Jste zde

Rostlina dlouhověkosti a věčného mladí: Vypěstujte si zázrak jménem aloe vera!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Objevte schopnosti aloe vera. Rostliny, která nejen léčí, ale i omlazuje. Látky, které jsou obsaženy v listech, napomáhají uklidnit tělo po fyzické i psychické stránce. Aloe vera je pokojová rostlina, kterou se vyplatí pěstovat.

17. 7. 2017

Aloe vera jinak také aloe pravá je léčivá rostlina, jejíž účinky využívali již naši předci. Ve starém Egyptě byla považována za rostlinu nesmrtelnosti a věčného mládí. Dodnes je ceněna pro své léčivé, protizánětlivé a antibiotické účinky. Poznejte s námi její sílu a vypěstujte si ji doma!

Gel & latex

Aloe vera obsahuje spoustu látek, které jsou pro zdraví člověka velmi prospěšné. Není proto divu, že její sílu využívají lidé po celém světě. Listy aloe vera obsahují vitamíny A, C, B, enzymy, aminokyseliny a minerální látky, jakou jsou například zinek, draslík, vápník a sodík. 

Z aloe vera lze získat dva druhy surovin. Gel, který je bezbarvý, mírně nahořklý a nachází se v listech, a latex, který má žlutohnědou barvu, na chuť je hořký a nachází se těsně pod pokožkou rostliny. 

Listy aloe vera obsahují steroly. Látky, které mají protizánětlivé účinky. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Rostlina, která vyléčí mnohé neduhy 

V kosmetickém průmyslu jsou ceněné zejména její omlazující účinky. Pokožku hydratuje, uklidní a navrátí jí pružnost. Výtažky aloe vera proto nalezneme v pleťových a tělových krémech, krémech na ruce, mlécích po opalování či sprchových gelech. Šampóny s obsahem aloe vera zmírní vypadávání vlasů, zbaví vás lupů a vlasům dodají lesk. Pozitivní účinky jsou zaznamenány i v boji s ekzémy či lupenkou

Novodobé výzkumy poukazují i na protirakovinné účinky. Užíváním aloe vera dojde k zastavení růstu nádorových buněk a naopak k růstu těch zdravých. 

Výtažek z gelu aloe vera vede k rychlejšímu hojení popálenin, odřenin či oparů. List stačí pouze vymačkat. Konzumací zase snížíte hladinu cukrů a hladinu cholesterolu v krvi, zvýšíte obranyschopnost a uklidníte trávicí a vylučovací soustavu. Pomůže při nadýmání, zácpě a nechutenství. Trápí-li vás kašel, pak zkuste smíchat jednu lžíci šťávy s aloe vera s dvěma lžícemi medu a touto směsí si potřete hrudník. Aloe vera uklidní tělo po fyzické, ale i psychické stránce. 

Aloe vera má ráda dostatek světla a tepla. K jejímu pěstování tak zvolte okno, které směřuje na jižní či východní stranu. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Aloe vera konzumujte s mírou! Odborníci doporučují konzumovat aloe vera maximálně šest týdnů. Poté by měla následovat minimálně dvoutýdenní přestávka. V menším množství má latex aloe vera projímavé účinky a pomůže při zácpě, jeho konzumací ve větším množství může však dojít k vážným nežádoucím účinkům. Latex aloe vera není doporučován těhotným ženám, lidem se závažnými problémy trávicího traktu a lidem, které trápí závažné ledvinové onemocnění. Vnější užívání aloe vera je bez omezení. 

Tip: Účinek aloe vera můžete zesílit umístěním listu do lednice minimálně na jeden týden. List je však nutné zabalit do plátna a umístit je do tmavé krabice či sáčku. 

Vytrvalá rostlina, která vydrží dlouho bez vody

Zapomínáte pravidelně zalévat rostliny? Pak je pro vás aloe vera ideální rostlinou. Vzhledem k tomu, že se jedná o sukulentní rostlinu, vydrží bez vody delší dobu. Časté zalívání a přemokřený substrát jí naopak škodí. Pozor si také dejte na průvan a nízké teploty. Teploty nižší než deset stupňů mohou být pro rostlinu zničující. Substrát zvolte dobře propustný a lehký. Na dno nádoby nasypte drenážní vrstvu ze štěrku, kamínků nebo střepů. 

Související články