Jste zde

Známe nejlepší piva roku 2023: Medaile si odnesly malé pivovárky i známí giganti

půllitr piva Zdroj: Shutterstock
Pivovary v Česku ročně uvaří okolo 20 milionů hektolitrů piva a průměrný Čech vypije zhruba 140 litrů piva za rok. Jsme národem pivařů! To zkrátka nezapřeme. Není se proto čemu divit, že každoročně pořádáme nejrůznější pivařské soutěže.

16. 3. 2024

Jednou z nich je i prestižní degustační soutěž České pivo, kterou vyhlašuje Český svaz pivovarů a sladoven ve spolupráci s Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským.

Vyhlášení nejlepších piv roku 2023 proběhlo v celkem šesti kategoriích. Do posledního ročníku degustační soutěže se přihlásilo celkem třiadvacet pivovarů s devadesáti soutěžními vzorky.

Jednotlivé vzorky hodnotila odborná porota složená z pivovarníků, pedagogů a odborníků z Chmelařského institutu. Součástí zmíněné poroty byli i zástupci Státní zemědělské a potravinářské inspekce, kteří se zaměřovali především na senzorické vlastnosti piva, konkrétně vzhled, barvu, chuť, vůni a texturu

Smyslem této degustační soutěže je podle výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven podporovat kvalitu a jedinečnost českého piva, a vyzdvihnout produkty, které patří ke špičce domácí produkce.

Kdo obsadil přední příčky v jednotlivých kategoriích?

Přečtěte si také: Nejlepší česká piva podle cizinců: Plzni první místo uteklo o fous. Kdo vyhrál?

shutterstock_203478931.jpg

degustace piv
Zdroj: 
Shutterstock
Která piva Čechům chutnají nejvíc? Bodují i méně známé, malé značky.

Kategorie Nealkoholická piva neochucená

V kategorii nealkoholických neochucených piv zvítězily Krušovice hořké nealko, které potěší intenzivní zlatou barvou, plnou sladovou chutí a dominantně převažující hořkostí. Na druhém místě skončil za studena chmelený Birell, který je v Česku tím vůbec nejprodávanějším nealko pivem. Třetí příčku obsadila Holba ryzí nealko, která potěší autentickou chutí. 

Kategorie Nealkoholická piva ochucená

Mezi nealkoholickými ochucenými pivy zvítězil Litovel Pomelo. Chutí připomíná šťavnaté citrusy, které jsou podpořené lehkou hořkostí. Potěší i příjemný říz a plnost, která je pro piva této značky typická. Pomyslnou stříbrnou příčku obsadil Birell Pomelo-Grep, který příjemně překvapí hořkostí doplněnou o vyvážený poměr sladké chuti pomela a hořké chuti grepu. Na třetí příčce skončil (stejně jako vloni) Litovel Řezaný citron nealko.

Mohlo by vás zajímat: Jak vychladit pivo. Rychle. A třeba i bez ledničky!

Kategorie Světlá výčepní piva

V kategorii světlých výčepních piv obsadil první příčku Litovel Moravan. Tohle pivo zlatavé barvy s vyváženou chmelovou chutí a příjemnou středně plnou vůní sladu se vyznačuje výborným řízem.

Druhá příčka patří pivu Radegast Rázná 10, jehož výrazná hořkost je doplněna o svěží chmelové aroma a plnou chuť, která není pro světlá výčepní piva příliš typická. Na třetím místě skončil Zubr Gold, u kterého potěší střední zaokrouhlená plnost a silnější říz. 

shutterstock_1422439118.jpg

točené pivo
Zdroj: 
Shutterstock
Na chuť piva má velký vliv i to, jakým způsobem je načepované.

Kategorie 11% světlé ležáky

Z prvního místa v kategorii 11% světlých ležáků se mohl za rok 2023 těšit Velkopopovický Kozel 11, který vás odmění vypilovanou plnější chutí, která mu neubírá na pitelnosti. Druhé místo si odnesl Litovel Josef 11,5%, který byl uvařený na počest zakladatele litovelského pivovaru, Josefa Svozila. Třetí příčku v kategorii 11% světlé ležáky obsadilo pivo Holba Šerák s medovou barvou a mírně nahořklou chutí.

Mohlo by vám zachutnat: Uvařte si doma máslový ležák: Legendární nápoj z Harryho Pottera

Kategorie Světlé ležáky

První místo v kategorii světlých ležáků vybojoval Zubr Gradus, který si meziročně polepšil o jednu příčku. Zmíněné pivo je uvařené z několika odrůd českého chmele a vyznačuje se sílou, plností, ale zároveň skvělou pitelností.  

Druhé místo obsadil Konrad 12°, který je perlou mezi vratislavickými pivy. Třetí příčku obsadil Bernard Sváteční ležák 12. Ten se vyznačuje výrazným řízem, jemnou kvasnicovou chutí a vůní. Během stáčení jsou totiž do piva přidány jemné kvasnice, proto pivo sekundárně dokvasí přímo v lahvi.

Kategorie Tmavá piva

V poslední hodnocené kategorii tmavých piv si odnesl zlatou medaili Bernard Černý ležák 12, který je třetím členem rodiny piv s přídavkem jemných kvasnic. Pivo má výraznou plnou chuť s jemnou hořkostí, která potěší i ty nejnáročnější milovníky tmavých piv.

Druhou příčku obsadil Konrad 11° Tmavý ležák s charakteristickou chutí tmavých sladů. Bronzovou medaili získal tmavý ležák Černovar Černé s bohatou chutí, která je dána použitím speciální kombinace čtyř druhů sladů.

Použité zdroje: 

  • https://ceske-pivo.cz/nejlepsim-svetlym-lezakem-za-rok-2023-je-zubr-gradus
  • https://www.pivniweb.cz/cs/zubr-gradus-se-stal-nejlepsim-svetlym-lezakem-za-rok-2023-v-soutezi-ceske-pivo/novinka/221/
  • https://www.ceske-novinky.cz/2023/09/20/pivovary-zubr-holba-a-litovel-ovladly-soutez-ceske-pivo-2023-absolutnim-vitezem-se-stal-zubr-gradus/