Jste zde

Největší záhady v domácnosti: černý prach a páchnoucí tmavé prádlo

Zdroj: www.pixabay.com
Ať se snažíte, jak se snažíte, kupujete nejdražší aviváže s přídavkem parfému, vyprané prádlo po vytažení z pračky nepříjemně zapáchá zatuchlinou, což vám na náladě rozhodně nepřidá.

5. 2. 2018

Jakmile vyperete, vrhnete se na úklid domácnosti a ejhle – na světlém hadříku se objevil černý prach. Jaké další záhady se objevují ve vaší domácnosti? Podívali jsme se jim na zoubek.

Záhada č. 1: Páchnoucí tmavé prádlo

Že oblečení po celodenním nošení nevoní, asi není potřeba dvakrát zdůrazňovat. Pokud ale problém přetrvává i po vyprání a vytažení z pračky, něco je špatně. Jestliže nepříjemně páchne každá vypraná várka prádla, je na místě důkladně vyčistit pračku, její filtr, vnitřní i vnější okolí. V takovém případě vám přijdou vhod nejen klasické chemické čističe, které zakoupíte v každém větším obchodě nebo drogerii, ale i rady našich babiček.

Pro odstranění vodního kamene doporučují sodu a ocet. Sodu nasypte do nádržky na prací prášek a ocet nalijte do oddílu pro máchání. Dva hrníčky octa můžete volně nalít také do samotného bubnu. Pračku zapněte na nejvyšší teplotu a nejdelší prací cyklus. Pozornost věnujte i samotnému filtru pračky, který může být plný nečistot, zvířecích chlupů, vlasů nebo maličkostí, které zůstaly v kapsách oděvů.

Jestliže ale pozorujete, že páchne výlučně tmavé prádlo, problém bude někde jinde. V případě, že nepomohla generální prohlídka a vyčištění pračky, může být na vině nízká teplota praní či špatně zvolený prací prostředek. Ačkoli je obecně propagováno ekologické praní při nízkých teplotách, ne vždy je tento proces dostatečný. Pokud navíc používáte prací gely nebo aviváže s vyšší hustotou, mohou být na vině právě ony.

Zkuste proto další várku vyprat alespoň na šedesát stupňů a namísto pracího gelu použít klasický prací prášek. Také aviváž vybírejte pokud možno s co nejmenší hustotou.

Záhada č. 2: Černý prach v domácnosti

Vypulírovali jste domácnost k dokonalosti, a ačkoli nebydlíte v oblasti se zvýšeným množstvím zdrojů znečištění ani vám doma nebouchly saze, voda se v kbelíku proměnila na tmavou, ba dokonce černou kapalinu. Velmi podobná je situace také u hadříků a prachovek. Jak je možné, že máte v domácnosti černý prach?

Některé zdroje tvrdí, že za výskyt tohoto prachu mohou špatně zastřižené knoty svíček. Pokud patříte mezi „svíčkové maniaky“, všimněte si plamenu svíčky, zejména pak jeho knotu. Pokud by byl knot příliš vysoký a plamen nezvykle silný, je potřeba ho zastřihnout na menší velikost. Plápolající oheň může nadělat v domácnosti pěknou neplechu, a to nejen v podobě tmavých stop.

Mnohem pravděpodobnější je ale problém zvaný „fogging“. Díky němu mohou zčernat stropy, zdi nebo povrch nábytku či plastových doplňků. Objevuje se zejména během zimy v místech s častou cirkulací vzduchu (například nad radiátory, podél zdí, u oken a záclon). Tento problém postihuje nejčastěji nové či zrekonstruované byty a domy.

Za vznik foggingu může hned několik faktorů, přičemž nejčastěji jde o jejich kombinaci. Hlavní úlohu sehrává jemný prach, který se ale usazuje až v kombinaci s těkavými chemickými látkami jako jsou parafíny, cigaretový kouř, mastné kyseliny, a především změkčovadla, která na sebe prach vážou. Problémem může být také nedostatečné větrání nebo tzv. studené zdi.

Pokud se u vás zčernání objevilo, je potřeba neprodleně odstranit zdroje, z nichž unikají změkčovadla. Ta mohou být obsažena v barvách, lacích, laminátových podlahách, tapetách nebo izolačních stěnách. Dalším krokem je vymalování nebo vytapetování bytu.

Bojujete v domácnosti s nějakou další záhadou?