Jste zde

Francovka nejen na klouby: Vyleští okna, odradí komáry a osvěží interiér

bylinná tinktura Zdroj: Shutterstock
Francovka je pro své léčivé účinky využívána po mnoho let. Málokdo však ví, že umí být užitečná i v domácnosti! Vyrobit z ní můžete účinný repelent i příjemný osvěžovač vzduchu.

19. 9. 2023

Alpa Francovka je bylinný lihový roztok, který se od nepaměti používá ke zmírnění celé řady potíží. Ve formě mastí, koupelí a obkladů ulevuje při bolestech kloubů, svalů a zad, zmírňuje bolesti hlavy i otoky a dokáže pomoci při nevolnosti. Skvělým pomocníkem však může být i v domácnosti! 

shutterstock_2195901415.jpg

bylinný roztok
Zdroj: 
Shutterstock
Alpa je bylinný lihový roztok, který vám může pomoci nejen v oblasti zdraví, ale i v domácnosti. 

Odradí komáry a jiné hmyzí nepřátele 

Receptů na výrobu domácích přírodních repelentů existuje opravdu spoustu. Ne vždy jsou ale účinné. Buď nefungují vůbec, nebo jen velmi krátce. Pokud však vsadíte na Francovku, hřebíček a nastrouhanou citronovou kůru, účinek máte zaručen! Všechny suroviny stačí pouze smíchat a nechat minimálně jeden den louhovat. 

Hotový repelent uchovávejte v chladničce a potírejte s ním pouze odhalené části těla

Okna zbaví šmouh

Umýt okna beze šmouh není zrovna jednoduché. Za pomoci Francovky je však můžete vyleštit rychle a bez větší námahy. Stačí, když smícháte 1 šálek vody, 1 polévkovou lžíci octa a 1 šálek Francovky. Vše protřepejte v láhvi s rozprašovačem a hotový roztok nastříkejte na okna. Alkohol ve Francovce se rychle odpaří a nezanechá po sobě šmouhy. 

Stejný čisticí prostředek můžete navíc použít také k vyleštění displeje mobilního telefonu, počítače, zrcadla nebo k vyleštění chromových baterií, na jejichž povrchu jsou vidět zbytky mýdla či skvrny od vodního kamene. 

shutterstock_1322562323.jpg

zapáchající boty
Zdroj: 
Shutterstock
Trápí vás nepříjemný zápach z bot? Zkuste jejich vnitřek vytřít Alpou a rázem máte po problému. 

Odstraní skvrny od make-upu 

Bílá barva je v létě velmi oblíbená, ale nepraktická. Jde na ní vidět každá nečistota a obzvlášť patrné na ní bývají žluté skvrny od potu a fleky od make-upu, které je mnohdy obtížné odstranit. Pokud však límec, popřípadě vnitřní okraj trička přetřete před nošením Alpou, můžete těmto skvrnám předejít. 

shutterstock_1580787829.jpg

skvrny od inkoustu
Zdroj: 
Shutterstock
Vaše oblečení zbaví skvrn od inkoustu, které je obvykle velmi obtížné odstranit. 

Osvěžovač vzduchu bez zbytečné chemie

Chemické osvěžovače vzduchu negativně ovlivňují klima v bytě. Obsahují zdraví škodlivé látky, škodí lidskému zdraví a zápach většinou jen překrývají. Pokud si ho ovšem vyrobíte doma z Alpy, nic takového řešit nemusíte! A jak na něj?

Výroba domácího osvěžovače vzduchu je velice jednoduchá, rychlá a vyjde vás na pár korun. Do kastrůlku vložte několik snítek levandule, citron, limetku, hrst hřebíčků, 2 bobkové listy a vše zalijte zhruba čtvrt litrem vody. Přidejte 3 lžíce Francovky a vše krátce povařte. Vychladlý roztok přelijte do lahvičky s rozprašovačem a používejte ho namísto chemických osvěžovačů. 

Zdroje:

  • https://m.magazinplus.cz/bydleni/1428-vyrobte-si-bezkonkurencni-cistic-skel-a-oken-postaci-vam-k-tomu-suroviny-ktere-mate-bezne-doma.html
  • https://www.mojezdravi.cz/novinky/alpa-je-vselek-vsichni-ji-znaji-vsichni-ji-maji-ale-na-co-vse-je-mozne-ji-vyuzit-urcite-nevite-5561.html
  • https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/telo/co-dokaze-alpa
  • https://www.nasdum.eu/legenda-jmenem-francovka-jak-ji-doma-pouzivat/
  • https://bydleni.instory.cz/1146-francovka-neni-jen-lecivem-v-domacnosti-ji-vyuzijete-na-mnoho-zpusobu.html

Související články