Jste zde

9 signálů, podle kterých poznáte, že je váš pes opravdu šťastný

šťastný pes Zdroj: Shutterstock
Říkáte si občas, jaké vás potkalo štěstí, že jste přišli právě ke svému psovi? A dumáte nad tím, jestli je i on šťastný s vámi? Tady je 9 signálů, kterými vám to mazlík prozradí!

2. 7. 2024

Jsou dny, kdy možná máte pocit, že jediný, kdo vám rozumí, je právě váš čtyřnohý parťák. Páteční večer radši strávíte s ním na gauči než někde mezi lidmi a uvědomujete si, jak moc pro vás znamená. 

Pak jsou samozřejmě dny, kdy je vám spolu hej! Dohromady to tvoří váš společný život. A jestli je v něm váš pejsek šťastný? To poznáte docela jednoduše podle jasných signálů.

Je uvolněný

Napjatého psa poznáte hned. Je připravený vystartovat, až už k čemukoli. Pravděpodobně cítí nebezpečí nebo si je nejistý z jiného důvodu. Šťastný a spokojený pes se ale dokáže naprosto uvolnit, ať už jde o celé tělo, nebo třeba o uši, které jsou dost spolehlivým ukazatelem (volně svěšené uši jsou to, co chcete!).

shutterstock_2442862725.jpg

zoomies pes
Zdroj: 
Shutterstock
Pes, který provozuje tzv. zoomies, je šťastný.

Má měkký pohled

Dívat se psovi do očí, nebo ne? Tomu svému se do nich jednoznačně dívejte! Oční kontakt prohlubuje vaše pouto. Pokud je pohled vašeho pejska měkký (věřte nám, poznáte to), je všechno v absolutním pořádku.

Chce si hrát

Šťastný pes si chce hrát. To je bez diskuze. Protože mu pravděpodobně nic zásadního nechybí. Nic ho nebolí, má dost energie a chce ji vybíjet s vámi!

Chce chodit na procházky

S procházkami, výlety a túrami je to úplně to samé jako s dováděním s hračkami. Když je pes šťastný a spokojený, užije si vycházku po vašem boku na maximum a jeho nadšení prostě nepřehlédnete.

shutterstock_2418672485_1.jpg

mazlivý pes
Zdroj: 
Shutterstock
Ne každý pes je mazlivka. Nemusí to ale nutně znamenat, že vás nemá rád!

Je přítulný

Některé signály se překrývají s těmi, kterými vám dává mazlík najevo svou náklonnost. A je to tak v pořádku. Kdyby vás snad neměl rád, nebyl by šťastný. Ale on je, takže je přítulný. 

Pozor, neznamená to ale, že pes, který se sám nepřijde pomazlit, není šťastný. Jsou prostě psi, kteří na tohle moc nejsou. To vám radši při sebemenší příležitosti začnou cpát některou ze svých hraček.

Prospí klidně většinu dne

Předvádí vám doma nekonečně „motivační“ kreace v pelíšku, na zemi nebo na gauči? Zatímco vy dřete na home office nebo gruntujete celý byt, váš společník je vyvalený na zádech, a možná dokonce nahlas chrápe? Jen ho nechte. Ví, že se nemusí ničeho obávat. Co by ho mohlo udělat šťastnějším?

Má chuť k jídlu

Když si přivezete psa domů, postupem času si začne vytvářet stravovací návyky. Jeden rád jí několikrát denně, jiný radši „zpucuje“ všechno najednou, třeba večer.

Ať se spolu „domluvíte“ na čemkoli, pro psa to bude řád, který bude při duševní a tělesné pohodě dodržovat. Jakékoli výjimky (od menší chuti k jídlu až po úplné hladovění) pak můžete považovat za známku toho, že je něco v nepořádku.

Předvádí „zoomies“

Sociální sítě jsou plné videí s tzv. zoomies. Náhlé výbuchy energie, při kterých se pes mění v tryskáč a pětkrát obkrouží zahradu, jsou známkou radosti a štěstí. Přidat se může i vrtění ocáskem a hravý výraz. Tak ho v tom určitě nechte, když to na něj přijde! 

Štěká. Ale šťastně!

Zatímco rozrušení psi, které zrovna něco trápí, štěkávají hlubším hlasem po delší dobu, šťastný štěkot je pisklavější a víc nás tahá za uši. Jaké štěstí, že bývá kratší… I když hledáte, co byste si do uší strčili, abyste nepřišli o sluch, zkuste to brát pozitivně. To zvíře je s vámi prostě šťastné!

Kolik signálů u svého psa běžně pozorujete vy? Dejte nám vědět v diskuzi!

Použité zdroje:

  • petmd.com/dog/behavior/is-my-dog-happy
  • naturesrecipe.com/blog/10-signs-your-dog-is-happy/
  • https://www.rover.com/blog/is-my-dog-happy/