Jste zde

Dřepčíci: Neviditelní škůdci, co opravdu viditelně škodí. Naštěstí ale nesnáší kopr!

detail dřepčíka Zdroj: Shutterstock
Škody páchají nad zemí i pod zemí a během několika dnů vás dokážou připravit o budoucí úrodu. Pojďte s námi zjistit, jak se vypořádat s dřepčíky! Malými broučky, kteří nejvíce ohrožují klíčící sazeničky.

15. 5. 2024

Dřepčíci jsou velmi malí, nenápadní a odolní škůdci, kteří se na vaší zahradě začnou objevovat s prvními jarními teplotami. Jsou neskutečně žraví a svojí činností nejvíce škodí brukvovitým rostlinám.

Menší a klíčící rostlinky dokážou zničit celé, u starších rostlin okusují listy i stonky a požírají kořeny, což vede k tomu, že napadené rostliny vadnou. Včasným zásahem a účinnou prevencí však můžete jejich výskyt minimalizovat! 

shutterstock_2066553905.jpg

dřepčíci na listech
Zdroj: 
Shutterstock
Dřepčíci milují brukvovité rostliny. Rádi si pochutnají na listech zelí, ředkviček, květáku i růžičkové kapustě. 

Nelítají, ale skáčou

Dřepčíci jsou velmi drobní a pouhým okem téměř neviditelní. Dospělí jedinci měří pouhé 2 mm a většinou mají černou barvu. Nejvíce prosperují za suchého a teplého počasí a takřka nelétají. Pokud jsou vyrušeni, skáčou jako blechy

shutterstock_1391558864.jpg

vykousané listy
Zdroj: 
Shutterstock
Dřepčíci vykusují drobné okrouhlé jamky a přenášejí bakteriální i virové choroby. 

Pokud je zpozorujete na rostlině, ihned zasáhněte!

Přítomnost dřepčíků nejčastěji poznáte podle vykousaných otvorů a malých jamek na listech. Skvělým řešením jsou žluté lepové pásky, které přítomnost dřepčíků nejen odhalí, ale také je pomohou odchytit. 

shutterstock_2239003835.jpg

kopulující broučci
Zdroj: 
Shutterstock
Dřepčíci nemají rádi vlhko a chladno. Pokud teplota klesne pod 10 stupňů Celsia, jejich aktivita klesá.

Způsobů, jak se jich zbavit, existuje hned několik. Použít můžete celou řadu chemických postřiků, ale velmi účinné jsou také domácí prostředky, které jsou nejen mnohem šetrnější, ale také vás skoro nic nestojí. Aplikaci však musíte provést velmi pečlivě a opakovaně, abyste se dřepčíků zbavili. 

Napadenou rostlinu můžete ošetřit vývarem z rebarbory, odvarem z pálivé paprik či chilli papriček, mýdlovou vodou, zředěným octem nebo můžete vyzkoušet velmi brzy ráno, kdy je ještě rosa, aplikovat dřevěný popel či vápenný prach.

Tip: Odvar z rebarbory napadené rostliny zbaví dřepčíků, ale také jim dodá spoustu cenných látek, které podpoří zdravý růst rostlin. Listy stačí pouze natrhat na menší kousky a zalít je vodou. Po dvou dnech vše 10 minut vařte a hotový odvar řeďte v poměru 1:10.

Dbejte na prevenci

Pokud chcete, aby se vašim rostlinám dřepčíci vyhnuli obloukem, dodržujte pravidelnou zálivku a půdu pod rostlinami udržujte stále vlhkou.

Na své zahradě se také snažte udržet škvory, cvrčky, zlatoočka a jiné přirozené nepřátele a preventivně přikryjte klíčící rostliny bílou netkanou textilií.

Zeleninu pravidelně kontrolujte a na podzim nezapomeňte ze záhonů shrabat veškeré listí a zeminu prokypřit, abyste narušili jejich úkryty pro přezimování.

Tip: Do blízkosti brukvovitých rostlin vysaďte buď kopr, který dřepčíky svým aroma odpudí, nebo naopak hořčici, které dají určitě přednost před vaší úrodou. 

Zdroje:

  • https://www.nkz.cz/praxe/choroby-skudci/jak-se-zbavit-drepcika-znicte-ho-temito-figly-jednou-provzdy-jinak-se-rozlucte
  • https://permaseminka.cz/poradna/choroby-a-skudci/jak-se-branit-drepcikum-bez-chemie.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/drepcici-likvidace-30000809.html
  • https://www.levnepostriky.cz/aktuality/zjistete.jak.zneskodnit.drepciky
  • https://www.pasti.cz/blog/jak-poznat-drepciky-a-zbavit-se-jich/