Jste zde

Epsomská sůl: Není slaná, ale extrémně hořká. A ideální do koupele nebo na stromky na zahradě

epsomská sůl Zdroj: Shutterstock
Epsomská sůl je vynikající pomocník, který může vaše zdraví zlepšit celou řadou způsobů. Můžete si z ní připravit prospěšné koupele nohou i celého těla a v případě zácpy ji použít jako projímadlo. Co je epsomská sůl zač a co dovede?

9. 7. 2023

Epsomská sůl je sůl kyseliny sírové, konkrétně je to síran hořečnatý. Už z toho může být patrné, že z ní získáte hořčík, síru a kyslík. Svůj název získala po městě Epsom v anglickém hrabství Surrey, kde došlo k jejímu objevení, a součástí relaxačních a léčebných koupelí je už od 17. století. Takže žádná novinka, spíš jen látka, která v posledních letech zažívá svou renesanci.

Jak epsomskou sůl používat a dostat z ní maximum?

Ačkoli je epsomská sůl svou strukturou podobná té kuchyňské, v žádném případě nejsou zaměnitelné. Epsomská sůl je jednak tak hořká až téměř nepoživatelná, jednak by jídlo ochucené touhle solí strávníky pěkně prohnalo. Dá se totiž v malém množství použít jako projímadlo, i když pozor – odborníci ji k vnitřnímu použití nedoporučují.

shutterstock_558541099.jpg

epsomská sůl
Zdroj: 
Shutterstock
Účinky epsomské soli nejsou potvrzené, nicméně koupel v ní je minimálně velmi příjemná.

Epsomská sůl je koupelová sůl. Naložit se do vany, v níž bude rozpuštěná ve vodě, vám může při pravidelných procedurách ulevit od nejedné zdravotní nepříjemnosti. A pokud vás extra trápí končetiny, stačí namáčet jen je. 

Síran hořečnatý slibuje celou řadu účinků:

  • uvolňuje svaly, urychluje jejich regeneraci a zmírňuje křeče
  • pomáhá odbourávat stres
  • zmírňuje otoky nohou a taky jejich zápach
  • může sloužit jako peeling, zjemňuje pokožku
  • léčí nespavost (tím, že podporuje tvorbu melatoninu)
  • bezva parťákem má být pro lidi s fibromyalgií a artritidou
  • odstraňuje z těla toxiny a podporuje proudění lymfy
  • pomáhá předcházet kornatění tepen
  • obnovuje rovnováhu pH organismu
  • v podobě vlasové masky zajišťuje větší objem vlasů
  • pozitivně působí při nadýmání a při zadržování vody v těle
  • ulevuje při kožních problémech

U epsomské soli se tedy předpokládá spousta účinků, bohužel ale neexistuje dostatek vědeckých studií a dalších materiálů, které by to stoprocentně potvrdily. Není tedy vhodné se s problémy spoléhat jen na epsomskou sůl, nicméně koupele v ní můžou být minimálně příjemné. 

shutterstock_1228401718.jpg

epsomská sůl na zahradě
Zdroj: 
Shutterstock
Epsomská sůl najde využití i na zahradě - brání okusování stromků.

Jak je možné, že se prospěšné látky do těla dostanou při koupelích? Není na tom nic složitého. Síran hořečnatý je ve vodě velice dobře rozpustný. Hořčík a síran se jednoduše rozpadají a pokožkou se vstřebávají do krevního oběhu. Kouzlo je odhaleno.

Jak na koupel, peeling nebo vlasovou masku z epsomské soli?

Nejčastěji se síran hořečnatý používá ke koupelím – celého těla nebo nohou. Do napuštěné vany ho přisypte půl hrnku na každých 25–30 kg vaší hmotnosti. Koupel by měla trvat aspoň 40 minut, aby tělo stačilo prospěšné látky vstřebat.

Náš tip: Spojte koupel s aromaterapií! Do vany nebo lavoru na nohy můžete přidat bylinky nebo pár kapek kvalitního éterického oleje

Peeling si snadno vytvoříte z krystalků epsomské soli a vody nebo použijte olivový olej. Malé množství soli s olejem rozemněte v dlaních a směs pak vmasírujte do pleti. Tenhle peeling můžete použít i na pokožku na stehnech a hýždích – měla by zlepšit její vzhled, pokud trpíte tzv. pomerančovou kůží.

Epsomská sůl může vyniknout i v domácí masce na vlasy. Smíchejte ji s kondicionérem v poměru 1:1, poctivě vetřete do vlasů a nechte působit zhruba 20 minut. Pak vlasy pořádně opláchněte a je hotovo. Zítra jdete do práce s objemným účesem!

Další využití epsomské soli: Povolejte ji na zašlé dlaždičky a spáry

Použitím na těle to u síranu hořečnatého nekončí. Pomůže vám totiž i v domácnosti – když ji například smícháte s prostředkem na mytí nádobí a s touhle směsí vydrhnete dlaždičky a spáry mezi nimi, nebudete se stačit divit. Úklid bez chemie frčí!

Epsomskou sůl můžete taky použít jako hnojivo pro rostlinky. Pro tyto účely se hodí 3–5% roztok. Když ji přimícháte do nátěru na stromy, přestane vám je okusovat zvěř. 

Použité zdroje:

  • https://www.vitalia.cz/clanky/epsomska-sul-jako-projimadlo-jen-na-vlastni-riziko/
  • https://www.benu.cz/epsomska-sul#snippet--content2 
  • https://www.awashop.cz/epsomska-sul-c962/ 
  • https://eshop.ekokoza.cz/cs/blog/epsomska-sul-horka-sul-co-nic-neosoli-b331.html