Jste zde

Hyacinty: Poradíme, jak prodloužit kvetení těchto poslů jara

růžové hyacinty Zdroj: Bigstockphoto
Hyacinty po odkvětu nevyhazujte! Poradíme vám, jak se o ně postarat, abyste se z krásných a pestrobarevných květů mohli těšit i několik dalších let.

18. 2. 2022

Kvetoucí hyacinty patří k nejkrásnějším jarním cibulovinám, které se s oblibou rychlí. Svou omamnou vůní provoní celou domácnost a zkrášlí nejen interiér, ale také zahradu, terasu nebo balkon. Jejich krása však netrvá věčně! Nakvétající hyacint, který si přinesete z obchodu domů do tepla, vydrží kvést jen pár dní. Naopak rostlina vypěstovaná z cibule pokvete mnohem déle. Je však důležité dodržet několik důležitých kroků.

Pojďte si tedy společně s námi krok za krokem projít, co s odkvetlými rychlenými hyacinty, které jste si přinesli z obchodu domů. 

bigstock-multi-colored-hyacinths-in-pot-449134325.jpg

kvetoucí hyacinty
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pestrobarevné hyacinty společně s jinými jarními cibulovinami vykouzlí nádherné aranžmá.  

Cesta ke krásným květům začíná už po odkvětu

Po odkvětu odstraňte květní stvol, aby se rostlina nevysilovala tvorbou semen. Listy však na rostlině ponechte! Jejich předčasným odstraněním byste cibuli vzali sílu ke kvetení v příštím roce. Až začnou listy žloutnout, přestaňte hyacint zalévat, aby se cibule zatáhla.

bigstock-woman-holding-flower-bulbs-of-435301352.jpg

cibule hyacintu
Zdroj: 
Bigstockphoto
K výsadbě použijte pouze cibule, které jsou na omak pevné a nejeví známky plísně ani hniloby.

Poté, co listy zcela uschnou, je důležité cibuli vyjmout ze substrátu, očistit a uložit ji do papírového sáčku na chladné, tmavé a suché místo. Její čas přijde opět na podzim. 

Tip: Kvetoucí hyacint pravidelně kropte a umístěte ho do chladnější místnosti s dostatkem denního světla. Prodloužíte tak dobu jeho kvetení.

Rychlený hyacint může kvést i v zimě. Stačí přelstít přírodu

Pokud se rozhodnete pěstovat hyacint jako pokojovou rostlinu, můžete si jeho kvetení naplánovat. Každá cibulka totiž potřebuje minimálně tři měsíce na to, aby se probudila a vytvořila nádherný květ. 

bigstock-white-hyacinths-in-a-flowerbed-414298496.jpg

hyacint na záhonku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Hyacinty si můžete vypěstovat doma v květináči nebo ve speciálně tvarované váze, kterou stačí naplnit pouze vodou. 

Hyacint, který plánujete rychlit, uložte do lednice, aby rostlina získala pocit, že proběhla zima a začala tvořit kořenový systém. Po zhruba 11 až 18 týdnech cibuli zasaďte tak, aby v zemině byla zhruba ze dvou třetin, a přeneste ji na teplejší, avšak stále tmavé místo. Ideální je temná chodba, sklep nebo garáž. Substrát pravidelně zalévejte. Když začne rostlina rašit, zajistěte jí dostatek světla. 

Výsledné stanoviště zvolte světlé, nikoliv však na přímém slunci, a spíše chladnější, abyste se z květů mohli těšit co možná nejdéle. Místo zalévání rostlinu roste. 

Na zahradě jim najděte vhodné stanoviště

Ideální dobou pro výsadbu hyacintů na zahradě je druhá polovina září, aby do mrazů dostatečně zakořenily. Cibule sázejte zhruba do hloubky 15 centimetrů a před velkými mrazy je chraňte vrstvou listí, chvojí nebo netkanou textilií. Na zahradě jim najděte světlé místo s dobře propustnou půdou bohatou na živiny. 

Rada odborníka: Velikost cibule je přímo úměrná velikosti květenství.

Při výsadbě hyacintů použijte speciální koš určený pro pěstování cibulovin. Cibule ochrání před hraboši i jinými drobnými hlodavci a usnadní jejich výsadbu i opětovné vyjmutí ze země. 

Zdroje:

  • https://prima-receptar.cz/co-s-hyacintem-po-odkvetu/
  • https://living.iprima.cz/zahrada/co-s-hyacinty-po-odkvetu
  • https://www.ceskestavby.cz/rostliny/hyacinthus-orientalis-hyacint.html
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/hyacint-co-s-nim-delat-po-odkvetu
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-hyacint-vonave-kvety-vam-zprijemni-jaro-i-zimu