Jste zde

Top 10 nejoblíbenějších psích plemen současnosti: Je mezi nimi i váš favorit?

psí hlavy Zdroj: Shutterstock
Uvažujete o pořízení čtyřnohého parťáka, ale nemůžete se rozhodnout, které psí plemeno by vám mělo další roky dělat společnost? Inspirujte se přehlídkou těch nejoblíbenějších!

31. 3. 2024

Ale zpátky nohama na zem. To, jakou rasu psa si vyberete, by nemělo záviset jen a pouze na tom, jak je zrovna oblíbená a vychvalovaná. Každé plemeno má svá specifika, své kladné i záporné vlastnosti včetně (ne)línání nebo hlučnosti.

Například přinést si domů štěně huskyho je sice super, ale ne pokud bydlíte v paneláku s extra citlivými sousedy (i když na huskyho árie ani nemusejí být citliví nějak extra). Stejně tak není nejlepší nápad pořizovat si čivavu, když chcete psího kamaráda na výlety a treky (za předpokladu, že ho neplánujete nosit v tašce).

shutterstock_1424153078.jpg

vtipný pes
Zdroj: 
Shutterstock

Módní trendy velí každou chvíli jinak

Ne tedy úplně každou chvíli, ale po nějakém tom roce se najednou najde absolutní šampión. Třeba před 10 lety se to všude začalo hemžit Jack Russel teriéry, po nich „se objevily“ border kolie.

Poslední 2–3 roky jsou ve znamení australských ovčáků a pytel se roztrhl třeba i s francouzskými buldočky.  

Pak jsou tu taky „nadčasové“ rasy. Sem jednoznačně patří pudlové, labradoři, retrívři, němečtí ovčáci nebo jorkšírští teriéři

TOP 10 psích plemen současnosti: Jaká jsou?

V lednu 2024 vešly ve známost výsledky průzkumu, který prováděl American Kennel Club. Tady je první desítka!

Francouzský buldoček

Francouzský buldoček je společenský parťák, který patří mezi malá plemena. Bývá pohodový, milující, čilý a hravý, mívá rád děti, mazlí se a většinou se dobře snáší s ostatními zvířaty.

Jejich pořizování (a množení vůbec) je ale diskutabilní (stejně jako u podobných plemen), a to kvůli prakticky neustálé dušnosti, která je důsledkem šlechtění do podoby s plochou tváří a zkráceným čumákem.

shutterstock_2353582309.jpg

francouzský buldoček
Zdroj: 
Shutterstock
Francouzský buldoček patří k nejpopulárnějším psím plemenům.

I proto by procházky s ním měly být spíš kratší. Bohužel mívá i potíže s páteří (proto by neměl příliš skákat). Často chrápe – a ne, není to roztomilé, je to problém!

Dožívá se 10–12 let, váží 8–14 kilogramů (podle toho, zda jde o psa, nebo o fenu).

Labradorský retrívr

Prototyp rodinného psa. Přesně tak by se dal označit labrador. Je hravý, energický, ale hlavně nesmírně loajální vůči své „smečce“ a taky klidný. Dá se snadno vycvičit, ale myslete na to, že potřebuje každodenní aktivitu, protože za běžných podmínek překypuje energií. Pokud něco miluje, pak je to rozhodně voda a vodní radovánky!

Bohužel dost líná (je nutné ho kartáčovat aspoň 1x týdně), mívá potíže s kyčlemi a koleny, časté jsou oční choroby. Taky mívá sklony k přejídání, a tak je nutné hlídat jeho váhu (i kvůli zmíněným problémům s pohybovým aparátem).

Dožívá se 10–12 let, váží 25–36 kilogramů.

shutterstock_2310375687.jpg

zlatý retrívr
Zdroj: 
Shutterstock
Zlatý retrívr je rodinný mazel, který se rád přežírá.

Zlatý retrívr

Podobně jako labradorský retrívr, i ten zlatý je stálicí domácností nejen u nás. Je klidný, jemný a věrný, hodí se k dětem, zároveň je energický, veselý a učenlivý. Nemá příliš vyvinutý ochranitelský instinkt, takže zapomeňte na to, že by vám sloužil jako hlídací pes. Je to dobrák, který vás bude chtít potěšit.

