Jste zde

Krok za krokem: Jak si zařídit domácí kancelář

Zdroj: bamcopau, www.freeimages.com
Pracujete částečně nebo naplno z domova. Ještě nemáte svou pracovnu nebo vám ta stávající nevyhovuje? Inspirujte se našimi tipy - provedeme vás přípravou pracovny od A do Z!

23. 3. 2015

Podoba domácí pracovny není jen otázkou prestiže, ale i pracovního výkonu. Správná teplota, vhodně vybrané barvy a doplňky – to vše má zásadní vliv na pracovní výkon. Maximalizujte ho!

Kam pracovnu umístit?

Samozřejmě je ideální oddělená místnost, ale ne každý má doma k dispozici volný pokoj. Potom si svou pracovnu nejspíš zařídíte v obývacím pokoji. Jídelna ani ložnice se nedoporučují. Zvlášť ložnice je místem pro odpočinek, proto si svůj záměr umístit zde kancelář raději rozmyslete. Pokud chcete, aby vaše pracovna byla neviditelná, poohlédněte se po různých vyklápěcích nebo zabudovaných pracovnách v obývacích stěnách.

Pro pracovnu si zvolte dobře osvětlené místo, ale jižnímu slunci se vyhněte. Také se nedoporučuje sezení zády ke dveřím. V pracovně se musíte cítit příjemně, zvlášť když tam budete trávit několik hodin denně.
Zkontrolujte si předem dostatek zásuvek pro počítač, nabíječku a další techniku.

Správný stůl a židle

Vybrat vhodný nábytek je to nejdůležitější, měl by být samozřejmě praktický. Hlavně nepodlehněte módním trendům, minimalistické pracovny vypadají lákavě v časopisech, ale ve skutečnosti pracovna musí sloužit vám, ne vy jí.

Pozor na nepořádek! Neustálé uklízení vás bude odvádět od práce.Zdroj: dekok, freeimages.com

Zvolte si správnou velikost stolu, výška by se měla pohybovat okolo 75 centimetrů. Pokud pracujete jen na počítači, bude vám určitě stačit menší, ale pokud rýsujete, vytváříte nákresy či návrhy, raději se poohlédněte po větším. Vhodným řešením je velmi dlouhý stůl rozdělený na dvě zóny. V jedné sedíte u počítače, v druhé části můžete psát a kreslit - bez jakékoli techniky.

Ergonomická židle s područkami pomůže předcházet problémům se zády. Mnoho lidí se sedavým zaměstnáním nakonec skončí na rehabilitacích kvůli špatné židli. Při jejím výběru se raději poraďte s odborníkem. Součástí vašeho stolu by měla být také lampička, která poskytne dostatek osvětlení. Předejdete zdravotním problémům s očima a bolestem hlavy.

Dostatek úložných prostor

Bez šuplíků a poliček to nepůjde. Všechny dokumenty, materiály, pomůcky a nástroje potřebují své místo. Pracovní prostory musí být dokonale zorganizované a uklizené, jinak se budete zdržovat neustálým hledáním. Proto se před pořízením úložných polic či skříní sami sebe zeptejte, co v nich budete ukládat. Nezapomeňte na pořadače, archivační boxy a desky. Nejdůležitější věci mějte na stole a v zásuvkách, ostatní potřeby umístěte do krabic a na police.

Masivní starožitný stůl, perfektní pořádek na pracovní ploše a květina jako oživení - tomuto pracovnímu koutu říkáme ano!Zdroj: Henkster, www.freeimages.com

Počítačové vybavení

Možná vám stačí notebook, ale třeba využijete klasický počítač s dalšími přístroji. Účetní a lidé pracující s dokumenty potřebují skartovačky. Vyplatí se vám skener nebo tiskárna? Stačí vám černobílá nebo potřebujete tisknout barevné prezentace? Perfektní pomocník je také laminátor, který prodlouží životnost dokumentů. Udržujte techniku i kabely v pořádku, aby vám spolehlivě sloužily co nejdéle.

Kancelářské potřeby

Jaké kancelářské potřeby si pořídíte? Vyberte si kvalitní, aby vydržely. Vytvořte si dostatečnou zásobu, ať nemusíte jezdit pro papír každý týden, ale na druhou stranu si neudělejte z domu skladiště. Jenom vy víte, kolik čeho spotřebujete. Důležitý je diář, stolní kalendář, psací potřeby, tužky a na stěnu se hodí magnetická tabule. Na stůl si umístěte držák na tužky, sponky a nůžky.

Inspirace je důležitá

I v pracovním životě je důležitý individualismus a inspirace. Dejte si proto nad svůj stůl zajímavý obraz nebo vám může stačit výhled z okna do zahrady. Můžete si před sebe položit rodinnou fotku, fotku z dovolené či živou květinu. Nezapomínejte ani na své čtyřnohé miláčky, vyhraďte jim pelíšek vedle sebe.