Jste zde

Robotický vs. ruční vysavač: Souboj titánů, který má (ne)jasného vítěze

úklid vysavačem Zdroj: www.bigstockphoto.com
Známe to všichni. V jednu chvíli se podlaha blýská čistotou, aby se za pár minut proměnila v pískoviště nebo cukrárnu. S vysypaným pískem, cukrem nebo třeba kočičím stelivem si naštěstí poradí vysavač. Jaký koupit? Ten ruční nebo robotický?

17. 7. 2020

Ruční vysavače: Kompaktní, lehké, ale s malou výdrží 

V domácnosti je pořád co uklízet. A vytahovat neustále těžký klasický vysavač ze skříně se nám častokrát nechce. Právě pro tyto případy a nečekané nehody je k dispozici ruční vysavač. Ten vyniká svými kompaktními rozměry, stejně jako nízkou hmotností. Navíc je okamžitě připraven k použití. Tenhle pomocník vysaje cokoli nejen ze země nebo stolu, ale i z koberce, čalounění, a dokonce ho můžete použít i v autě. 

Další předností je možnost variabilního příslušenství ručního vysavače. Novější (a zpravidla také dražší) modely bývají vybavené speciálními pogumovanými kolečky, která zabraňují poškrábání nábytku, i praktickou hubicí, což vám výrazně usnadní úklid. Při výběru sázejte na modely s vyšší kapacitou baterie. Ty by měly bez přestávky pracovat alespoň deset minut.

bigstock-cleaning-lady-with-vacuum-clea-357996125_1.jpg

klasický vysavač
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Vytahovat kvůli každému smítku velký vysavač je zbytečné. Pořiďte si malou ruční variantu. Nebo robota.

Zajímavou výhodou ručních vysavačů je i to, že s nimi zvládnete vysát jak sypké, tak tekuté věci. Cukr, písek, voda z vázy tak už nezpůsobí, že vám budou vstávat vlasy hrůzou na hlavě.

Předností je samozřejmě i absence kabelu a nízká pořizovací cena. Ta se u starších a nenáročných modelů pohybuje okolo několika stokorun. Existují samozřejmě i profi ruční vysavače za několik tisícovek. 

Protože má ale každá mince dvě strany, musíme zmínit také určité nevýhody ručních vysavačů. Mezi ty patří nižší výkon a výdrž (v řádech několika – max. desítek minut), stejně jako nutnost neustálého dobíjení. Malá je také nádobka vysavače, do které se vleze cca půl litru nepořádku.

Robotické vysavače: Samostatné, vymazlené, ale drahé

Sníte o dokonale čisté domácnosti bez větší námahy? Pak zaměřte svoji pozornost na robotické vysavače. Ty představují ideální společníky pro domácnosti s plovoucími podlahami, parketami, linoleem nebo podobnými typy podlahových krytin. Dost dobře si ale poradí také s koberci s nižším vlasem a samozřejmě zvládnou překonat i prahy.

bigstock-white-robot-vacuum-cleaner-cle-363889060.jpg

robotický vysavač na dlažbě
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Robotické vysavače už dnes zvládnou překonat i prahy nebo přechod z dlažby a podlahy na vyšší koberec.

Během úklidu navíc nemusíte být vůbec doma. Stačí vysavač zapnout při odchodu do práce a o nic dalšího se nestarat. Řada přístrojů navíc umožňuje nastavit čas úklidu a ten třeba pravidelně opakovat v případě, že odjíždíte na chalupu nebo dovolenou. Vždycky se tak vrátíte do uklizeného a čistého bytu. Robotický vysavač střední třídy zvládne na jedno nabití vysát i větší byt, sám si pak najde dokovací stanici, ze které se opětovně nabije.

Také nádobka na prach a další nečistoty je větší než u vysavače ručního. Některé modely jsou navíc dodávány s dálkovým ovládáním, takže tohohle robotického pomocníka ovládáte jednoduše třeba z gauče nebo od jídelního stolu. K dostání je navíc nepřeberné množství modelů, z nichž některé zvládnou nejen vysát, ale také vytřít. 

I tady ale musíme zmínit určité nevýhody, mezi které patří třeba vyšší pořizovací cena. Ta se může u nejvýkonnějších modelů vyšplhat i na desetitisíce korun.  Ačkoli je robotický vysavač nesmírně samostatný, je občas třeba vysypat jeho nádržku na odpad. Také bude potřeba podlahy jednou za čas vysát klasickým vysavačem, protože některá místa zkrátka „robot“ uklidit nezvládne.