Jste zde

Babské rady na puchýře: Vsaďte na měsíček nebo obyčejnou vazelínu

puchýř na patě Zdroj: Shutterstock
Bolestivý puchýř vznikne ve chvíli, kdy se svrchní část kůže oddělí od hlubší části – škáry. Na postiženém místě se následně vytvoří malá dutina, která obsahuje tkáňový mok nebo zánětlivý výpotek.

19. 8. 2022

Jakmile je jednou puchýř na světě, v tomto případě tedy spíše na patě, bude nás trápit pravděpodobně několik dní. Pokud se rozhodnete puchýře a tekutiny, která ho chrání před infekcí invazivně zbavit a do rány se vám dostane infekce, bude léčba mnohem delší.

Základní rada tedy zní – nepropichovat! Jakmile malého bolavého záškodníka objevíte, vyzkoušejte některou z následujících rad, které znaly a hojně praktikovaly už naše moudré babičky.

Vsaďte na obklady

První pomocí mohou být obklady z ricinového oleje nebo jablečného octa, které změkčují pokožku a okolí puchýře nenásilným, přesto účinným způsobem desinfikují. Ricinový olej dokonce pomáhá se vstřebáním tekutiny z puchýře. Vyzkoušet můžete i rozkrojený a na pár minut do mrazničky uložený lístek aloe vera, který místo příjemně zchladí a uleví vám od počáteční bolesti.

shutterstock_1178640406.jpg

náplast na puchýře
Zdroj: 
Shutterstock
Na puchýře můžete pořídit i speciální náplasti. Ty ale stojí poměrně dost peněz.

Vazelína

Pokud vám puchýř praskne a ochranná tekutina z něj vyteče, ranku průběžně desinfikujte a promazávejte obyčejnou vazelínou, kterou pořídíte za pár korun v lékárně. S její pomocí budete udržovat pokožku mastnou, puchýř si nezatrhnete a urychlíte jeho hojení.

Měsíček lékařský

Účinným pomocníkem je i žlutooranžový měsíček lékařský, který obsahuje řadu antioxidantů a zklidňujících látek, které pomáhají předejít zánětu a naopak urychlit hojení pokožky. Z rostlinky si můžete uvařit odvar, do kterého budete namáčet gázu nebo vatový tampon, případně pořídit nejrůznější oleje a tinktury a ránu několikrát denně potírat.

shutterstock_1223445625.jpg

nohy s puchýři
Zdroj: 
Shutterstock
Puchýřům předejdete výběrem správné obuvi, zvlášť na dlouhé výlety.

Kokosový olej

Skvěle funguje i kokosový olej. Ten totiž obsahuje kyselinu laurovou, která podporuje obnovu tkání a urychluje hojení ran. Stačí namočit vatový tampon do rozpuštěného kokosového oleje a jemně olej nanést na puchýř. Proceduru opakujte několikrát denně až do vymizení problému.

Citronový olej

Také citronový olej působí antisepticky a vykazuje významné protizánětlivé vlastnosti, které mírní záněty a otoky. Proto je i on vhodný k ošetření a léčbě puchýřů. Stačí, když smícháte 3 až 4 kapky citronového oleje s 2 lžičkami nosného oleje (kokosový, olivový, mandlový) a tuto směs vetřete do postižené oblasti. Nechte působit aspoň 30 minut a poté opláchněte.

Epsomská sůl

S puchýřem si dokáže poradit i epsomská sůl. 1 šálek této soli smíchejte s teplou vodu v kbelíku. Ponořte nohy do připravené lázně a nejméně 15 minut odpočívejte. Opakujte každý den do zlepšení stavu. Protože se epsomská sůl skládá hlavně z hořčíku, dokáže redukovat a zklidňovat zánět i bolest postižené oblasti.

Jitrocel

Naše babičky nedaly dopustit ani na zázračný jitrocel. Ten stačí maličko podrtit v hmoždíři, přiložit na postižené místo, ovázat nebo zalepit a druhý den je místo suché, čisté a přes zjevné poškození nebolestivé. Kromě čerstvých lístků můžete použít i tinkturu z jitrocele, jejíž účinky jsou ovšem mírnější a pomalejší, než v případě výše uvedené léčby.

Použité zdroje:

  • https://tchiboblog.cz/jak-na-puchyre/
  • https://blog.mall.cz/lifestyle/stop-puchyrum-zjistete-jak-se-jich-rychle-zbavit-i-jak-jim-predchazet-1078.html
  • https://www.rexter.cz/rubriky/navody/jak-se-co-nejrychleji-zbavit-puchyre_1392.html
  • https://www.fitsrozumem.cz/babske-rady/bolestivy-suvenyr-z-vyletu-jak-urychlit-lecbu-puchyru/10375/
  • https://styl.instory.cz/1033-puchyre-dokazi-hodne-zneprijemnit-zivot-je-lepsi-je-propichnout-nebo-ne.html