Jste zde

Černobílá podlaha nemusí být noční můra bytu

Zdroj: Gürkan Sengün, Wikimedia Commons
Černobílá na podlaze je elegantní řešení, které vypadá skvěle v plánech, ale jen málo kdo umí využít její potenciál. Zvládněte tuto dekoratérskou výzvu jako profesionál a dejte svému bytu manhattanský šarm.

27. 4. 2015

Ať už jsou to malé či velké kostky, kohoutí stopa, kruhy či geometrické obrazce, kombinace černé a bílé barvy na podlahové krytině je nepřehlédnutelná. Sama o sobě tvoří v interiéru výrazný prvek. Není ale jednoduché její přirozený potenciál podpořit, tak aby pokoj nepůsobil příliš přeplněně. Přečtěte si několik tipů, které vám pomohou tuto zapeklitou situaci vyřešit.

Nestaňte se Alenkou v Říši divů

Ať už máte černobílou podlahu v předsíni či v kuchyni, dobře si rozmyslete, jaký nábytek na ni postavíte. Toto rozhodování je totiž složitější než s dřevěným povrchem či nízkým kobercem. Pokud chcete zbytek interiéru držet spíše v tlumené rovině, vsaďte na neutrální tóny, barevnou škálu šedé či béžové. Nedoplňujte podlahu černobílým nábytkem, pokoj by pak vypadal jako z Alenky v Říši divů. K barevnému minimalismu však zvolte jeden zajímavý kousek výrazné barvy. Například oranžové křeslo, šmolkově modrý stolek či zrcadlo se zářivě (nikoli neonově) žlutým rámem. Místnosti dodáte hravost a nápad.

Hlavní problém při zařizování s černobílou podlahou? Přeplácanost.Zdroj: JamesDeMers, Pixabay.com

Máte-li patio, chodbu či předsíň s černobílou podlahou, vytvořte si zákoutí vonící sofistikovanými dálkami. Výborně se pro tento účel hodí ratanový nábytek. K bílé stěně postavte ratanové křesílko a stolek a místo doplňte zeleným kapradím. Tato kombinace vypadá velmi svěže a originálně. Když navíc na zeď pověsíte hezkou mapu či obrázek z cest, dáte atmosféře ten správný mix.

Nepouštějte Marylin do bytu

Jak s černobílou podlahou naložit v kuchyni? Správnou odpověď hledejte v amerických interiérech 50. let. Párujte s pastelovými barvami a nebojte se dostat do místnosti kov. Matně stříbrné spotřebiče a oblé detaily dodají ten správný „americký feeling“. Jenom pozor na výrazné barevné kombinace. Vyhněte se rudé kuchyňské lince, a kýčům, které se k tomuto období vážou. Pryč s podobiznami Marylin i Elvise! Nesnažte se vytvořit reklamu na americká 50. léta, vezměte si z nich jenom to nejlepší.

Problém nemusí znamenat jenom klasická černobílá kombinace.Zdroj: geralt, Pixabay.com

Od sklepa až po salónek

A co v ostatních místnostech? Černobílá podlaha má několik nesporných výhod - hodí se prakticky kamkoli - od sklepa až po salónek - a snese mnoho stylů. Takže záleží na vás, jak ji spárujete s nábytkem. Pokud máte rádi moderní styl, dejte si pozor, aby v kombinaci s černobílým vzorem nepůsobil sterilně a chladně. Bát se ale nemusíte historických epoch. Černobílé podlaze sluší sofistikovaná zdobnost. Tedy žádné přehnané kudrlinky, spíše klasicistní ozdoby a dřevěný nábytek ve tmavší hnědé barvě. Pro pomyslné prohřátí místnosti můžete použít květinový vzor na potazích či závěsech. Pravý společník černobíle kostkované podlahy? Koloniální styl!