29. 1. 2022
Černý kořen, neboli hadí mord španělský, je málo známá kořenová zelenina z čeledi hvězdnicovitých, která si rozhodně zaslouží mnohem větší pozornost, než jí byla doposud věnována. Obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek, je zdrojem mnoha vitamínů a má všestranné využití ve studené i teplé kuchyni. Pojďte s námi zjistit, jak ho zpracovat.
Při přípravě pokrmů můžete využít mladé výhonky, listy a samozřejmě kořen.
Hadí mord má v kuchyni poměrně široké uplatnění. Nejvíce ceněný je však pro svůj kořen, který je tvarem podobný mrkvi či petrželi a má černou kůru, kterou je třeba umýt a oloupat.
Dužina, která se skrývá pod černou slupkou, má sněhově bílou barvu a příjemně nasládlou chuť, která někomu může připomínat kokos nebo loupané mandle.
Tip: Oloupaný černý kořen odkládejte do misky s vodou a mlékem nebo do vody s citronovou šťávou. Zabráníte tak rychlé oxidaci a nepěknému zhnědnutí kořene.
Černý kořen můžete konzumovat syrový nebo ho můžete tepelně upravit. Dá se použít do salátu i k přípravě jednoduché a velmi zdravé pomazánky.
Skvěle chutná zapečený s jinými druhy zeleniny, obalený a usmažený jako řízek i uvařený jako chřest a politý nejrůznějšími omáčkami. Výborné jsou také zeleninové chipsy.
Přispívá k normální činnosti nervové soustavy
Černý kořen je velmi zdravá zelenina, vhodná zejména pro diabetiky, revmatiky a pro ty, kteří chtějí zhubnout. Neobsahuje totiž téměř žádné kalorie a je plný minerálních látek, vitamínů, vlákniny, bílkovin a dalších pro tělo prospěšných látek.
Využívá se také pro obnovení střevní mikroflóry, při potížích s játry nebo se žlučníkem, při onemocnění slinivky, i k podpoře činnosti žláz s vnitřní sekrecí.
Kořeny vyrývejte opatrně dlouhým rýčem, aby nedošlo k jejich poškození
Pěstování černého kořene není vůbec náročné, přesto není mezi zahrádkáři příliš rozšířený. Dobře se mu daří v polostínu, v mírně vlhké hlinitopísčité půdě, která je dobře zásobena živinami a neobsahuje kameny ani hrudky, které by mohly kořen při růstu zdeformovat.
Černý kořen si můžete vypěstovat ze sazenic i ze semen, která můžete vysevát brzy na jaře nebo červenci a srpnu. Termín sklizně se pak odvíjí od doby výsevu.
První úrodu z jarního výsevu můžete opatrně vyrýt už během října a ideálně do prvních mrazů, které mohou ovlivnit kvalitu i chuť. V případě podzimního výsevu pak sklizeň probíhá až v dalším roce. Kořeny jsou však silnější a větší.
Zdroje:
- https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/653-jak-pestovat-cerny-koren
- https://kuchynelidlu.cz/kulinarska-akademie-lidlu/jak-pripravit-cerny-koren
- https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/chcete-zhubout-zkuste-cerny-koren-prinasime-pet-receptu.A130117_115214_dobra-chut_ape
- https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/cerny-koren-prospiva-zdravi
- https://www.vitalia.cz/clanky/cerny-koren-svedci-predevsim-zlucniku-jatrum-a-slinivce/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Had%C3%AD_mord_%C5%A1pan%C4%9Blsk%C3%BD
- https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/cerny-koren-30000911.html