Jste zde

5 tipů, jak na výběr bytu a na co si dát pozor při koupi

Mojezahalka PR Zdroj: Mojezahalka.cz
Plánujete koupi nového bytu? Přinášíme vám odpovědi na nejčastější otázky, které jsou s nákupem bytu spojené a zároveň se s vámi podělíme o 5 praktických tipů, na co si dát pozor, co nepodcenit a na co se připravit.

9. 12. 2022

Poradíme vám, jak koupit byt přesně podle vašich představ bezpečně, v klidu a bez komplikací. Splní se vám tak sen o vlastním bydlení a celý proces pro vás nebude noční můrou, ale příjemným zážitkem.

Tip 1: Vyberte si lokalitu a porozhlédněte se po aktuální nabídce bytů

Kde chcete bydlet? Při koupi bytu je toto jeden z klíčových faktorů. Vhodnou lokalitu pro bydlení si vybírejte podle:

  • občanské vybavenosti,
  • dopravní dostupnosti,
  • okolí.

Protože byt si nekupujete na chvíli, ale na několik let, je výběr vhodné lokality považován za vůbec nejdůležitější krok v celém procesu. Například nová pražská čtvrť Zahálka nabízí nádherné novostavby v Praze 4 s bydlením u Vltavy. Některé byty v centru dokážou příjemně překvapit tím, v jakém prostředí se nacházejí, a nabídnout vám větší pohodlí než vlastní dům za Prahou.

Tip 2: Ujasněte si jaký byt hledáte

Lokalitu již máte promyšlenou, ale stále jste se nerozhodli, jaký byt vlastně hledáte? Zatímco o rozměrech a počtu místností pravděpodobně máte jasno, otázkou zůstává, zda si zvolit byt v novostavbě nebo starším domě. Velkou roli při výběru hraje technický stav bytu. U nového bytu máte jistotu, že veškeré rozvody, omítky a další věci budou v naprostém pořádku. Při volbě staršího bytu musíte při osobní prohlídce dávat veliký pozor a klást makléřům i původním majitelům spoustu otázek.

Tip 3: Stanovte si rozpočet a zvažte financování bydlení

Hlavním faktorem při výběru bytu jsou také finance. Jaký je váš rozpočet a kolik jste za byt ochotni zaplatit? Jednou z možností je spolehnout se na financování bydlení a využít možnost hypotéky. Zjistěte si všechny své možnosti a pečlivě si spočítejte, kolik byste měsíčně spláceli. Při koupi nových bytů bývá zvykem, že nejprve uhradíte rezervační poplatek a následně nějakou procentuální část z celkové ceny bytu.

Jestli můžete uhradit rezervační poplatek a část celkové částky bytu, porozhlédněte se po nejvýhodnějších hypotékách. Abyste našli tu opravdu nejvýhodnější nabídku, můžete si sjednat služby finančního poradce.

Tip 4: Při koupi bytu si přizvěte na pomoc zkušeného právníka

Při koupi bytu vás čeká celá řada podpisů. Kromě rezervační smlouvy budete podepisovat smlouvu o smlouvě budoucí kupní, kupní smlouvou a smlouvu o advokátní úschově. V případě, že nejste právník, vyplatí se nějakého přizvat na svou stranu. Přece jen nákup bytu vás bude stát poměrně hodně peněz, tudíž se vyplatí zaplatit si služby právníka, který s vámi veškeré smlouvy pečlivě projde a zkontroluje, že je vše v pořádku. Služby advokátní kanceláře využijete i při převodu peněz za nemovitost. Bezpečné je při koupi bytu využití takzvané advokátní úschovny.

Tip 5: Právoplatným majitelem bytu se stanete po zápisu do katastru

Domníváte se, že majitelem svého bytu se stanete v okamžiku podpisu poslední smlouvy? Není tomu tak. Majitelem bytu se ze zákona stanete až ve chvíli, kdy je vaše vlastnické právo zapsáno do katastru. Zpravidla trvá převod nemovitosti a zápis do katastru 30 dní, ale tato doba se může i protáhnout.

Koupě bytu může být snadná a pohodlná, a to tehdy, když při výběru a následné koupi bytu dodržujete několik základních kroků. Důležité je pečlivě zvážit lokalitu, ve které chcete bydlet, ujasnit si, jaký byt hledáte, stanovit si částku, kterou jste ochotni za byt zaplatit a spolehnout se na služby právníka. Při koupi vás totiž bude čekat řada smluv, co budou vyžadovat váš podpis.