Jste zde

Dokonalá náhrada klasické žárovky… Existuje? Ano, vsaďte na LED technologii!

Zdroj: BrumaMihai, www.freeimages.com
Když před lety přišla éra LED žárovek, málokdo si dokázal představit, že LED osvětlení nahradí „wolframové“ žárovky. Paprskovité světlo z „diodových bobulí“ tehdy zaujalo jen nadšence, kteří byli ochotní přijmout násobně vyšší pořizovací náklady.

2. 12. 2014

Ale jak je tomu dnes? Po bouřlivém vývoji LED žárovek v posledních dvou letech se na trhu konečně začaly objevovat kvalitní produkty s ověřenou technologií, které hravě nahradí původní světelné zdroje. A to i opticky. Podívejme se na ty nejpoužívanější.

Klasická „Edisonka“

Asi nejvíce užívanou wolframovou žárovku, jejíž výroba byla dle nařízení komise (ES) č. 244/2009, postupně od roku 2009 až do roku 2011 zakazována, bylo do nedávna téměř nemožné identicky nahradit. LED žárovky měly nezvyklou světelnou barevnost, slabý výkon a omezený osvit prostoru. Lidé, kteří byli zvyklí na standardní nažloutlou barvu klasické žárovky a všesměrový osvit, pak takovou náhradu zcela zavrhli. A to i přes výhody úspory energie.

Dnes jsme k identické náhradě opět o krok blíže. Klasické „čtverečkové“ čipy nahradila celistvě potažená hmota s integrovanými čipy. Bavíme se o žárovce s technologií COB (MCOB), která se nanáší na celý povrch svítícího dílce. Díky tomu může LED žárovka svítit do všech stran rovnoměrně.

Nalevo LED žárovka TESLA CrystalFilament s COB čipem s výkonem 4W a životností 25 tis. hodin a napravo klasická žárovka s wolframovým vláknem s výkonem 40W a životností 1 tis. hodin.Zdroj: posvit.si

Klasická „svíčka“

Další velice užívanou klasickou žárovkou je malá „miňonka“, což je žárovka svíčkovitého typu, jejíž výroba byla dle nařízení komise (ES) č. 244/2009, také v roce 2012 zakázána. LED žárovky se nejdříve vyráběly v provedení všesměrového pokrytí „čtverečkovými“ čipy svítící plochy. Následně pak z estetických důvodů tyto čipy zakryly difuzory. Dnes klasické čipy nahradila zmíněná celistvě potažená hmota s integrovanými čipy.

Nalevo LED žárovka TESLA CrystalFilament s COB čipem s výkonem 2,2W a životností 25 tis. hodin a napravo "původní" klasická žárovka s wolframovým vláknem s výkonem 20W a životností 1,5 tis. hodin.Zdroj: posvit.si

Zářivka

První úspěšnou LED náhradou byla zářivková trubice. I v tomto případě nahradily klasice „čtvercové“ čipy moderní COB technologie. V praxi to znamená, že současné LED trubice již nevytvářejí ostré stíny, ani nevyžadují složitou montáž. Ve většině případů stačí vyměnit v původních tělesech staré trubice za nové, nahradit startéry „drivery“ a můžeme svítit. Difuzor pak zajistí dostatečný rozptyl světla.

Nahoře LED trubice TESLA s MCOB čipem s výkonem 23W a životností 50 tis. hodin a pod ní klasická zářivková trubice s výkonem 38W a životností 6 tis. hodin.Zdroj: posvit.si

Bodové světlo

Nejvíce rozšířená LED žárovka je „bodovka“, která nahradila halogenovou žárovku trychtýřového typu například s paticí GU10. Jelikož tato halogenová žárovka byla používaná ve velikých množstvích, díky poptávce se objevila v mnoha povedených i nepovedených technologických variantách. Bylo to i proto, že halogenová bodová žárovka se nedala nahradit oproti „edisonkám“ kompaktní úspornou zářivkou. Dnes je tento typ bodové LED žárovky výsledkem miniaturizace elektroniky a efektivního hledání řešení, jak žárovku nejlépe chladit.

Nalevo výkonná LED žárovka TESLA s SMD čipem s výkonem 7W a životností 25 tis. hodin a napravo klasická halogenová žárovka s výkonem 40W a životností 2 tis. hodin.Zdroj: posvit.si

Žárovky s paticí

Asi nejvíce diskutovanou náhradou byly žárovky s paticí G9, které z důvodu malé velikosti nebylo možné uchladit a umístit na ně dostatečné množství čipů pro potřebný výkon. Prototypy těchto LED žárovek díky zmíněným omezením vypadaly velice futuristicky. Dnes se na trhu objevují první zajímavé náhrady s dostatečným výkonem a konvenčním designem.

Nalevo LED žárovka BEST-LED s SMD čipem s výkonem 2,5W a životností 30 tis. hodin a napravo klasická halogenová žárovka s výkonem 20W a životností 2 tis. hodin.Zdroj: posvit.si

Komplexní řešení

Současný trend vývoje svítidel je však odlišný v porovnání s předchozí nabídkou. Jelikož se životnost svítidel významně prodloužila v řádu let a není potřeba tak časté výměny žárovky, dnes se jako nová řešení doporučují kompletní svítidla s integrovaným čipem. Výhodou je úspora nákladů za údržbu (výměnu). Jednou z nejrozšířenějších náhrad stropního zářivkového tělesa je LED panel. Panely se navíc dají jednoduchým způsobem přeinstalovat na stmívatelná tělesa a snadno montovat na místo původních řešení.

Shrnutí

Dnes je již možné nahradit původní výkon 40W identickou LED náhradou, která má pětinovou spotřebu. I když stále ještě nemůžeme hovořit o 100% náhradě, od uvedení první LED technologie je to veliký skok. LED zdroje mají jiné výhody, které mluví v jejich prospěch při výběru - dnes si již běžně můžeme zvolit barevný odstín světla i design žárovky. A to jsme stále na počátku vývoje této úžasné technologie.