Stejně jako labrador, i zlatý retrívr má velmi dobrý vztah k jídlu, proto je nezbytné hlídat jeho hmotnost. Hodně líná, takže pravidelná péče o srst je nutností. Nejčastěji ho trápí kyčle a kolena, epilepsie nebo šedý zákal a degenerace oční sítnice. 

„Zlaťák“ se dožívá 12–16 let a váží 25–34 kilogramů.

Německý ovčák

Nejrozšířenějšímu pracovnímu plemenu spousta z nás neřekne jinak než „vlčák“. Parťákem je často pro policisty, vojáky a záchranáře, dokáže ale být i skvělým rodinným psem, který na své lidi nedá dopustit. 

Německý ovčák je odvážný, odolný, vytrvalý a spolehlivý. Když mu zajistíte dostatečnou a správnou socializaci, snese se s ostatními zvířaty i s dětmi. Musíte mu ale taky zajistit dostatek tělesných i mentálních aktivit, jinak se bude nudit a pak dokáže „pěkné“ kousky. 

Bohužel mívá potíže s kyčlemi a lokty, se zády a často ho trápí syndrom cauda equina, který způsobuje bolesti beder, kulhání na zadní packy a atrofii stehenních svalů. Nezřídka bojuje s očními onemocněními a alergiemi.

Německý ovčák se dožívá 9–13 let a váží 22–40 kilogramů.

shutterstock_1992708143.jpg

corgi
Zdroj: 
Shutterstock
Corgi se umístil těsně za první desítkou.

Pudl

Pravidelně opečovávaná srst dokáže být tak heboučká, že si získá malé i velké milovníky psů. A nemusíte ho nutně nechávat klasicky vystříhávat. Pudl je nádherný i v provedení „na medvídka“ (bez vyholených částí těla). 

Pudl má hypoalergenní srst, což je jedna z jeho největších výhod. K těm dalším patří jeho inteligence (údajně se řadí k těm nejinteligentnějším plemenům na světě!), aktivita a poměrně snadná cvičitelnost.

Je taky nadstandardně přizpůsobivý, společenský a tak trochu komik. Navíc ho seženete ve 4 oficiálně uznaných velikostech od toy pudla přes trpasličího a středního až po královského (velkého). 

Pudlík mívá problémy s očima, péči vyžaduje vnitřek uší (to ale i spousta dalších plemen) a větší pudl se může potýkat s potížemi s klouby.

Dožívá se 12–15 let a váží 3–30 kilogramů (podle velikosti). 

Anglický buldok

Hledáte-li pohodlnější plemeno, které nevyžaduje moc pohybu, pak by pro vás mohl být tím pravým anglický buldok, který se v tomhle výzkumu usadil na 6. místě. Tomu stačí hodina pohybu denně pro udržení zdravé kondice a pak se s vámi rád „složí“ k televizi. Je taky tichý, přátelský a bezstarostný, miluje svou rodinu a hodí se k dětem.

Kvůli plochému obličeji u buldoka hrozí vyšší riziko přehřátí a ani s dýcháním obecně to není žádná sláva. Chrápe, obvykle bojuje s nadváhou, má problémy se srdcem a očima.

Nechvalně proslulý je jeden z důvodů jeho vyšlechtění – byl totiž používán k zápasům s medvědy a býky! To už je dneska naštěstí zakázané.

Dožívá se 8–10 let a váží 23–25 kilogramů.

shutterstock_1823409425.jpg

king charles španěl
Zdroj: 
Shutterstock
Některá plemena patří do rukou jen opravdu zkušeným chovatelům.

Rotvajler

Rotvajler je typický hlídač, který ale pod drsným vzezřením ukrývá naprosto zlatou duši – je milující a ke své „smečce“ loajální. Potřebuje spoustu pohybu, takže je vhodný k aktivním lidem a nepohrdne výběhem. Bývá poměrně tichý a rád si hlídá své teritorium. 

Tohle plemeno je náročnější na výchovu, proto by si ho neměli pořizovat úplní začátečníci. Když ale dojde ke správné socializaci, získáte parťáka, který za vás klidně položí život a zároveň s ním nebudete mít potíže s ohledem na jiná zvířata a cizí lidi. Nehodí se jen na zahradu – potřebuje být doma se svou rodinou.

