Jste zde

Prací prášek versus gel a kapsle: Kdy po čem sáhnout a proč?

prací prostředky Zdroj: Shutterstock
Prací prášek, gel nebo kapsle? Víme, jaký prací prostředek v obchodě vybrat, aby vaše prádlo bylo vždy dokonale čisté a voňavé.

7. 11. 2022

Na trhu existuje opravdu velké množství pracích prostředků, které se liší nejen svým určením, vlastnostmi a složením, ale také formou. Pojďte s námi zjistit, kdy je vhodnější při praní prádla použít tekutý prací prostředek a kdy naopak sáhnout po klasické práškové formě. Sepsali jsem pro vás seznam jejich výhod a nevýhod. 

Prací prášek: Klasika, která nezklame

Prací prášek v sypké formě je klasika, která si stále drží své prvenství. Cenově patří mezi nejvýhodnější a bez problémů si poradí se silně znečištěným prádlem. Pomůže zbavit se odolných skvrn od trávy, kávy, čaje, vína, ovoce i zeleniny.

A díky bělidlům, která prací prostředky v tekuté formě většinou nemají, vrátí prádlu skutečně bílou barvu. Jeho nevýhodou je ovšem nižší šetrnost k barevným kouskům oblečení a horší rozpustnost. 

Při nízkých teplotách a při krátkém pracím programu nemusí dojít k úplnému rozpuštění a na oblečení může zanechat bílé fleky. Hůře se dávkuje a většinou není vhodný ani pro černé prádlo, na kterém může vytvořit nevzhledné mapy. 

shutterstock_2157220063.jpg

prací gel
Zdroj: 
Shutterstock
Prací gel pronikne hluboko do struktury látky, a proto si mnohem lépe poradí s mastnými skvrnami. 

Tekuté gely: Vhodné pro ruční praní

Tekuté prací prostředky vynikají svou rychlou rozpustností a jednoduchým dávkováním. Na rozdíl od sypkých pracích prostředků nejsou však tak účinné! Běžné nečistoty i stopy od potu odstraní při nižších teplotách i při kratším pracím programu. Se špatně odstranitelnými skvrnami si ale obvykle neporadí. 

shutterstock_1701770980.jpg

ruční praní
Zdroj: 
Shutterstock
Tekuté prací prostředky jsou vhodnější pro ruční praní. Velmi rychle se rozpouští a na oblečení nezanechávají skvrny. 

Na oblečení nezanechávají žádné nežádoucí stopy a jsou mnohem šetrnější k vláknům i barvám. Mnohem lépe se proto hodí pro praní funkčního oblečení nebo jiných speciálních či jinak citlivých materiálů. 

Tip: Prací gely nejsou tak účinné jako sypké prací prostředky. Většího účinku však dosáhnete, když je nanesete přímo na skvrnu a necháte chvíli působit. 

Prací prostředky v kapslích a tabletách se snadno skladují

Prací prášek v tabletách a gelové kapsle mají v podstatě stejné vlastnosti jako prostředky v sypké či gelové formě. Naprosto odlišný je však způsob zpracování.

Vysoce koncentrovaný prací prostředek, který je uložen v tenkém lehce rozpustitelném obalu, není nutné dávkovat. Tabletu či kapsli postačí pouze umístit do pračky na zadní stěnu bubnu. Jejich velkou nevýhodou je obvykle však vyšší pořizovací cena. 

shutterstock_121188085.jpg

prací prášek sypký
Zdroj: 
Shutterstock
Prací prostředek po uplynutí data spotřeby může mít nižší účinnost. 

Rada na závěr…

Pro dokonale čisté prádlo nestačí pouze vhodně zvolený prací prostředek! Hodně důležité je také správné dávkování, správný prací program a čistá pračka, která nesmí být přeplněná, aby se prášek dostal ke každému kousku oblečení. 

Zdroje:

  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/441-praci-prostredky-je-lepsi-gel-kapsle-ci-sypky-prasek
  • https://www.ireceptar.cz/doporucujeme/praci-prasek-kapsle-nebo-gel-jak-si-vybrat-nejvhodnejsi-praci-prostredek-2021090.html
  • https://www.bakterie-enzymy.cz/praci-prasek-i-gel-nejsou-souperi-dobre-se-doplnuji
  • https://bydleni.instory.cz/2954-gel-prasek-nebo-kapsle-rozdil-v-prani-je-znatelny.html
  • https://www.zbozi.cz/magazin/c/praci-prasek-gel-nebo-tablety/
  • https://www.prozeny.cz/clanek/skola-prani-je-lepsi-prasek-nebo-gel-48474
  • https://www.feeleco.com/tipy-a-rady-z-feel-eco/praci-prasek-nebo-gel/

Související články