Jste zde

Eko styl bydlení: Inspirujte se přírodou a recyklujte!

boho ložnice Zdroj: Bigstockphoto
Bydlete v souladu s přírodou a inspirujte se eko stylem. Přírodním stylem bydlení, který je úzce spjatý se zdravým způsobem života a se zodpovědným chováním vůči přírodě.

7. 11. 2021

Souznění s přírodou, ekologické smýšlení spojené s používáním udržitelných materiálů, tříděním odpadu a také přemýšlením nad tím, jestli opravdu potřebujete každý bytový doplněk, který vás zaujme. I tak by se dal stručně charakterizovat eko styl bydlení. Pojďme se na něj podívat důkladněji a konkrétně.

bigstock-comfortable-bathroom-with-inte-395209856_1.jpg

eko styl bydlení koupelna
Zdroj: 
Bigstockphoto
Eko styl bydlení není jen o designu, ale také o zdravém životním stylu a o zodpovědnosti k přírodě. 

Největší důraz je kladen na použitý materiál

Zařízení, bytové doplňky a dekorace v eko stylu jsou úzce spjaty s přírodou a s ekologickým myšlením. Velký důraz je kladen na čistě přírodní materiály a na vše co je 100% recyklovatelné a recyklované. Celková podoba místnosti je tak spíše druhořadá. 

bigstock-comfortable-bed-with-new-green-438132854.jpg

eko styl obývací pokoj
Zdroj: 
Bigstockphoto
Inspirací eko stylu je především příroda, která poskytuje spoustu dekorací a doplňků, kterými můžete doladit tu pravou atmosféru. 

Příroda je hlavním zdrojem inspirace

Hlavní dominantou interiéru v eko stylu je dřevo, které je nejčastěji doplněno o další přírodní materiály, jako jsou kámen, sklo, korek, papírový karton, kůže, přírodní textilie nebo keramika. Zapovězeny však nejsou ani recykláty z papíru nebo z plastu, výrobky z bioplastu nebo jiné materiály, které nezatíží životní prostředí. Ať už svou výrobou, nebo svou likvidací. 

Vsaďte na paletu přírodních barev

Při výmalbě není vhodné používat křiklavé a příliš výrazné barvy. V interiéru by totiž působily rušivě. Interiér v eko stylu má za cíl uklidnit a navodit útulnou atmosféru! Naprostým základem jsou proto jemné barvy, které jsou běžné v přírodě, nebo barvy, které jsou neutrální. Použít lze šedou, bílou, béžovou i krémovou.

Vybavení místnosti podřiďte materiálům

Nábytek do interiéru lze vybrat v mnoha různých materiálech. Výběr je však nutné přizpůsobit celkovému stylu, do kterého chcete interiér sladit. Nesmrtelnou klasikou je masivní nábytek. Konkurencí mu však může být i nábytek z ratanu, bambusu, proutí, z vodního hyacintu nebo dokonce z papírového kartonu. Nový život však můžete vdechnout i starému nábytku z bazaru, který by jinak skončil na skládce. I renovací totiž šetříte přírodu! 

bigstock-house-furniture-made-with-card-421593158.jpg

papírový karton
Zdroj: 
Bigstockphoto
Netradičním nábytkem z papírového kartonu neuděláte krok vedle. Je lehký, odolný a ekologický. Životní prostředí nezatíží svou výrobou, ani svou likvidací. 

Interiéru dopřejte spoustu rostlin  

Pro bytové doplňky je nejlepší vydat se do přírody. S pomocí nejrůznějších darů přírody lze totiž vyrobit nádherné a originální dekorace. Využít můžete nejrůznější suché plody, větvičky, kousky kůry, kamínky i listy. Naprostým základem eko stylu jsou však rostliny. Ať už řezané květiny, nebo pokojové rostliny v květináčích.

K ukládání věcí lze využít proutěné koše nejrůznějších tvarů a velikostí, dřevěné misky i dřevěné truhly. Celkovou atmosféru pak už doladí jen plápolající oheň v krbu, dekorativní nádoby s vodními rostlinami nebo mechový obraz na stěně. 

Při dekorování bytu však není nutné zaměřit se pouze na přírodní a obnovitelné materiály. S eko stylem totiž úzce souvisí tzv. upcycling. Proces, během kterého starým, nepotřebným a nefunkčním věcem, které by jinak skončily v odpadkovém koši, vdechnete naprosto nový život.

Zcela netradičně tak můžete využít obyčejné plechovky, staré knihy i palety, ze kterých můžete vyrobit například originální a pohodlný nábytek. 

Zdroje:

  • https://www.chytre-bydleni.cz/architektura/eko-styl-bydleni-jako-soucast-zdraveho-zivotniho-stylu
  • https://bydlimeutulne.cz/jak-vypada-eko-styl-bydleni-a-cim-se-od-ostatnich-lisi/
  • https://www.bydlimekvalitne.cz/eko-styl-bydleni-kdyz-bytu-vladne-drevo-recyklovane-materialy
  • https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/bydleni-s-pozitivnim-vlivem-na-prirodu-poznejte-eko-styl
  • https://www.jitona.cz/cz/blog-milujeme-nabytek/inspirace/eko-styl-zaridte-si-interier-v-souladu-s-prirodou/