Jste zde

Takzvané viladomy jsou stále oblíbenější. Víme proč – kvůli poměru ceny a standardu bydlení

Zdroj: bytynavetraku.cz

Jsou stále oblíbenější alternativou bydlení – jednak kvůli ceně, jednak pro soukromí, které na rozdíl od jiných forem bydlení poskytují. Takzvané viladomy - seznamte se!

22. 3. 2013

Pokud čas od času vyrážíte na dovolenou na jih Evropy, nejspíš tušíte, co si pod tímto pojmem, který se v nabídkách developerů a realitek i v Česku objevuje stále častěji, představit. Moderní objekt, někde na polovině cesty mezi klasickým rodinným domem a velkou moderní novostavbou.

Bytových jednotek je ve viladomě relativně málo – čtyři, šest, osm. Více jich je jen málokdy. Někdy mohou mít byty i vlastní vchody, jindy patří třeba k přízemním bytům i rozlehlá zahrada. S moderními novostavbami mají tyto projekty společnou kvalitu bydlení – sází se tu na kvalitní materiály i kvalitní provedení – často ve spolupráci s designéry. Viladomy se ale od moderních novostaveb výrazně liší v dalších aspektech.

byty-na-vetraku2

moderní byty už vycházejí svým uspořádáním vstříc potřebám lidí. Zdroj: bytynavetraku.cz

Ve viladomě máte soukromí jako v rodinném domku

Předně – soukromí, které tu jako rezident člověk má. Viladomy obvykle vyrůstají v místech, kde je klid. A navíc jich na jednom místě vyroste jen pár – na rozdíl od „sídlišť moderních novostaveb“, která třeba v Praze a jejím okolí vznikají v posledních letech. Takové bydlení je sice kvalitní co do materiálů, ale člověk nemá žádné soukromí. Stále bydlí de facto na sídlišti, byť moderním a rozhodně lepším než jaká jsou pro Česko typická.

Naproti tomu viladům kolikrát v původní zástavbě ani nepostřehnete – zkuste se projít třeba Horními Počernicemi. Ve zdejší Studnické ulici stojí takové domy dva – původní zástavbu rodinných řadových domků převyšují jen minimálně, bytů je v nich dohromady jen čtrnáct, k těm přízemním dokonce patří i rozlehlé zahrady, všechny pak mají prostorné terasy – bydlení tady má rozhodně blíž k životu v rodinném domku než k žití na sídlišti.

byty-na-vetraku4

Bydlení ve viladomě má standard srovnatelný s bydlením v rodinném domku, ale za cenu bytu. Zdroj: bytynavetraku.cz

Jak vypadá bydlení v takzvaných viladomech?

Podívali jsme se do viladomů Na Větráku a víme, jak takové bydlení vypadá a v čem je specifické:

  • ve viladomě je jen málo bytových jednotek, tady konkrétně sedm, je tak zaručený klid
  • součástí každého bytu je rozlehlá terasa, sklepní kóje, garážové stání, v přízemních bytech i zahrada
  • vnitřní příčky jsou zděné, dbá se na kvalitu materiálů i provedení, k dispozici je i designér
  • byty jsou orientovány na jih, mají dispozice 2kk, 2+1
  • jde o bydlení se standardy bydlení v malém rodinném domě, ale za cenu bytu

Viladomy nabízejí výborný poměr cena/výkon

Tou druhou předností, kterou viladomy mají, je cena. Ceny bytů ve viladomech se pohybují v podobné cenové hladině jako u bytů v moderních novostavbách – za své peníze ale dostanete bydlení, které svou úrovní odpovídá spíše standardu bydlení v rodinném domě. Na pořízení rodinného domu, mnoho rodin nedosáhne, byt ve viladomě (i s vlastní zahradou a parkovacím stáním v suterénu domu) je dostupnější.

Viladomy v posledních letech nejčastěji rostou v klidných lokalitách, stranou ruchu, ale zároveň v dosahu všech dostupných služeb. Zatímco u rodinného domku v satelitním městečku člověk občanské zázemí a vybavenost postrádá, a v moderních novostavbách mu chybí klid a soukromí, u viladomů se mu dostává obého.

byty-na-vetraku3

Dispozice bytů ve viladomech je možno přizpůsobit potřebám majitele bytu. Zdroj: bytynavetraku.cz

Kupříkladu už zmiňované viladomy Na Větráku v Horních Počernicích stojí v klidné, neprůjezdné ulici, mezi řadovými domky, v místech, kde už žádná jiná zástavba nevznikne, tedy v absolutním soukromí. Nicméně na nákupy do jednoho z největších nákupních center v republice je to v docházkové vzdálenosti, případně pár minut autem, nebo MHD, stejně tak do zábavního centra. Školy, lékař a základní služby jsou pak přímo v obci.

Mimochodem – Horní Počernice jako obec na okraji Prahy patří do skupiny v tuto chvíli těch vůbec nejžádanějších míst pro bydlení. V zeleni, v klidném prostředí vhodném i pro rodiny s dětmi, ale zároveň v dosahu několika minut od hlavního města, tady dokonce jen pár minut od konečné metra. Což je skloubení benefitů, které vám žádné jiné bydlení – ať už v moderní novostavbě, v satelitním městečku, nebo v panelákovém bytě – dohromady nedá.