velikosti písmen