Jste zde

Proměňte domácí pracovnu v místo snů: Díky pravidlům Feng Shui

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Ať už pracujete doma jeden den v týdnu, nebo stále, potřebujete svůj koutek, ideálně pracovnu, kde budete mít na své úkoly klid a v níž bude panovat příjemná a povzbuzující atmosféra. K tomu vám pomůže dopomoci i staré čínské učení Feng Shui!

17. 9. 2017

Pracovat z domova je trend moderní doby. Čím více doma pracujete, tím více potřebujete klidnou kancelář, která vás bude v práci podporovat. Pokud nevíte, jak ideální home office vytvořit, můžete vyzkoušet zásady Feng Shui, učení, o němž jste se možná již dočetli ve spojení s jinými místnostmi bytu. 

Domácí kancelář zasaďte ke dveřím

Ve většině situací jsme pravděpodobně rádi, když máme svou kancelář vůbec kam umístit. Pokud ale máte dokonce na výběr mezi několika místy, volte to, které je blíž ke vstupním dveřím. Podle Feng Shui vám tak nebude práce zasahovat do soukromí více, než by bylo zdrávo. 

Pozor na to, že pracovna by se nikdy neměla "mísit" s ložnicí a naopak.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Výhodou je například to, že pokud využíváte kancelář jako místo pro občasné nedodělky, pak si ji nezatahujete příliš daleko do domova, ale i to, že pokud míváte pracovní návštěvy, nemusíte je hostit v obývacím pokoji, a tak si uchováváte více soukromí.

Nenechte se rozptylovat

Feng Shui stále a všude zdůrazňuje nutnost zachovávání pořádku. V domácí kanceláři, kde se člověk potřebuje koncentrovat na pracovní povinnosti, ho však zdůrazňuje dvojnásob. Přemíra věcí, které navíc k práci přímo nepotřebujete, vás může rozptylovat, což jistě nechcete. Proveďte tedy čistku ve všem, co jste chtěli v kanceláři mít, a nechte si jen to, co doopravdy potřebujete.

Takto si ideální pracovnu představuje spousta z nás.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pozor! V žádném případě nespojujte domácí kancelář s ložnicí – barvy by vás utlumovaly a postel by vás stále sváděla k odpočinku.

Barvy a materiály: jak jejich pomocí dosáhnout dokonalosti?

Kancelář je velmi specifická místnost v bytě, v níž se nemusíme bát sáhnout po barvách, které podporují mentální činnost – jsou to ty, které bychom zásadně neměli mít například v ložnici, kde se máme naopak zklidnit. Například červená, která nabíjí energií, nebo fialová, jež podporuje kreativní myšlení. 

V pracovně byste nikdy neměli sedět zády ke dveřím. Zeď za zády pak zase brzdí vaši kariéru.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Co se týče materiálů, nikdy nic nezkazíme dřevem. Máte-li rádi kovový nábytek, dejte si pozor na jeho umístění – měl by být v severní části domácí kancelář, kde se bude starat o kariérní postupy. 

Pravidla, která mohou vaši kancelář zachránit

Pokud se vám ve vaší domácí kanceláři nepracuje dobře, je třeba se zamyslet nad tím, co tento pocit způsobuje. A možná vám k tomu pomohou i konkrétní pravidla Feng Shui:

  • Neseďte zády ke dveřím, už to samotné vyvolává negativní emoce. Umístěte si stůl diagonálně ode dveří a nemějte mezi sebou a dveřmi nic, co by vám bránilo ve výhledu.
  • Neseďte čelem ke zdi, brzdí to vaši kariéru. Pokud nemáte na vybranou, pověste si na zeď alespoň obraz otevřené krajiny. 
  • Nenechte se na sebe mířit ostré rohy ostatního nábytku. Rohy představují tzv. jedovaté šípy a ty mohou pěkně zhatit vaše pracovní plány.
  • Dbejte na dostatečné a příjemné osvětlení celé kanceláře. Nejlepší je samozřejmě přirozené světlo, takže je ideální umístit stůl k oknu. Nevolte si do kanceláře zářivky.

Pracovna by rozhodně neměla být jen náhodným seskupením nábytku, který vám přišel pod ruku, ale měla by být promyšleným místem.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pracujte tam, kde je vám dobře!

Plníte-li alespoň některé pracovní úkoly z domova, oceníte klidnou, funkční i pěknou domácí kancelář zároveň. Vytvořte si ji podle zásad Feng Shui a uvidíte, že vám práce může jít pěkně od ruky!