Jste zde

Dokonalá náhrada klasické žárovky… Existuje? Ano, vsaďte na LED technologii!

Zdroj: BrumaMihai, www.freeimages.com
Když před lety přišla éra LED žárovek, málokdo si dokázal představit, že LED osvětlení nahradí „wolframové“ žárovky. Paprskovité světlo z „diodových bobulí“ tehdy zaujalo jen nadšence, kteří byli ochotní přijmout násobně vyšší pořizovací náklady.

2. 12. 2014

Ale jak je tomu dnes? Po bouřlivém vývoji LED žárovek v posledních dvou letech se na trhu konečně začaly objevovat kvalitní produkty s ověřenou technologií, které hravě nahradí původní světelné zdroje. A to i opticky. Podívejme se na ty nejpoužívanější.

Klasická „Edisonka“

Asi nejvíce užívanou wolframovou žárovku, jejíž výroba byla dle nařízení komise (ES) č. 244/2009, postupně od roku 2009 až do roku 2011 zakazována, bylo do nedávna téměř nemožné identicky nahradit. LED žárovky měly nezvyklou světelnou barevnost, slabý výkon a omezený osvit prostoru. Lidé, kteří byli zvyklí na standardní nažloutlou barvu klasické žárovky a všesměrový osvit, pak takovou náhradu zcela zavrhli. A to i přes výhody úspory energie.

Dnes jsme k identické náhradě opět o krok blíže. Klasické „čtverečkové“ čipy nahradila celistvě potažená hmota s integrovanými čipy. Bavíme se o žárovce s technologií COB (MCOB), která se nanáší na celý povrch svítícího dílce. Díky tomu může LED žárovka svítit do všech stran rovnoměrně.

Nalevo LED žárovka TESLA CrystalFilament s COB čipem s výkonem 4W a životností 25 tis. hodin a napravo klasická žárovka s wolframovým vláknem s výkonem 40W a životností 1 tis. hodin.Zdroj: posvit.si

Klasická „svíčka“

Další velice užívanou klasickou žárovkou je malá „miňonka“, což je žárovka svíčkovitého typu, jejíž výroba byla dle nařízení komise (ES) č. 244/2009, také v roce 2012 zakázána. LED žárovky se nejdříve vyráběly v provedení všesměrového pokrytí „čtverečkovými“ čipy svítící plochy. Následně pak z estetických důvodů tyto čipy zakryly difuzory. Dnes klasické čipy nahradila zmíněná celistvě potažená hmota s integrovanými čipy.

Nalevo LED žárovka TESLA CrystalFilament s COB čipem s výkonem 2,2W a životností 25 tis. hodin a napravo "původní" klasická žárovka s wolframovým vláknem s výkonem 20W a životností 1,5 tis. hodin.Zdroj: posvit.si

Zářivka

První úspěšnou LED náhradou byla zářivková trubice. I v tomto případě nahradily klasice „čtvercové“ čipy moderní COB technologie. V praxi to znamená, že současné LED trubice již nevytvářejí ostré stíny, ani nevyžadují složitou montáž. Ve většině případů stačí vyměnit v původních tělesech staré trubice za nové, nahradit startéry „drivery“ a můžeme svítit. Difuzor pak zajistí dostatečný rozptyl světla.

Nahoře LED trubice TESLA s MCOB čipem s výkonem 23W a životností 50 tis. hodin a pod ní klasická zářivková trubice s výkonem 38W a životností 6 tis. hodin.Zdroj: posvit.si

Bodové světlo

Nejvíce rozšířená LED žárovka je „bodovka“, která nahradila halogenovou žárovku trychtýřového typu například s paticí GU10. Jelikož tato halogenová žárovka byla používaná ve velikých množstvích, díky poptávce se objevila v mnoha povedených i nepovedených technologických variantách. Bylo to i proto, že halogenová bodová žárovka se nedala nahradit oproti „edisonkám“ kompaktní úspornou zářivkou. Dnes je tento typ bodové LED žárovky výsledkem miniaturizace elektroniky a efektivního hledání řešení, jak žárovku nejlépe chladit.

Nalevo výkonná LED žárovka TESLA s SMD čipem s výkonem 7W a životností 25 tis. hodin a napravo klasická halogenová žárovka s výkonem 40W a životností 2 tis. hodin.Zdroj: posvit.si

Žárovky s paticí

Asi nejvíce diskutovanou náhradou byly žárovky s paticí G9, které z důvodu malé velikosti nebylo možné uchladit a umístit na ně dostatečné množství čipů pro potřebný výkon. Prototypy těchto LED žárovek díky zmíněným omezením vypadaly velice futuristicky. Dnes se na trhu objevují první zajímavé náhrady s dostatečným výkonem a konvenčním designem.

Nalevo LED žárovka BEST-LED s SMD čipem s výkonem 2,5W a životností 30 tis. hodin a napravo klasická halogenová žárovka s výkonem 20W a životností 2 tis. hodin.Zdroj: posvit.si

Komplexní řešení

Současný trend vývoje svítidel je však odlišný v porovnání s předchozí nabídkou. Jelikož se životnost svítidel významně prodloužila v řádu let a není potřeba tak časté výměny žárovky, dnes se jako nová řešení doporučují kompletní svítidla s integrovaným čipem. Výhodou je úspora nákladů za údržbu (výměnu). Jednou z nejrozšířenějších náhrad stropního zářivkového tělesa je LED panel. Panely se navíc dají jednoduchým způsobem přeinstalovat na stmívatelná tělesa a snadno montovat na místo původních řešení.

Shrnutí

Dnes je již možné nahradit původní výkon 40W identickou LED náhradou, která má pětinovou spotřebu. I když stále ještě nemůžeme hovořit o 100% náhradě, od uvedení první LED technologie je to veliký skok. LED zdroje mají jiné výhody, které mluví v jejich prospěch při výběru - dnes si již běžně můžeme zvolit barevný odstín světla i design žárovky. A to jsme stále na počátku vývoje této úžasné technologie.

Pochybuji, ze tato technologie prinasi pro oko stejne kvalitni svetlo jako zarovka. Tedy CRI 100. Zkuste sehnat jenom high CRI zarovku na ceskem trhu.

Pro posouzení by asi bylo dobré, kdyby v článku byly i spektrální charakteristiky porovnávaných zdrojů světla.
Představoval bych si u každé dvojice zdrojů vždy spekrum jednoho a pak spektrum druhého zdroje.
Na spektru dost záleží, pokud má člověk správně vnímat barvy.