Jste zde

Nejčastější chyby při třídění odpadu: O co, že je děláte taky!

třídění odpadu chyby Zdroj: Bigstockphoto
Házíte ruličku od toaletního papíru do modrého kontejneru, který je určený pro papír? Chyba! Kvůli neznalosti celá řada z nás třídí špatně. Pojďte se s námi podívat na časté prohřešky, kterých se nevědomky dopouštíme.

9. 2. 2022

Česko se řadí mezi země, které úspěšně recyklují. Možná vás překvapí, že odpad třídí přes 72 % Čechů. Recyklace odpadu má obrovský ekologický význam. Tím, že třídíte, šetříte přírodní zdroje. Velmi často se ale stane, že se na recyklační lince objeví něco, co tam rozhodně nepatří. 

Do modrého papír

Do modrého kontejneru můžete vhodit veškeré papírové obaly, noviny, časopisy, lepenku, sešity, krabice či obálky i s foliovým okénkem. 

bigstock-box-paper-carry-recycle-reuse-179617609.jpg

papírová lepenka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Do kontejneru na papír nepatří celé knihy, ale pouze listy bez tvrdé vazby.

Existují však věci, které do tohoto kontejneru nepatří. Obecně lze říci, že do tohoto kontejneru nepatří voskovaný, laminovaný, mastný, mokrý ani jinak špinavý papír. Kontejner také není určen pro odpad, který je vyroben již z recyklovaného papíru. 

Z toho důvodu do modrého kontejneru nepatří ani rulička od toaletního papíru či papírové obaly od vajec. Vhodnější volbou pro tento odpad je tak kontejner na směsný odpad nebo bioodpad. Z hygienických důvodů také není vhodné házet do kontejneru na papír posmrkané papírové kapesníčky a použité pleny. 

Kupujete si každé ráno kávu s sebou v „papírovém“ kelímku? Pak při jeho třídění zpozorněte! I přesto, že samotný kelímek se zdá být na první pohled papírový, do papíru rozhodně nepatří. Aby vám totiž kelímek neprotekl, je potažen slabou vrstvou plastu. Tou správnou volbou při jeho likvidaci je tak kontejner na směsný odpad. 

Do žlutého plast 

Mikrotenové sáčky, tašky, fólie, kelímky od jogurtů, CD obaly, termokrabičky od jídla a polystyren patří do žlutého kontejneru na plasty. Samozřejmostí jsou i PET láhve, které je však nutné před vhozením do kontejneru sešlápnout, aby zabraly co nejméně místa. Víčka ani etikety z lahví není potřeba sundávat

Při třídění plastových nádob se mezi lidmi vytvořila domněnka, že je nutné plastové obaly důkladně vymýt. Toto tvrzení je však mylné! Například kelímek od jogurtu postačí jen důkladně vyškrábat. Vymýt je potřeba pouze plastové obaly, které jsou mastné. Nestačí je však vymýt pouze vodou. Abyste se zbavili mastnoty, je nutné nádobu vymýt prostředkem na nádobí a opláchnout v horké vodě. Pak ji teprve můžete vhodit do žlutého kontejneru. V případě, že se vám nechce nádobu vymýt, vhoďte ji raději do odpadkového koše na směsný odpad. 

bigstock-recyclable-trash-with-plastic-174375499.jpg

kontejner na plast
Zdroj: 
Bigstockphoto
Víte, že plastové obaly tvoří největší procento odpadu z domácnosti? Před vhozením PET láhve do kontejneru ji proto sešlápněte.

Na druhou stranu obaly od kosmetických výrobků, například od šamponu, sprchového gelu či mýdla, není potřeba vymývat. Neobsahují totiž nebezpečné látky. 

Záludná je také tuba od zubní pasty. Zdá se vám jasně plastová, a tudíž patřící do žlutého kontejneru? Omyl! Uvnitř tuby se nachází slabá hliníková vrstva, která brání jejímu bezproblémového třídění.  

Chyb se také často dopouštíme při třídění obalů ze sušenek nebo brambůrek. Tyto obaly je nutné vhazovat do směsného odpadu, nikoliv do plastu. Důvodem je stříbrná vrstva uvnitř. 

Do zeleného a bílého sklo 

Na barevné sklo je určen zelený kontejner, na sklo čiré zase bílý. Sklo je nutné rozlišovat v případě, že máte k dispozici oba. Pokud stojí u vašeho domu pouze jeden kontejner, se tříděním skla si vrásky dělat nemusíte. Důležité však je, že do tohoto kontejneru nepatří autoskla, porcelán, keramika a pokovená skla, například zrcadla

Za každou cenu netřiďte vše! Nejste-li si jistí, vhoďte raději obal do směsného odpadu. Poradit vám však mohou nálepky na jednotlivých kontejnerech či symboly na obalech. 

Zdroje:

  • https://www.eon.cz/radce/ekologie/trideni-odpadu/jak-spravne-tridit-odpad/
  • https://www.jaktridit.cz/cz/trideni/trideni-v-domacnosti
  • https://www.samosebou.cz/2021/08/27/ciste-nebo-spinave-jak-spravne-tridit-ruzne-druhy-odpadu/
  • https://www.opzp2014-2020.cz/clanek/jak-spravne-tridit-odpad

Ma smysl tridit odpad? Komu tim pomuzeme..sobe nebo soukrome spolecnosti? :) odpoved ke jednoducha. Spolecnost na komunalni odpad,kterou vsichni platime ma za ukol tridit a svazet odpad. Za to ji platime.. To,ze si za dotace nakoupili miliony barevnych kontejneru a novych aut a za zbytek si mnou ruce... Je urcite duvod pro kazdeho z nas.. Vite,co se deje s odpadem v barevnych kontejnerech? Nic jineho nez s klasickym kontejnerem...vysype se, roztridi se...akorat to nosíte o kilometr dal,spotrebujete mnohem vic pytlu na odpadky a mate falesny pocit z dobre veci.. Kdyby kazdy denne zvedl jeden odpadek ze zeme, melo by to 1000x vetsi efekt nez falesne trideni odpadu.

No, autoři by si měli zjistit aktuální informace. Od nového roku lze do kontajneru na papír házet i obaly od vajec a ruličky od papíru. Asi nová technologie, jak ho zpracovat. :-)

Až já nebude platit to,že jim vše roztřídím, oni na tom vydělají a já ještě zaplatím za kontejnery za čtyři lidi spoustu peněz, tak potom teprve začnu třídit. jinak třídím jen papír, protože je mi líto použitého dřeva. jinak ani omylem!!!

Až já nebude platit to,že jim vše roztřídím, oni na tom vydělají a já ještě zaplatím za kontejnery za čtyři lidi spoustu peněz, tak potom teprve začnu třídit. jinak třídím jen papír, protože je mi líto použitého dřeva. jinak ani omylem!!!
Až nebude platit- omlouám se - špatně formulováno

Je mi úplně jedno co mám kde házet Házim vše do popelnice a je po starosti. poplatky za odpad stále zvedají a já se budu párat stím kde hodit roličku od hajzlpapíru.

Lepší by byl článek o symbolech na obalech, které by měly jasně určit, kam obal recyklovat nebo ne. Na obalech je spousta symbolů, kterým ne všichni zcela rozumí.

tak by si měl pisálek napřed ověřit co píše, recyklovaný papír už v mnoha městech můžete normálně vhodit do papíru, jinak za radu která je naprosto mylná děkuji.