Rotvajlera bohužel často trápí kyčle, oči a mívá potíže se srdcem. 

Dožívá se 8–10 let, váží 35–60 kilogramů.

Bígl

Bígl je zvídavý optimista, který ke štěstí potřebuje dlouhé procházky a nekonečné očuchávání, jehož prostřednictvím poznává svět. V jeho výchově buďte striktní, jinak si vycvičí on vás. Má totiž tendenci být ve smečce za alfa samce a bývá hodně dominantní! Jakmile ho ale řádně vychováte, bude jemný a milý.

K jeho předkům patřili lovečtí psi, takže pevné držení vodítka v lese musí být samozřejmostí. Bígl je prakticky neuspokojitelný, co se jídla týče, proto budete muset dávat pozor na to, aby se nepřejídal a netloustnul. 

Bígla nejčastěji ohrožují plotýnky, artritida a nadváha, dál pak zánětlivé onemocnění míchy a ušní onemocnění.

Smutné je, že se na bíglech často provádějí pokusy (je to nejčastěji používané plemeno v oblasti věd). 

Dožívá se 12–15 let a váží 9–11 kilogramů.

Jezevčík

Jedni ho milují, druzí by si ho nepořídili, ani kdyby jim za to někdo zaplatil. Malý podlouhlý psík, který na sebe bere mnoho podob, je totiž známý svou tvrdohlavostí a vysokým sebevědomím. Rozlišujeme nejen standardního, trpasličího a králičího, ale taky drsnosrstého, dlouhosrstého a krátkosrstého jezevčíka.

Jezevčík byl vyšlechtěn na pomoc myslivcům, dneska už je to ale regulérní mazlíček, který nepohrdne gaučem. Jeho výchova není snadná, a jakmile mu začnete ustupovat, bude zle – budete se potýkat s nevypočitatelným zvířetem. Proto se nehodí k chovatelům začátečníkům. 

Taky dokáže být pěkně hlučný. Na druhou stranu v něm najdete velkého obranáře v malém těle, který snadno pochopí, co se po něm chce.

Jeho zdravotní potíže vycházejí ze stavby těla – dlouhá záda a kratičké packy stojí třeba za útlakem nervů v páteři a následným ochrnutím zadních pacek (i proto by neměl chodit po schodech). Potřebuje udržovat silné zádové svaly, proto mu musíte denně dopřát nějakou tu aktivitu.

Dožívá se 12–14 let, váží 6–15 kilogramů (podle velikosti). 

Německý krátkosrstý ohař 

Pracovní plemeno, které potřebuje spoustu aktivity. Tak by se dal jednoduše popsat německý krátkosrstý ohař. Je inteligentní, statečný a spolehlivý, vůči cizím lidem bývá odměřený. Venku je to neúnavné zvíře, které se po příchodu domů rádo pomazlí a ze kterého se stane „přísavka“. 

Je ale taky trochu tvrdohlavý (proto se nehodí k začátečníkům) a jen zřídka se povede, aby se snesl s jinými zvířaty (musel by na ně být zvyklý odmalička, jinak pro něj představují kořist). 

Německého krátkosrstého ohaře nejčastěji trápí žaludeční obtíže, epilepsie, degenerace oční sítnice a mívá taky problémy s kůží, hlavně na hlavě a v blízkosti tlamy.

Dožívá se 12–14 let, váží 20–32 kilogramů.

Prvními 10 místy to neskončilo. Co tu máme dál?

Ze zmíněného průzkumu ale vzešla ještě i druhá desítka. To té patří corgi, australský ovčák, jorkšírský teriér, kavalír King Charles Španěl, pinč, boxer, knírač, Cane Corso, německá doga a shih-tzu

A jaká psí rasa je vaše nejoblíbenější?

Použité zdroje:
•    https://www.forbes.com/advisor/pet-insurance/pet-care/popular-dog-breeds/ 
•    https://www.zoohit.cz/magazin/psi/plemena-psu
•    https://www.pesweb.cz/cz/labradorsky-retrivr
•    https://www.chlupaci.cz/magazin-psi-plemena/anglicky-buldok/