Jste zde

13 důkazů, že vás váš pes zbožňuje a věří vám: Prozradí ho bříško i oční kontakt

šťastný pes Zdroj: Shutterstock
To, že bezmezně milujete svého psa, o sobě dobře víte. Ptáte se ale občas sami sebe, jestli je to vzájemné a váš pes si neumí představit, že by vás neměl? Sledujte tyhle signály!

7. 6. 2024

Psi jsou všeobecně vděčná zvířata. Nezřídka bohužel touží po pozornosti i těch majitelů, kteří s nimi nezacházejí v rukavičkách. O to krásnější je vědět, že právě váš pejsek vám věří a má vás z celého srdce rád. Jak to poznáte? Tady je 13 nezvratných důkazů!

Vítá vás

Ať už jste byli půl minuty před domem vyzvednout jídlo od kurýra, nebo celý den v práci, jakmile se vrátíte domů, pejsek vás vítá, jako by vás neviděl aspoň týden. Má jednoduše radost, že už jste tady, nehledě na čas, který jste strávili jinde.

shutterstock_2418672485.jpg

pes a žena v zimě
Zdroj: 
Shutterstock
Nadšené vítání. Kdykoli. To je jeden z hlavních signálů, že vás váš psí parťák zbožňuje.

Ve vaší přítomnosti vrtí ocáskem

Je stará známá věc, že šťastní a veselí psi vrtí ocáskem. Není ale vrtění jako vrtění. To radostné se vyznačuje ocáskem v přirozené poloze. Když je radost velká, dokážou dokonce roztočit ocas jako vrtulku. Je to takový pomyslný kamarádský úsměv, nebo dokonce objetí.

Pozor! Vrtění ocáskem, který visí dolů, značí nejistotu. Zpravidla se přidají i svěšené uši.

Nosí vám dárečky

Už vás váš čtyřnohý kámoš vyděsil tím, že vám ze zahrady přinesl mrtvou myš? Nebo vám jen neustále cpe hračky? Prostě vám nosí dárečky, protože vás zbožňuje. Chce se s vámi podělit o něco, na co je hrdý nebo co má rád. 

Chce si s vámi hrát

S hračkami pochopitelně souvisí i touha po hře. Kdyby vás váš pes neměl rád, nesnažil by se vás ke hře přimět. Je to forma společné zábavy, prohlubování pouta. A hrát si můžete všelijak – na oko se prát, aportovat, můžete ho ale i zabavit třeba psím hlavolamem nebo čmuchacím koberečkem

Navazuje s vámi oční kontakt

Říká se, že psovi byste se neměli dívat do očí. Cizímu opravdu spíš ne. Tomu svému ale rozhodně ano! Pes, který vás má rád, se vám taky rád bude dívat do očí a sám tohle spojení měkkým pohledem iniciuje. Budete se divit, jak dlouho to vydrží. A mezitím se nebudete moct nabažit toho, jak krásná kukadla má.

shutterstock_2452478145.jpg

odhalené psí bříško
Zdroj: 
Shutterstock
Odhalené bříško? To je velký znak důvěry!

Je přítulný

Ne všichni psi jsou neodbytní mazlíci. Existují i takoví, kteří se přijdou sami od sebe pomazlit „jednou za uherák“. Může si k vám ale rád sednout a ocení pohlazení (když ne extra intenzivní kontakt). A ti zmínění mazlíci? Ty budete mít skoro pořád nalepené na sobě. 

Olizuje vás

I tohle vědí snad všichni – když jste psovi sympatičtí nebo vás má v oblibě, dá vám to najevo olíznutím (nebo urputným olizováním). Zatímco někteří psi si vás přijdou během dne olíznout jen tak párkrát symbolicky, jiní na vás vletí hned po ránu a dají vám najevo, jak je super, že vstáváte!

„Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe.“ (Josh Billings, americký humorista a lektor 19. století)

Následuje vás

Lehce vás znervózňuje, když vás pes nenechá jít samotné ani na toaletu nebo do koupelny? Nebo čeká za dveřmi, když mu je zavřete před nosem? Nic zvláštního v tom nehledejte. Snad jen to, že chce být prostě pořád s vámi! 

Chce spát ve vaší blízkosti

Pes je smečkové zvíře. Ve smečce se cítí bezpečně, během spánku obzvlášť. Tehdy je totiž extra zranitelný. Pokud s vámi spí v posteli (za předpokladu, že ho necháte), bezmezně vám důvěřuje a miluje vás. Mimochodem – sdílet postel se psem je nesmírně uklidňující (pokud nemá ve zvyku kopat vás ze spaní do hlavy). 

Je s vámi uvolněný, odhaluje bříško

S předchozím bodem souvisí i tenhle. Pokud s vámi váš pes spí a ke všemu se během toho vyvalí na záda, je to znamení absolutní důvěry. Odhaluje totiž svoje břicho, to nejzranitelnější místo (kvůli vnitřním orgánům). 

A tuhle pozici nejspíš volí i přes den, stejně jako další uvolněné polohy. Věří totiž, že s vámi nenastane situace, kdy by své uvolněnosti a toho, že není ve střehu, litoval.

Šťouchá do vás čumákem a packou

Když vás má pes rád, dožaduje se vaší pozornosti. Občas k vám může přijít a jen tak do vás šťouchnout čumákem. A jindy po vás rovnou hrábne packou – když si chce hrát, pomazlit se nebo potřebuje vaši pozornost, aby vám řekl, že to venčení už se nedá dál odkládat. 

Nemůže se nabažit vašeho pachu

Říká se, že psí čich je až tisíckrát silnější než ten lidský. Psi se na světě orientují hlavně pomocí tohohle smyslu. A když vám chtějí být co nejblíž, prostě vám seberou nějaký ten nošený kousek oblečení a čmuchají a čmuchají… Proto je důležité třeba to, abyste pejskovi nechali v pelíšku kousek svého oděvu, když ho dáváte na pár dní na hlídání k příbuzným nebo k regulérním hlídačům.

Rozpozná vaše jméno

Ať už se o vás mluví jako o Honzíkovi, nebo jako páníčkovi, váš čtyřnohý miláček rozpozná, že jde opravdu o vás. Jakmile někdo řekne „za chvíli přijde Honzík“, drahoušek se nejspíš rozeběhne ke dveřím v radostném očekávání nebo aspoň projeví radost jinak – třeba ocáskem.

Jak jste na tom se svým pejskem vy? Vsadíme se, že vás miluje!

Použité zdroje:

  • https://www.trustedhousesitters.com/blog/pets/signs-your-dog-loves-you
  • https://www.rover.com/blog/does-my-dog-love-me/
  • https://www.bluecross.org.uk/advice/dog/five-signs-your-dog-loves-you
  • https://www.zooo.cz/psi-ocas/