Jste zde

Zbavte se lalokonosců jednou provždy. S tímhle bojovým plánem to bude hračka

lalokonosec na listu Zdroj: Bigstockphoto
Objevili jste na listech rostlin nápadné půlkruhové dírky a ornamenty? Zbystřete! Pravděpodobně je totiž vaše rostlinka napadená škůdcem jménem lalokonosec. Co je tenhle záhadný hmyz s ještě záhadnějším jménem zač a jak se ho můžete zbavit?

6. 11. 2021

Lalokonosec rýhovaný je druhem hmyzu, který se paraziticky vyskytuje především na okrasných rostlinách, kde poškozuje zejména jejich listy. Má asi 1 centimetr a nápadně dlouhý „nos“, na kterém se tyčí dvě tykadla. Vroubkované černohnědé tělo je na několika místech pokryto žlutými skvrnkami.

Larvy lalokonosců jsou bílé s oranžovou hlavou a jemnými chloupky. Poznáte je například podle toho, že svým tvarem připomínají písmeno C. Larvy paradoxně nadělají více škody než dospělí jedinci. Nejčastěji se totiž usazují v kořenovém systému, kde jednotlivé kořínky okusují.

bigstock-closeup-on-the-black-vine-weev-435598082_1.jpg

lalokonosec
Zdroj: 
Bigstockphoto
Seznamte se, tohle je lalokonosec!

Dospěláci jsou schopni zlikvidovat celou rostlinu a nejčastěji si pochutnávají na rododendronu, azalce, břečťanu, ibišcích, či vavřínech. Co je na tomhle všem nejhorší? Zejména to, že často ani nevíte, že je máte doma. Nejčastěji se larvy lalokonosců totiž vyskytují v půdě s rostlinou, kterou si donesete z obchodu.

Vyzkoušejte trik s deskou

Jak odhalit lalokonosce? Pokud nechcete chodit v noci s baterkou a obhlížet jednotlivé listy rostlin, můžete k rostlince položit dřevěnou desku, kterou pořádně navlhčíte. Ráno pak stačí desku odkrýt a lalokonosci, kteří tuhle desku využili jako svůj úkryt, budou nepříjemně překvapení.

bigstock-hands-processing-potted-plant-435749585.jpg

postřik okrasných rostlin
Zdroj: 
Bigstockphoto
Od lalokonosců si můžete pomoci chemií. Dává to smysl ale jen u okrasných rostlin.

Zaútočte!

Účinným způsobem, jak se můžete lalokonosců zbavit, je použití insekticidu. Postřik stačí aplikovat na rostliny a vyčkat na rychlou smrt dospělců. Nevýhoda insekticidu je, že jde o chemii, tudíž jeho použití je vhodné pouze na okrasné rostliny, nikoliv například na jahodníky, na kterých si škůdci s oblibou pochutnávají.

A jak naložit s larvami? Nejúčinnějším způsobem, jak se larev lalokonosců zbavit je biologická zbraň – v tomhle případě dravé hlístice rodu Heterorhabditis. Hlístice čichem vyhledávají larvy v půdě, které jednoduše zkonzumují. Hlístice se prodávají ve formě balení, které jednoduše rozmícháte ve vodě a vytvoříte vydatnou zálivku.

Praktický tip závěrem: Jedna hubící kúra často k likvidaci celé kolonie lalokonosců nestačí, proto je důležité rostlinku čas od času překontrolovat, případně insekticid aplikovat opakovaně.

Použité zdroje:

  • https://www.pasti.cz/blog/zbavte-se-brouku-lalokonoscu-manual/
  • https://www.hubeni-skudcu.cz/blog/lalokonosci-v-zahrade/
  • https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-58076-lalokonosec-muze-zpusobit-na-zahrade-velke-skody
  • https://www.ceskazahradka.cz/jak-se-zbavit-lalokonosce/