Jste zde

Bydlení v Praze: Důvodů, proč se přestěhovat do Prahy jsou desítky. Známe je!

Zdroj: Matteo Piotto

Praha je zlatá loď. Platí tohle pořekadlo i dnes? Opravdu je pořízení bydlení v Praze tou nejlepší investicí do budoucna, nebo nás realitní makléři jen houpou?

4. 10. 2012

Ve výzkumu z předloňského roku se Praha stala druhým nejlepším místem pro život v Česku. Skočila těsně za vítězem Hradcem Králové. Na druhou příčku ji de facto odsunuly „jen“ vysoké pořizovací náklady bydlení – vždyť ceny bytů v Praze začínají okolo hranice jednoho a půl milionu za malé 1+1 a rostou s každým čtverečním metrem plochy.

Je ale pravdou, že realitní trh se ještě pořád probouzí z krize, a tak je ještě teď poměrně příznivá doba pro to, aby si člověk pořídil byt v Praze za celkem výhodnou cenu. A v Praze je navíc několik stovek volných bytů, které čekají na kupce. Podle odhadů jedné z developerských společností jich je prý okolo 2700.

Proč se stěhovat do Prahy?

Říkáte si, že nemá smysl se stěhovat do Prahy plné smogu a dopravních kolapsů? Zvažte ale zároveň všechna fakta, která naopak hrají pro Prahu. Praha je centrum obchodu naší republiky, tvoří 25 % národního HDP. Nezaměstnanost se trvale pohybuje pouze okolo 3 %. Průměrné platy převyšují platy ve zbytku republiky v některých odvětvích i o desítky procent. Nehledě na to, že některé pozice se nikde jinde než v Praze nemají šanci uchytit. S trochou nadsázky řečeno, tvoří Praha ostrůvek západního světa ve zbytku republiky.

finep-praha2

V Praze jsou téměř tři tisíce volných bytů. A kvůli krizi jsou teď za poměrně příjemné ceny. Zdroj: Finep.cz

Přidejte k tomu kompletní občanské zázemí – od mateřských škol, přes základní školy se speciálními zaměřeními, střední školy, které jsou i úzce specializované. Největší university v Česku s desítkami fakult. Pokud si sepíšete na papír klady a zápory bydlení v Praze, klady pravděpodobně převáží.

Nejprogresivnější pražské čtvrti

Okrajové části hlavního města, místa v zeleni, stranou od hlavního ruchu, ale zároveň v přímé návaznosti na hlavní dopravní tepny metropole – to jsou aktuálně nejdynamičtěji se rozvíjející části v Praze. Velké developerské projekty se rozjíždějí v Braníku, na Barrandově, v Suchdole…

Z městských částí dostaly v posledních letech moderní háv a punc exkluzivity dříve neoblíbený Karlín, ze šedi a „továrnosti“ se vymanily Holešovice. Rychle se rozvíjí také oblast Proseka v Praze 9. 

finep-praha3

K nejdynamičtěji se rozvíjejícím oblastem patří okrajové části Prahy, nebo třeba Prosek. Zdroj: Finep.cz

Prosek patří dnes k moderním, stále se rozvíjejícím částem Prahy. Jedná se o tišší městskou část bohatou na zeleň a se spoustou možností jak trávit volný čas. Kromě toho disponuje dobrým napojením na pražskou dopravu a není tak od zbytku Prahy odříznutá.

Do hledáčku by tedy pojem Nové byty Praha 9 měli zadat vícečlenné rodiny s dětmi. Lákadly jsou tu sportovní areály, kde si můžete zaplavat, zahrát squash, tenis, fotbal nebo dokonce zajezdit na koni. Chloubou je zdejší bobová dráha s vyhlášenou restaurací.