Jste zde

Jak recyklovat tonery a cartridge?

tiskárna HP Zdroj: Pixabay.com
Náplně do tiskáren bohužel nejsou bezedné. Co ale s tonerem nebo cartridgí dělat, jakmile tiskárna zahlásí „prázdná náplň do tiskárny“ a vám pro pokračování tisku nezbude nic jiného než ji vyměnit za novou?

30. 5. 2023

Možnosti jsou všehovšudy jen tři, přičemž jedna nad ostatními ekonomicky vyčnívá.

Prázdná náplň do tiskárny do koše nepatří! 

Pokud jste se doposud prázdných náplní do tiskárny zbavovali tak, že jste je zkrátka vyhodili do popelnice se směsným odpadem, zasloužíte si pokárání. I v prázdné cartridgi či toneru totiž zůstávají zbytky jejich náplně, které obsahují různé chemické látky, jež je třeba zlikvidovat správným postupem. 

Krom toho navíc obsahují oba typy náplní spoustu dalších komponentů, které sice už nejsou zpravidla nebezpečné jako chemikálie uvnitř nich, nicméně z hlediska ekologie se hodí zrecyklovat, a pomoci tak naší planetě v zachování jejího zdraví. Směsný odpad je tedy tím suverénně nejhorším způsobem, jak se prázdných náplní zbavit a přistupovat byste k němu opravdu neměli. 

Odevzdejte je, či nechte vykoupit

Vzhledem k tomu, že jsou cartridge a tonery do jisté míry nebezpečným odpadem, není žádným překvapením, že je bezplatně lze odevzdat na celé řadě odběrových míst v čele se sběrnými dvory, ale třeba i různými prodejnami s elektronikou.

V posledních letech se pak začínají odběrná místa pro prázdné tonery a cartridge objevovat třeba i v obchodních centrech, takže má člověk jejich likvidaci ve výsledku ještě jednodušší. Zbaví se jich totiž jednoduše při cestě na nákupy. 

Poměrně zajímavé je pak to, že na prázdných tonerech se dá dokonce něco málo vydělat. Specializované firmy totiž některé typy náplní vykupují a následně se zaměřují na zpětné plnění tonerů a cartridgí.

Jelikož jsou však tonerové kazety mnohem dražší než cartridge kvůli jejich komplikovanosti, vykupovány jsou jen tonery. Částky, které vám za ně tyto firmy nabídnou, sice nejsou vysoké, avšak pokud máte prázdných tonerů již nastřádáno více, na kávu či oběd si vyděláte. 

2.jpg

toner do tiskárny
Zdroj: 
Pixabay.com

Recyklace tonerů a cartridge aneb nejlepší ze všech možností

Firmy specializující se na plnění tonerů a cartridge však lze využít i jinak a lépe. Můžete si u nich totiž objednat recyklaci náplně do tiskárny, kterou máte právě prázdnou.Celý proces vám nezabere příliš mnoho času, a zároveň si tak zajistíte opravdu úsporný a eco-friendly tisk.

Recyklace náplně do tiskárny totiž probíhá tak, že firmám prázdnou náplň pošlete, ona vám jí naplní novým tonerovým práškem či inkoustem, odešle zpět a vy s ní můžete opět vesele tisknout. Kvalita tisku přitom zůstává na stejné či minimálně velmi podobné úrovni - záleží na tom, jak kvalitní náplň pro doplnění cartridge či toneru firma používá. 

Do recyklace cartridge či toneru se můžete samozřejmě pustit i doma, avšak tento postup se obecně příliš nedoporučuje. Plnění prázdných kazet novou náplní totiž není úplně jednoduchá záležitost a co víc, neodpouští chyby.

Pokud by se vám tedy celý proces nepodařil na 100 %, je možné, že byste svou starou, ale stále funkční kazetu zcela vyřadili z provozu, popřípadě byste si minimálně doma udělali pořádný nepořádek. Recyklaci cartridge a tonerů proto raději nechávejte na odbornících, kteří vše provedou se stoprocentním výsledkem a navrch zárukou na jejich služby. 

Jediná věc, na kterou je třeba si dát při plnění prázdných cartridgí a tonerů pozor, je to, u jakých firem si necháváte tuto věc udělat. Ne každá totiž bohužel disponuje kvalitními náplněmi, ač se tak může na internetu prezentovat. Vždy je proto nejprve dobré si o jejich službách udělat obrázek z různých internetových recenzí, abyste své peníze nevyhodili vniveč.