Jste zde

3 zásady psychické pohody aneb jak zachovat klid a čistou hlavu!

spící žena Zdroj: www.bigsotckphoto.com
Vysoké nároky šéfa, vysoké nároky na sebe sama, být dobrým partnerem či partnerkou, rodičem a podobně. Tomu se říká stres 21. století.

19. 9. 2020

Jak to ale všechno zvládnout takzvaně bez ztráty květinky, když víme, že nároky nebudou nižší a děti nebudou hodnější? Přečtěte si pár bodů k zamyšlení.

Spánek

Zdravý spánek – pro mnoho z nás téměř cizí slovo. Popřemýšlejte nad základními faktory, které jej ovlivňují.

  • Máte pohodlnou postel a matraci?
  • Nenosíte si starosti z práce domů?
  • Dokážete si sami sobě skutečně „dovolit odpočívat“?
  • Umíte vnímat podporu svého protějšku?

To všechno jsou zdánlivě obyčejné otázky, ale mnohé z nás by nikdy nenapadlo si je položit. Zkuste si ale promítnout v hlavě, jestli když uleháte, zda z vás opravdu všechno „spadne“ a jdete spát příjemně unavení.

A poslední bod – vnímání podpory svého protějšku? Nic zapeklitého. Váš partner/partnerka neumí číst vaše myšlenky, i když si to zejména ženy mnohdy myslí. Proto je třeba vnímat maličkosti a drobná gesta a uvědomit si, že vás má někdo rád a nejste rozhodně na světě sami.

Povinnosti končí, když si vy sami řeknete…

Další z věcí, které je potřeba si srovnat – denní plán – jinými slovy oddělit skutečné povinnosti od toho, co byste měli rádi hotové, ale sami víte, že to není možné za jeden den zvládnout. Zkuste být efektivnější během pracovního dne, eliminujte prokrastinaci a zkuste to nejdůležitější stihnout během pracovní doby. Na doma si pak stanovte takové cíle, které bez problémů stihnete.

Úklid domácnosti klidně počká, stejně jako kuchyňské potřeby, jejich uklízení, utírání prachu a podobné aktivity, které se nám mnohdy zdají nedoložitelné. Není umění dřít se do roztrhání těla a přehlcení mysli, skutečné umění je opustit povinnosti a umět si odpočinout.

Plánujte, plánujte, plánujte!

I v té situaci, kdy jste pod největším tlakem, je potřeba se na něco těšit – to znamená vidět světlo na konci tunelu. Plánujte si průběžně se svým protějškem a se svou rodinou zábavné výlety, grilovačky, sportovní aktivity nebo jen obyčejný rodinný večer u deskových her.

Woman photo created by valuavitaly - www.freepik.com