Jste zde

5 důležitých věcí, na které myslet při výběru bytu

sedící pár v bytě Zdroj: bigstockphoto.com
Koupě nebo pronájem bytu představují krok, který vyžaduje notnou dávku trpělivosti, času a v neposlední řadě i finančních prostředků. Abyste nešlápli vedle, věnujte pozornost následujícím kritériím, která se vyplatí při výběru bytu zohlednit.

5. 4. 2022

Lokalita
 

Bezesporu nejdůležitějším kritériem při výběru vhodné nemovitosti je lokalita, v níž se byt nachází. Konkrétní město nebo vesnice totiž ovlivňuje nejen cenu bytu (koupě nemovitosti v Praze bude mnohem nákladnější než pronájem bytu Brno), ale také to, jak se vám bude ve zvolené lokalitě žít.

Ačkoli se může na první pohled zdát, že vybraná lokalita působí příjemným, klidným a rodinným dojmem, za pár let se může proměnit v hlučnou oblast, která podmínkám kupujícího vlastně vůbec nevyhovuje.

Odborníci proto doporučují zohlednit nejen dopravní dostupnost a občanskou vybavenost místa, ale také nahlédnout do územního plánu a tam ověřit, jestli vám za pět, či deset let nepostaví pod okny rušnou dálnici nebo obchvat pro kamiony.

Technický stav bytu
 

Při výběru vhodné nemovitosti se nenechte uchlácholit dobře nafocenými snímky ani profesionálním home stagingem. Ideální je, pokud se domluvíte na osobní návštěvě a byt si důkladně projdete společně s realitním makléřem nebo rovnou majitelem. Během prohlídky se zeptejte na vše, co vás zajímá, a co se vám prozatím nepodařilo vyčíst ze samotného inzerátu.

Zaměřte se i na zdi a strop, a pokud se tedy objevují praskliny, plísně a fleky, existuje vysoká pravděpodobnost, že do bytu zatéká. Prověřte i stav stoupaček a kachliček v koupelně nebo kuchyni. Pokud duní, brzy zřejmě odpadnou a bude potřeba je vyměnit. Důležitý je i stav elektrických rozvodů a to nejen v bytě, ale také společných prostorách.

Právní stav bytu

Právní stav bytu je jedním z nejdůležitějších kritérií, které by měly ovlivnit vaše rozhodování. Ověříte ho skrze katastr nemovitostí a informace uvedené v listu vlastnictví. Zajímat by vás měly údaje o bytu a jeho vlastníkovi, ale také způsobu, jakým nemovitost dotyčný nabyl.

Kromě výše uvedeného zde najdete i informaci o tom, zda se skutečně jedná o bytový prostor vhodný k užívání, nebo zda se k bytu vážou exekuce, soudní spory, či dokonce zástava. Nezapomeňte ověřit i přítomnost případných vad, které mohou v konečném důsledku snížit kupní cenu bytu.

Sousedé

Říká se, že rodinu si nevyberete, sousedy ale můžete. Jejich skladba a chování totiž může ovlivnit pohodu v bytě i samotném bytovém domě. Nepříjemní sousedé dokáží pohodu domova pěkně otrávit, proto se majitele na sousedy aktivně vyptávejte, případně se nebojte oslovit ty, které během prohlídky bytu v domě potkáte.

Důležité je například sledovat i to, zda se v okolních bytech nekouří, což by mohlo negativním způsobem ovlivnit třeba zdravotní stav astmatika. Pokud máte malá dítka, problémem mohou být i hlučné party nebo třeba hlasití domácí mazlíčci. Pamatujte proto na to, že sousedské vztahy jsou jedním z nejdůležitějších faktorů, které budou rozhodovat o tom, jak se vám bude v domě žít.

Peníze a dodatečné investice
 

Staré známé pořekadlo říká, že o peníze jde vždycky „až“ na prvním místě. V případě koupě nemovitosti v Praze počítejte s tím, že se poměrně prohnete. Pokud jste limitováni finančními prostředky, bude pro vás pravděpodobně dostupnější pronájem bytu Brno nebo nemovitost v menším městě.

Kromě kupní ceny bytu je ale třeba počítat též s dodatečnými investicemi. Pokud například bytový dům čeká oprava střechy, zateplení nebo výměna výtahů, bude potřeba počítat s navýšením pravidelných plateb do fondu oprav. Dobře si proto propočítejte, zda to vaše peněženka dlouhodobě utáhne.