Jste zde

Koupelna pro seniora: Vsaďte na dostatek madel, sprchový kout a zvýšené WC

senior v koupelně Zdroj: Bigstockphoto
Předejděte úrazům ve stáří a zařiďte si koupelnu tak, aby skrývala co nejméně nebezpečí. Máme pro vás pár užitečných rad i několik tipů na sanitární vybavení a veškeré komponenty.

14. 6. 2022

Koupelna může být pro starší ročníky poměrně rizikové místo. Vysoká vana, kluzká podlaha, minimum opory. To je její nejčastější podoba. My vám ale v článku nastíníme konkrétní rady a tipy, díky kterým koupelnu potřebám staršího člověka snadno přizpůsobíte. 

bigstock-asian-senior-or-elderly-old-la-455937205.jpg

starý člověk v koupelně
Zdroj: 
Bigstockphoto
S přibývajícím věkem dochází k postupnému zhoršování motoriky i mobility a roste riziko možného pádu a úrazu. 

Začněte od podlahy a koberečky bez protiskluzové úpravy vyhoďte

Uklouznutí je nejčastější příčinou úrazu, který se stane v koupelně. V dnešní době trh však už nabízí dlaždice, které mají protiskluzovou úpravu. I přesto však naprostou nutností stále zůstávají nejrůznější protiskluzové podložky, které by měly být umístěné nejen v blízkosti vany, ale i v jejím vnitřním prostoru a v prostoru sprchového koutu. 

bigstock-men-s-feet-stand-on-a-plastic-436310864.jpg

protiskluzová podložka ve vaně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Úrazy způsobené uklouznutím patří mezi nejčastější. Na vině je nejen kluzká podlaha, ale i absence protiskluzové podložky ve vaně a sprchovém koutě. 

Myslete na dostatek madel!

Sprchový kout, nebo vana? Věčná otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Obecně lze však říci, že pro osoby se sníženou pohyblivostí je praktičtější a bezpečnější sprchový kout s odtokovým žlabem nebo s nízkou sprchovou vaničkou, která nebude nutit zvedat nohy.

Tip: V dosahu vany a toalety instalujte SOS tlačítko, které seniorovi umožní v případě pádu zavolat pomoc. 

Navíc je možné do sprchového koutu instalovat i sklopné sprchové sedátko, díky kterému bude sprchování nejen bezpečnější, ale také příjemnější. 

Vana je pro seniory méně bezpečná. Špatně se z ní vylézá a opravdu velký problém obvykle představuje překážka v podobě vysoké boční stěny vany. Naštěstí ale existuje spousta vychytávek, které vstup a výstup do vany alespoň trochu ulehčí. 

bigstock-handicapped-disabled-access-ba-372139030.jpg

vana s dvířky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vany s dvířky představují šikovné, avšak poměrně finančně náročné řešení pro seniory i handicapované.  

Mezi takové nezbytnosti bezesporu patří schůdky k vaně s protiskluzovou úpravou, které pomohou snížit výškový rozdíl, sedátko, které zajistí pohodlí, a samozřejmě madla, která nejen ve vaně představují určitou jistotu a záchranu při uklouznutí. Důležité však je, aby byla pevně uchycená a šikovně umístěná. 

Vyšší toaleta usnadní vstávání i dosednutí

Obvyklá výška toalety činí 40 až 42 cm, ovšem pro seniory, kterým se hůře vstává, bude více vyhovovat toaleta, která bude umístěna o pár centimetrů výše. Zpravidla ve výšce 46 cm. Samozřejmě vždy je ale vhodné brát v úvahu i výšku seniora, který by po dosednutí na záchodovou mísu měl mít v koleni pravý úhel.

bigstock-toilet-with-height-extension-f-451253039.jpg

zvyšovač WC
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zvyšovače na WC představují rychlé a jednoduché řešení, které usnadní dosedání i vstávání z toalety. 

A výšku dobře promyslete i při instalaci umyvadla! Umyvadlo by nemělo být umístěno příliš vysoko, aby senior nemusel zvedat ruce, ale zároveň ani příliš nízko, aby se k němu musel ohýbat. Navíc by mělo být dostatečně široké, aby nedocházelo ke stříkání vody na podlahu. 

K umyvadlu pořiďte pákovou baterii, které umožní snadnější a pohodlnější ovládání, nebo termostatickou baterii, která ochrání před opařením, nebo naopak puštěním ledové vody. Sprchu doplňte dostatečně dlouhou hadicí. 

Zdroje:

  • https://www.keramikasoukup.cz/bezpecna-koupelna-pro-seniory
  • https://www.living.cz/koupelna-pro-seniory-a-telesne-postizene/
  • https://bydleni.instory.cz/rekonstrukce/1613-na-co-si-dat-nejvetsi-pozor-pri-zarizovani-koupelny-pro-seniora.html
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-na-koupelnu-bezpecnou-pro-seniory.html
  • https://www.mereo.cz/jak-vypada-vhodna-koupelna-pro-seniory