Jste zde

5 výhod spolupráce s realitním makléřem: Pomůže s koupí i prodejem a ušetří čas

Muž sedící u stolu Zdroj: bigstockphoto.com
Spousta lidí se ve snaze ušetřit několik tisícovek vrhá do procesu prodeje nebo naopak koupě nemovitost na vlastní pěst. O službách realitních makléřů tak nechce z různých důvodů ani slyšet.

6. 4. 2022

Ať už vás ovládly předsudky nebo jednoduše makléřům tak úplně nedůvěřujete, máme pro vás pět důvodů, proč byste měli svůj postoj přehodnotit. Jaké výhody vám může vzájemná spolupráce přinést?

Odborník na svém místě

Výběr profesionálního realitního makléře samozřejmě není otázkou několika mála minut a kliknutí. Vede k němu poměrně zdlouhavá cesta, která je ale vykoupena profesionálním přístupem a službami na úrovni, díky nimž pro vás bude prodej nebo koupě nemovitosti mnohem snadnější, než kdybyste se do něj pouštěli sami.

Abyste měli jistotu, že nejste v rukou nováčka, doporučuje vybírat makléře s certifikací ISO. Pro její získání totiž platí poměrně přísné podmínky, které ne každý makléř splňuje. Certifikovaný makléř vám může nabídnout nejen mnohaleté zkušenosti v oboru, ale často také kontakty v realitních kancelářích, bankách i u vyhlášených finančních poradců.

Ušetříte peníze i čas

Díky znalosti trhu, výborným přesvědčovacím a obchodní dovednostem vám dokáže zkušený realitní makléř ve finále ušetřit spoustu drahocenného času a v neposlední řadě také finančních prostředků. Při prodeji i koupi totiž dokáže vyjednat exkluzivní ceny nemovitosti, na které byste jako jednotlivci dosáhli jen stěží.

Další velkou přednostní je i časová úspora. Pokud se ve světě realit nepohybujete a standardně s nimi neoperujete, může pro vás být celý proces prodeje či nákupu jednou velkou neznámou. Když k výše uvedenému připočtete ještě veškeré nezbytné dokumenty a neoblíbenou byrokracii, parťák v podobě zkušeného a znalého makléře se vám bude zajisté hodit.

Maximální bezpečnost celého procesu

Ať už oslovíte realitní kancelář nebo jeho makléře, vždy bude proces prodeje nebo nákupu nemovitosti mnohem bezpečnější, než kdybyste se do něj pustili na vlastní pěst. Riziko v podobě špatně vyhotovené smluvní dokumentace je totiž příliš vysoké. A o rizicích úschovy kupní ceny snad ani nemá smysl více diskutovat.

Profesionální realitní kancelář nebo makléř proto spolupracuje s odborníky (např. notáři, právníky apod.), kteří pro vás vypracují veškerou smluvní dokumentaci a pomohou též se zajištěním úschovy kupní ceny, podáním návrhu na vklad převodu vlastnictví na příslušný katastrální úřad a s dalšími úkony spojenými s prodejem nebo koupí nemovitosti.

Férový kupec i majitel

Spolupráce se zkušeným realitním makléřem skýtá také jednu méně známou, přesto maximálně důležitou výhodu. Tou je nalezení férového, solventního a bonitního kupce či nájemce. V opačném případě pak majitele nemovitosti, který má dobrou finanční minulost a veškeré dokumenty k prodávané nemovitosti v pořádku.

Realitní makléř, potažmo realitní kancelář, totiž investují do propagace nemovitostí mnohonásobně vyšší částky, než pravděpodobně budete schopni investovat vy. Díky tomu osloví větší množství potenciálních zájemců, mezi nimiž najdou solidního kupce, který je schopen akceptovat největší možnou cenu.

Komunikace

Ať už do procesu prodeje či koupě nemovitosti vidíte, nebo je pro vás tenhle obor jednou velkou neznámou, díky spolupráci s profesionálním makléřem máte neustále po ruce pomocnou ruku a zároveň solidního poradce. Ten díky svým zkušenostem dokáže předejít mnoha zbytečným chybám či zdržením, které mohou zcela narušit plány jedné či obou stran.

Jeho pomoc oceníte zejména ve chvíli, kdy je na straně prodávajícího či kupujícího více osob nebo potřebujete komunikovat s bankou a dalšími institucemi. Dlouholetá praxe realitních makléřů jim navíc umožňuje zhodnotit celou situaci jako celek, což často jako samostatná osoba prodejce nebo kupce nemovitosti tak úplně nezvládnete.