Jste zde

Dejte nový život starým materiálům. Zkuste upcycling!

kokosová skořápka jako květník Zdroj: Bigstockphoto
Rozbité sklo nebo keramika, kovy nebo plasty. Tyhle i další materiály jednou už na svůj účel nebudou stačit. Místo toho, aby končily na skládkách, z nich můžeme vyrobit něco nového, co ještě bude dávat smysl.

2. 1. 2022

Samozřejmě tím ušetříme kus přírody, která by jinak strádala pod náporem výroby nových a nových produktů. Upcycling (upcyklace) je proces, během kterého vysloužilý materiál získává další šanci, aby na světě ještě chvíli byl a dělal radost. A co víc – má mít dokonce vyšší užitnou hodnotu, než jakou měl původně.

Upcyklace, nebo recyklace?

Právě tím, že má sloužit něčemu vyššímu, se liší od recyklace, o které jste si možná dosud mysleli, že je tím úplně samým. Není! Zatímco recyklace je přeměna použitých materiálů v nové, upcyklace původní materiál zachovává a pracuje s ním.

bigstock-denim-upcycling-ideas-using-o-438161672_1.jpg

staré džíny
Zdroj: 
Bigstockphoto
Upcycling byl známý už dříve. Jen se mu tak neříkalo. Ostatně, vzpomeňte, co dokázala vaše maminka vyrobit třeba ze starých džínů.

Novodobý výmysl? Ani náhodou

Upcyklace není žádnou třeskutou novinkou. Naopak – byly doby, kdy byla naprostou nutností, a to tehdy, když nebylo materiálu nazbyt. Války a ekonomické krize si žádaly pořádné rozmýšlení nad tím, čemu by měl dostupný materiál sloužit. Dneska řešíme spíš to, abychom co nejmíň zatěžovali životní prostředí.

Jako první přišel se základy teorie o upcyklaci Reiner Pilz z německé technologické společnosti nesoucí jeho jméno. V roce 1994 napsal článek do novin, v němž se zamyslel nad tím, jak pracovat s materiálem, aby došlo k šetření životního prostředí a nezatěžování výrobních zdrojů.

Na přelomu tisíciletí tuhle teorii rozvinuli chemik Michael Braungart a architekt William McDonough. Teprve oni dostali myšlenku upcyklace mezi širší publikum. 

bigstock-upcycling-ideas-recycle-craft-357419756.jpg

bedýnky na zdi
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ano, i tohle je upcyklace. Jednoduchá, ale o to efektnější.
​​​​​​​

Ve světě jako umění i u vás doma

Upcyklace je skvělá v tom, že se s ní možná nevědomky dávno setkáváte. Výjimečné už nejsou sochy svařené z kovového šrotu, ale do celého procesu se může zapojit úplně každý.

Jak? Třeba už známý patchwork je přece využitím zbytků látek, které by jinak skončily v kontejneru. Stejně tak báječně můžete ještě jednou zhodnotit kartonové krabice. Z těch větších můžete vytvořit papírový domek pro svoje děti (budou nadšené!) nebo domácí mazlíčky, z těch menších se pak v mžiku můžou stát organizéry nebo rámečky na fotky.

A nápadů je samozřejmě celá řada. Ze spodní části PET lahve jednoduše vyrobíte originální dárkovou krabičku. Skleněné lahve můžou posloužit jako nohy konferenčního stolku, ze starých příborů se dají udělat ozdoby nebo háčky na pověšení oděvů, z plechovek pak třeba formičky na těsto takových tvarů, které si sami přejete.

Pustíte se do toho?

Použité zdroje:

  • https://www.upcycling.cz/jak-znovu-vyuzit-kartonove-krabice-od-zasilek-a-spotrebicu/ 
  • https://inodpady.cz/25-zajimavych-napadu-na-vyuziti-odpadku/ 
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Upcyklace 
  • https://www.trideniodpadu.cz/upcyklace