Jste zde

90 % Čechů touží po vlastním bydlení. Je vůbec ještě reálné ho mít?

klíč ve dveřích Zdroj: Shutterstock
Vysoké ceny stavebních materiálů v důsledku pandemie koronaviru, inflace, zvýšení úrokových sazeb u hypoték a zdražení energií. Když se to sejde, k smíchu to není. Zvlášť pokud toužíte po vlastním bydlení.

25. 12. 2022

To si totiž podle průzkumu z května 2022 přálo 9 z 10 Čechů. Jen desetina obyvatel naší země nelpí na tom, aby bydlela ve vlastním, ať už v domě, nebo bytě. Zatímco v západní části Evropy je standardem pronájem, u nás máme pořád za to, že bydlet by se mělo tam, kde nám to říká „pane“.

Nad průměrem EU

Zatímco v zemích Evropské unie žije ve svém 69,7 % osob (údaj je z roku 2020), u nás má vlastní bydlení asi 80 % obyvatel, tedy víc, než je unijní průměr. Ještě pořád u nás ale víc lidí bydlí v pronájmu než ve východní Evropě. Rozdíl mezi zeměmi západně a východně od nás (a mezi námi) pochopitelně tkví v historii – během vlády komunismu lidi nesměli mít takřka nic, a jakmile došlo k jeho pádu a privatizaci trhu, houfně kupovali nemovitosti, protože to pro ně byl prakticky jediný myslitelný krok.

Oproti tomu ve Francii a v Německu, tedy v zemích, které byly značně poškozeny během druhé světové války, byly od 2. pol. 40. let ve hře hlavně sociální byty a pronájem. Vlastní bydlení si mohl dovolit opravdu jen málokdo. Tenhle trend pak plynule nahradil další – obyvatelé západní Evropy jsou svolnější k častějšímu stěhování za prací, k čemuž je samozřejmě pronájem jednodušší.

shutterstock_1304250004.jpg

interiér dřevostavby
Zdroj: 
Shutterstock
Dřevostavby patří k nejlevnějším typům staveb. Nicméně vydrží méně než klasická stavba z cihel.

Rozbijte prasátko, krize přicházejí

Touhu Čechů „mít něco svého“ dlouhodobě podporovala nízká míra inflace a nízké úroky u hypoték. I stavebního materiálu bylo dost. To všechno nahrávalo nové a nové výstavbě. Kde ale ty předloňské sněhy jsou?

Zatímco v srpnu 2021 byla průměrná úroková sazba u hypoték 2,8 %, o rok později už to bylo 5,8 %. Hypotéky v té době nepřetržitě zdražovaly už rok a půl. Po velice dlouhé etapě tak došlo k propadu na hypotečním trhu – meziroční propad právě v srpnu byl citelných 78 %. 

Čím větší je úroková sazba, tím vyšší je celková cena úvěru i měsíční splátka. Tam, kde měli vlastníci sjednanou 2% sazbu, která jim vyskočila o 4 % výš, platí měsíčně o 6–7 tisíc víc. A to na obyčejného českého smrtelníka vážně není málo.

Když k tomu připočteme fakt, že některé stavební materiály podražily o 30–80 %, je vyšší cena nemovitosti (a tím pádem i vyšší hypotéka) nevyhnutelná. 

Sněte dál, nebo volte levnější varianty

V současnosti máte dvě možnosti. Pokud zatím o vlastním bydlení jen sníte, můžete si do budoucna nechat vypracovat projekt. Za ten něco zaplatíte, ale už se vám neztratí. Brát si právě teď hypotéku a pouštět se do stavby, z toho se časem může stát nevídané trápení. 

Jestli už jste si hypotéku vzali, začněte stavět, ale místo cihlového domu, který je u nás nejpopulárnější variantou, zvolte něco levnějšího – dobrým řešením můžou být třeba domy na klíč z prefabrikátů. Jejich stavba je rychlejší, takže se nemusíte úplně děsit toho, co zase kde podraží, a cihly se tu obvykle kombinují s betonem – to je záruka dlouhé výdrže domu. 

Nejlevnější se zdají být dřevostavby, na nich se ale skutečně nesmí šetřit, na to pozor – životnost materiálu může být kratší než u betonu a cihel, zároveň si dřevo žádná správné ošetřování, jinak hnije, praská nebo je často napadáno škůdci. O hořlavosti ani nemluvíme. Tak volte rozvážně!

Použité zdroje: 

  • TZ Botticelli
  • https://www.novinky.cz/clanek/finance-o-uvery-na-bydleni-neni-zajem-hypotecni-trh-se-mezirocne-snizil-o-80-procent-40411430
  • https://www.kurzy.cz/zpravy/670991-zajem-o-hypoteky-zasadne-propadl-kvuli-zdrazeni-a-prisnejsim-podminkam-na-ne-nema-ani-stredni-trida/
  • https://www.newstream.cz/money/expert-mladi-cesi-maji-jine-predstavy-o-bydleni-nez-jejich-rodice-vazat-se-uz-moc-nechteji
  • https://www.hypoindex.cz/clanky/najemni-vs-vlastni-bydleni-jak-se-bydli-v-evropske-unii/