Jste zde

Co dělat, když vyprané prádlo nevoní? Vyrobte si domácí voňavý sprej nebo gel

zapáchající prádlo Zdroj: Shutterstock
Taky se vám to občas stane? Vyndáte vyprané prádlo z pračky nebo sušičky a i přes prací prášek nebo aviváž není po vůni ani památka. Pokud jste vyloučili všechny příčiny, které by za nevábným odérem mohly stát, zkuste si k vůni maličko pomoct.

22. 12. 2023

A to prostřednictvím domácích osvěžovačů, které můžete použít nejen do pračky, ale taky sušičky nebo rovnou do skříně. Připravíte je z několika základních surovin, dlouho vám vydrží a prádlu propůjčí oblíbenou vůni na několik dlouhých (tý)dnů.

Domácí sprej na voňavé prádlo

Potřebovat budete zhruba 90 mililitrů čisté vodky (volte raději kvalitnější značku), éterický olej dle vlastního výběru (třeba růže, levandule, jasmín a santalové dřevo) a 1,5 šálku destilované vody. Vodku smíchejte s 20 kapkami oleje a poté přilijte destilovanou vodu. Veškeré ingredience společně důkladně promíchejte a přelijte do čisté sprejové lahve. Před každým použitím sprej důkladně protřepejte a nastříkejte na suché prádlo

shutterstock_2049342257.jpg

doma výrobený sprej
Zdroj: 
Shutterstock
Voňavý sprej nemusíte kupovat, můžete si ho doma koupit.

Domácí vůně do sušičky

Připravte si větší kousek bavlněné látky, kterou rozstříháte na čtyři čtverce o rozměru cca 10 × 10 cm. Čtverce můžete zapošít na stroji. To pro to, aby se jejich okraje nepáraly. Dál budete potřebovat vinný ocet, esenciální olej s oblíbenou vůní a skleněnou uzavíratelnou dózu. 

Nastříhané a zapošité čtverce naskládejte do skleněné dózy a zalijte po okraj octem. Pak přidejte cca 10 kapek vybraného esenciálního oleje a látku nechte hezky nasáknout. Nechte přes noc odstát a další den už můžete čtverec (jeden na každou várku prádla) použít do sušičky. 

Náš tip: Výhodou těchto ubrousků je skutečnost, že je můžete používat opakovaně. Po vysušení je znovu uložte do dózy a nechte nasáknout tekutinou.

Vyrobte si také: Domácí aviváž: Vyměňte chemické koktejly za bílý ocet a voňavé olejíčky

Gelový osvěžovač do skříně

Na výrobu domácího gelového osvěžovače budete potřebovat neochucenou želatinu, potravinářské barvivo, sůl a esenciální olej. Připravte si taky nádobu (ideálně uzavíratelnou sklenici), do které domácí voňavý gel umístíte. Do sklenice nakapejte pár kapek barviva (můžete vynechat) a cca 30 kapek esenciálního oleje.

Vedle si připravte čtvrt litru vody, do které přidejte želatinu a dobře míchejte, aby se vám nevytvořily hrudky. Až se želatina rozpustí, přidejte čtvrt litru studené vody a lžičku soli. Promíchejte.

Vše následně nalijte do připravených sklenic a nechte vychladnout. Jakmile budete chtít vůni použít, propíchněte víčko nebo jej odšroubujte a sklenici vložte do skříně.

Použité zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-provonet-pradlo-domaci-sprej-20300804.html
  • https://hobby.instory.cz/2203-vyrobte-si-vlastni-osvezovace-do-skrine-a-vase-pradlo-bude-vonet-cele-tydny.html
  • https://www.prozeny.cz/clanek/jak-si-vyrobit-vuni-do-susicky-pradla-poradime-65209