Jste zde

Jak vybělit zašedlé a zažloutlé prádlo: Citron pomáhá od žlutých skvrn v podpaží

Bílé prádlo na šňůře Zdroj: Bigstockphoto
Vypadá vaše oblíbené bílé tričko, halenka či spodní prádlo po pár vypráních jako roky nošené? Víme, co je příčinou zašednutí a jak vašim oblíbeným bílým kouskům navrátit zářivou bělost. Vyzkoušejte osvědčené a šetrné babské rady!

27. 11. 2021

Vyzkoušela jste už všechny možné speciální prací prostředky a vaše oblíbené bílé tričko je stále zašedlé a v podpaží zažloutlé? Skoncujte s nimi jednou pro vždy! S obnovením zářivě bílé barvy vám pomohou běžně dostupné suroviny. Levnější, ekologičtější a mnohem šetrnější k látce i k vaší pokožce.

Bílé prádlo vyžaduje speciální péči

Bílé prádlo perte pouze s čistě bílým oblečením, perte ho častěji než barevné a na co nejvyšší teplotu, kterou vám prádlo dovolí. Bavlněné prádlo perte minimálně na 60 stupňů Celsia, prádlo z umělých vláken na 40 stupňů. Vždy se však řiďte symboly na visačce! Buben pračky nepřeplňujte. Prádlo musí mít dostatek místa, aby se mohlo převalovat.

bigstock-children-in-laundry-room-with-261190282.jpg

děti u pračky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Bílé prádlo perte vždy na nejvyšší možnou teplotu, kterou vám daný materiál dovolí.

Pračku udržujte čistou. Usazený prací prostředek, aviváž i vodní kámen můžou být příčinou šednutí. Nepěkné a neodstranitelné skvrny od rzi může vykouzlit i zatoulaná kovová mince.

Používejte speciální prací prostředek a aviváž určenou na bílé prádlo. Dodržujte dávkování! Velké množství pracího prášku se nestihne vymáchat a je příčinou skvrn.

Tip: Zkuste místo aviváže použít vinný ocet. Změkčí příliš tvrdou vodu, která je příčinou šednutí bílého prádla. K záclonám přidejte pár kapek modrého inkoustu a na závěr je vymáchejte ve škrobu. Záclona se díky němu mnohem pomaleji zapráší a bude sněhově bílá.

Vyzkoušejte suroviny, které jistě máte doma!

Zašedlé prádlo vám pomohou rozzářit i osvědčené babské rady. Sněhově bílé prádlo vám pomůže udržet sůl, prášek do pečiva i pár lžiček jedlé sody, které přidáte do bubnu pračky. Výborného výsledku dosáhnete i se 100 mililitry citronové šťávy, která nejenže prádlo provoní, ale zbaví ho i zažloutlých skvrn v podpaží. Za vyzkoušení stojí i vinný ocet. Typický zápach po usušení vyprchá a vám zůstane jen zářivě bílé prádlo.

bigstock-white-knitted-wool-sweater-on-265946851.jpg

bílé prádlo na věšáku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Bílé prádlo perte vždy jen s jiným bílým prádlem. I jediný barevný kousek vám totiž může zcela zničit oblíbené tričko nebo svetr.

Tip: Bílé prádlo důkladně vymáchejte! Zbavíte se pracího prášku, veškeré nečistoty i špinavé vody, která může být příčinou zašednutí.

Skvělou alternativou k drahým bělidlům je i peroxid vodíku. Prádlo bude bez skvrn, čistější a hlavně bělejší. Pro lepší vůni přidejte k peroxidu vývar, který si připravíte z kůry mandarinek, citronů a pomerančů.

Vybělit prádlo vám pomůže i perkarbonát sodný. Šetrné a ekologické bělidlo, které je vhodné nejen pro alergiky, ale i pro citlivou dětskou pokožku. Oděv je však nutné prát na více než 60 stupňů Celsia, aby se bělidlo aktivovalo.

Zdroje:

  • https://www.dobrytextil.cz/blog/poradna/jak-prat-bile-obleceni-a-jak-z-nej-odstranit-skvrny
  • https://www.idnes.cz/hobby/domov/jak-na-skvrna-na-bilem-pradle.A131029_113853_hobby-domov_mce
  • https://www.trenyrkarna.cz/blog/jak-udrzet-bile-spodni-pradlo-opravdu-bile-n1026
  • https://www.intimidea.cz/blog/jak-prat-cerne-bile-a-barevne-pradlo/