Jste zde

Motýlí keř: Zkrášlete jím zahradu nebo balkon. Nádherně kvete a skutečně láká motýly!

motýlí keř fialový Zdroj: Bigstockphoto
Motýlí keř vám bude závidět snad každý zahrádkář! Svým výrazným a krásným květenstvím zpestří každou zahradu a svou vůní přiláká spoustu motýlů. Pojďte s námi poznat rod komule a zvláště pak oblíbenou komuli Davidovu.

14. 4. 2021

Rod komule zahrnuje stovky druhů keřů, stromů, polodřevnatých bylin a lián. Nejvíce je rozšířen v tropech a subtropech Asie, Afriky, Ameriky a Tichomoří. Existují však i druhy, které dobře snáší mírný pás. Nejznámější a nejčastěji pěstovaná na českých zahrádkách je komule Davidova, spíše známá pod názvem letní či tibetský šeřík. A do povědomí se vžil i pod názvem motýlí keř.

Díky své kráse a nenáročnosti se těší stále větší oblibě u spousty zahrádkářů. Dorůstá do výšky až tří metrů, a jak už název napovídá, je doslova magnetem pro motýly. Své jméno získal podle svého objevitele Armandu Davidovi.

Na jaře se na keři nejprve objeví tmavozelené listy, začátkem léta pak první květy. Květ tvoří až 50 centimetrů dlouhý klas, který nese kvítky různých barev. Zvláštností nejsou odstíny růžové a fialové, modré, purpurově červené, bílé či květy dvou a vícebarevné. Při správné péči vám květy mohou dělat radost až do prvních mrazů.

bigstock-128733560.jpg

komule střídavolistá
Zdroj: 
Bigstockphoto
Komule weyerova nese sytě žluté květy, komule střídavolistá zase květy světle fialové. Méně častá komule kulovitá má květy oranžové.

Pěstování keře se nebojte

Pěstování motýlího keře není nijak složité. Pokud keři vyberete stanoviště s dostatkem světla a tepla, odmění se vám záplavou květů, které svou vůní a velkým množstvím nektaru přilákají i vzácné druhy motýlů.

Proto vysaďte keř na místo, odkud budete moci dobře pozorovat poletující motýly - zlatohlávky, bělásky a jiné pestrobarevné okřídlence. Umístíte-li keř do polostínu, počítejte s tím, že vám keř méně pokvete a přiláká menší množství motýlů.

Hned na začátku také myslete na to, že keř se vám brzy rozroste. Rostlina totiž patří mezi rychle rostoucí dřeviny. Hledejte tak dostatečně prostorné místo. Keř také není vhodné vysazovat na volné prostranství. Vítr, hlavně ten mrazivý v zimě, může být příčinou jeho úhynu. Lépe prospívá v humózní dobře propustné půdě. Snáší ale i půdy horší.

bigstock-171464591.jpg

motýlí keř
Zdroj: 
Bigstockphoto
Sazenice motýlího keře seženete v každém větším zahrádkářství. Cena jedné sazenice se pohybuje okolo 70 korun.

Keř není potřeba pravidelně zalévat, snese i déletrvající sucho. Navíc není náchylný na napadení chorobami ani škůdci. Hnojte pouze časně z jara! Pozdější dávka hnojiva by mohla snížit odolnost keře před mrazem.  

Keř se nebojte prořezat, prospěje mu to!

Než začnete s řezem, ujistěte se, který druh pěstujete. Pokud vaši zahradu zdobí komule střídavolistá, s prořezáním buďte opatrní! Nové květy totiž nerostou na nových výhoncích, ale na výhoncích dvouletých. Na květy byste tak mohli čekat marně. Pokud ji tedy chcete prořezat, udělejte to hned po odkvětu. Nové výhonky totiž stihnou do zimy narůst.

Komuli Davidovu ostříhejte po odkvětu během září. Svou pozornost zaměřte na suchá květenství. Radikálnější řez proveďte na jaře. Nové květy totiž vyraší na nových výhoncích. Keř získá pěkný vzhled, více pokvete a nebude proschlý. Na jaře tu správnou chvíli poznáte podle toho, že se začnou nalévat pupeny. Nikdy neprořezávejte, když ještě panují mrazy, nebo je meteorologové předpovídají.

zimě chraňte keř před velkými mrazy. Kořenový systém přikryjte vrstvou listí nebo zeminou.