Jste zde

Domácí langoše jako ze stánku: Zvládnete je snadno a jen z 5 surovin

domácí langoš Zdroj: www.bigstockphoto.com
Asi nikoho nepřekvapí, že „domovem“ langošů je Maďarsko. Maličko překvapivé ale je, že tahle pochoutka, kterou si řada z nás spojuje s festivaly, poutěmi a trhy, se v Maďarsku původně konzumovala jako vydatná snídaně.

5. 1. 2021

Opravdu! Langoše (z maďarského láng = plamen) se tady totiž původně pekly z chlebového (nikoli kynutého) těsta. Ve dnech, kdy se chleba připravoval, se langoše podávaly ke snídani. Chlebové těsto ale časem nahradilo těsto kynuté, které je ostatně typické taky pro naše končiny.

Z území bývalého Uherska se tahle smažená, později fritovaná pochoutka rozšířila také do dalších států včetně Česka. Pochutnávají si na ní třeba v Rumunsku, na Ukrajině nebo v Srbsku. Často na ni ale narazíte také u našich slovenských sousedů. 

bigstock-langos-typical-hungarian-dish-353818034_1.jpg

domácí langoše na utěrce
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
My si langoš spojujeme s festivaly a rychlou dobrotou. Původně šlo ale o jídlo ke snídani.

Bez zakysanky to prostě v Maďarsku nejde

Na původním maďarském langoši nesmí chybět zakysaná smetana, na kterou se klade sýr, lečo nebo maso a samozřejmě česnek. Ze sladkých možností si pak Maďaři pochutnávají na kombinaci „zakysanky“ s medem, ovocem nebo marmeládou či čokoládou. 

České země přijaly langoše jako rychlé občerstvení, nikoliv snídaňovou pochoutku. Chybět na nich zpravidla nesmí poctivá dávka česneku, sýru a kečupu. Poslední zmíněná surovina je, světě div, se, naší „specialitkou“. Mezi stánkaři se ale čas od času objevují taky sladké varianty tohohle smaženého pokrmu. 

A jak si domácí langoš jako od stánku připravit? Na základní recept vám bude stačit 5 základních ingrediencí a zhruba hodinka volného času.

bigstock-delicious-langos-with-grated-c-358706000.jpg

domácí langoš recept
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Domácí příprava langoše je až překvapivě snadná. A možná si vystačíte i se surovinami, které máte právě teď doma.

Recept na domácí langoše:

  • 500 gramů hladké mouky
  • 300 ml plnotučného mléka
  • Půl lžičky cukru
  • Půl lžičky soli
  • 1 balíček droždí (42 gramů)

Postup přípravy domácích langošů

Vlažné mléko nalijte do nádoby, smíchejte s cukrem a rozdrobte do něj droždí. Kvásek nechejte asi 5 minut vzejít v teple. Vedle si připravte mouku, kterou osolte a prosejte do mísy. Po pěti minutách přidejte kvásek a ručním hnětačem vypracujte vláčné těsto

Hotové těsto překryjte suchou a čistou utěrkou a nechejte vykynout alespoň 30 minut v teple. Připravte si pomoučený vál, na kterém těsto vyválíte na 2 centimetry široký plát, ze kterého odkrajujte sklenicí větší kolečka. Ty nechte ještě deset minut kynout. 

Mezitím si v pánvi (nebo fritéze) rozpalte vyšší vrstvu oleje. Nakynutá kolečka vytáhněte do stran a ihned smažte v oleji dozlatova. Hotové langoše odkládejte na savý papír, který odstraní přebytečný tuk. 

Langoše pak můžete doplnit o česnek rozmíchaný se solí a trochou vody, sýr, kečup, tatarku nebo je připravit „na sladko“ s marmeládou, čokoládou a zakysanou smetanou.

Tip závěrem: Vyzkoušejte exotickou variantu langošů s avokádem a lososem nebo ricottou a ovocem. Recept na základní těsto je pořád stejný!